Prognozy i plany ekspansji Asbis w 2024 r. Spółka spodziewa się wzrostu przychodów od II półrocza | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
16 maj 2024, 13:37

Prognozy i plany ekspansji Asbis w 2024 r. Spółka spodziewa się wzrostu przychodów od II półrocza

Grupa Asbis podała zachowawcze prognozy dotyczące przychodów i zysków oczekiwanych w 2024 r. oraz przedstawiła założenia dalszej ekspansji zagranicznej. Spółka zamierza rozwijać dalej projekty Breezy oraz AROS.

Grupa ogłosiła prognozę finansową na 2024 rok, która zakłada uzyskanie przychodów ze sprzedaży w przedziale 3,1-3,4 mld USD oraz zysk netto po opodatkowaniu między 60 a 64 mln USD. Spółka ma zamiar dalej koncentrować się na produktach związanych z przetwarzaniem danych oraz elektronice użytkowej, w tym na własnych markach. Wśród istotnych założeń dotyczących prognozowanych wyników jest stabilność polityczna na kluczowych dla spółki rynkach oraz brak istotnych zakłóceń w otoczeniu gospodarczym.

Costas Tziamalis, wiceprezes zarządu ASBIS, podczas czatu z inwestorami podkreślił, że prognoza jest "realna i możliwa do osiągnięcia", wskazując na wyzwania rynkowe, z którymi firma się zmaga. Zarząd oczekuje też wzrostu przychodów już od połowy roku i stabilizacji marży:

„Oczekujemy wzrostu przychodów r./r. już od drugiej połowy tego roku. Marża znajduje się pod presją, oczekujemy jej stabilizacji, a nie obniżenia (…) szacujemy, że w drugiej połowie roku będzie wzrost, jednak marża brutto jest pod presją” - podkreśla wiceprezes.

Pomimo konserwatywnych prognoz, Asbis planuje solidne wzrosty w kolejnych latach, szczególnie w zakresie współpracy z Apple.

Mimo trudnych warunków rynkowych, Asbis stawia na kontynuację inwestycji i utrzymanie wzrostu przychodów oraz marży brutto. Tziamalis zaznaczył, że "w przeszłości byliśmy w stanie nie tylko zrealizować, ale też przekroczyć prognozy finansowe". Ambitnym celem firmy jest osiągnięcie przychodów na poziomie 5 miliardów USD w średnim terminie.

„Jest to nasz średnioterminowy cel, mocno na to obecnie pracujemy” – zaznacza.

Zobacz także: ,Inwestujemy w własne marki i spodziewamy się wzrostu sprzedaży. AENO i LORGAR rozpoczęły rok obiecująco i wierzymy, że uda nam się osiągnąć nasze cele" - relacja czatu z wiceprezesem Grupy, Costasem Tziamalisem 

Breezy i AROS

Spółka kontynuuje rozwój projektów Breezy i AROS. Wśród nowych inicjatyw szczególnie obiecujący jest projekt Breezy, skoncentrowany na produktach „drugiego życia”.

"Wszystkie nasze inwestycje naszym zdaniem są obiecujące, jednak najbliżej uzyskania rentowności jest Breezy" - podkreśla Costas Tziamalis, wiceprezes zarządu Asbis.

Spółka spodziewa się, że Breezy osiągnie rentowność już w 2024 roku. Również projekt AROS, który koncentruje się na robotyce, jest kluczowym elementem strategii rozwoju Asbis.

„Inwestycje, na które decyduje się zarząd, mają za główny cel zwiększenie wartości dla akcjonariuszy” - podkreśla Tziamalis.

Spółka przewiduje, że AROS osiągnie rentowność w 2025 r., co jest zgodne z długoterminowymi planami firmy. Zarząd Asbisu wyraża nadzieję, że nowe projekty zaczną wkrótce przynosić zyski, co znacząco przyczyni się do wyników finansowych firmy.

„Mamy nadzieję, że już wkrótce nowe projekty przyniosą zyski. (…) Oczekujemy, że Breezy będzie rentowne w roku 2024, a AROS w roku 2025” – kończy wiceprezes.

Plany rozwoju

Grupa Asbis planuje dalszy rozwój i ekspansję na różnych rynkach, w tym w krajach Europy Zachodniej oraz na Bałkanach.

„Zwiększamy zaangażowanie w krajach Europy Zachodniej, tworząc nowe zespoły” - mówi Costas Tziamalis, wiceprezes zarządu Asbis.

Na Bałkanach firma jest obecna od lat i posiada tam silną pozycję. Plany dotyczą również wzrostu działalności w Polsce, gdzie zakładany jest szybszy niż rynkowy wzrost spółki. Szczególnie obiecujący jest rynek niemiecki, gdzie sprzedaż wygląda bardzo dobrze.

„Sprzedaż wygląda bardzo dobrze i obiecująco, jednak nie planujemy zakładania spółki zależnej w tym kraju” - wyjaśnia Tziamalis.

Podobnie na rozwój sprzedaży w Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz krajach GCC zarząd przedstawia pozytywne prognozy.

„Nasze wyniki w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i ogólnie w krajach GCC są bardzo dobre i przewidujemy, że w najbliższej przyszłości również będą te kraje wzrostowe” – zaznacza wiceprezes.

ASBIS ma nadzieję na znaczący rozwój i wzrosty na rynkach takich jak Polska, Słowacja, Kazachstan oraz RPA.

„Grupa oczekuje dobrych wyników w RPA w tym roku, znaczący wzrost przychodów z Afryki oczekiwany jest w przyszłym roku” – dodaje.

Rynek afrykański postrzegany jest jako obiecujący, z dużym popytem na IT i niską podażą produktów IT, co stwarza korzystne warunki dla dalszej ekspansji ASBIS.

Notowania Asbisu w ciągu ostatnich 12 miesięcy

Asbis notowania

Zobacz także: ASBIS wychodzi na przeciw inwestorom. Dywidenda w 2024 r. będzie rekordowa 

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost