Kurs Allegro mocno w górę. Wyniki przebijają prognozy spółki sprzed kilku miesięcy
Obrazek użytkownika Gabriel Uryniuk
23 maj 2024, 11:31

Kurs Allegro mocno w górę. Wyniki przebijają prognozy spółki sprzed kilku miesięcy

Pierwsze trzy miesiące roku przyniosły Allegro znaczący skok w górę zysków, przy jednoczesnym spadku zadłużenia. Dobra sprzedaż sprawiają, że prognozy na II kw. stają się bardziej ambitne.

O rezultatach w I kw. zaważył przede wszystkim rosnący wskaźnik GMV (wartości sprzedanych produktów) oraz wyższe prowizje od sprzedaży. Dobre rezultaty spowodowały, że przed południem notowania spółki rosły o ponad 7%.

Zobacz także: Ubiegły rok był udany dla Allegro. Wzrostowi rentowności towarzyszył spadek zadłużenia

Wyniki Allegro w liczbach

Od stycznia do marca właściciel platformy e-commerce wypracował niemal 2,5 mld zł przychodów, o 6,6% więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Skorygowana EBITDA wzrosła o 33% do 706,2 mln zł, a zysk netto – o 54% do 241,8 mln zł. Wspomniany kluczowy dla grupy wskaźnik GMV podskoczył o 8,9% do 14,3 mld zł. Zadłużenie stopniało względem grudnia 2023 r. o 19,4% do 3,8 mld zł.
 

Rezultaty Allegro w I kw. 2024 r.

Wyniki Allegro I kw. 2024

Źródło: Spółka
 

„Allegro dobrze rozpoczęło rok, a GMV w Polsce przyspieszyło tempo wzrostu do 10% r./r. w pierwszym kwartale. Lepsza monetyzacja, w połączeniu z bieżącymi inicjatywami w zarządzaniu kosztami wciąż procentują, pomagając napędzać wzrost skorygowanego zysku EBITDA do prawie 37% r./r. w pierwszych trzech miesiącach roku, które zwykle są spokojnym sezonem dla branży” skomentował wyniki Jon Eastick, dyrektor finansowy Allegro.

Zobacz także: Wyniki grupy Allegro w I kw. 2024 roku vs. konsensus PAP

Inwestycje nabierają tempa

W zakończonym kwartale giełdowa grupa rozpoczęła działalność na Słowacji pod nazwą Allegro.sk. Choć liczba aktywnych kupujących zagranicznej działalności zwiększyła się o ponad 23% do 5,2 mln, to wskaźnik GMV skurczył się o 8,1%, na co wpływ miał niekorzystny kurs walut. W tym kwartale inwestycje w rozwój wspomnianych zagranicznych platform mają sięgnąć 25-35 mln zł. W I kw. były one zaś znacznie poniżej prognozowanych 20-30 mln zł i opiewały na 10,2 mln zł.

„Obecnie mamy już 20 milionów aktywnych kupujących w całym regionie, z czego ponad 5 milionów poza Polską. I nie powiedzieliśmy ostatniego słowa. Dzięki Allegro.cz i Allegro.sk zwiększyliśmy pulę naszych potencjalnych klientek i klientów o łącznie około 16 milionów, a uruchamiając nasze platformy w 5 nowych krajach, w których już działamy, zamierzamy prawie podwoić 38-milionową bazę potencjalnych klientów, którą mamy w Polsce. Allegro.sk wystartowało mniej niż rok po debiucie Allegro.cz, ponieważ dzięki czeskiej platformie zyskaliśmy świetny podręcznik dla kolejnych międzynarodowych wdrożeń. Nasz model ekspansji nie angażuje znacznych aktywów, co oznacza coraz niższe inwestycje kapitałowe z każdą nową platformą przy jednoczesnym zwiększaniu zasięgu i generowaniu nowego GMV” dodał Roy Perticucci, prezes Allegro.

Zobacz także: AQR Capital Management otworzył krótką pozycję na Allegro

Podwyższone prognozy

Omawiając ubiegłoroczne wyniki, właściciele platformy e-commerce zaznaczyli, że spodziewają się w I kw. wzrostu wskaźnika GMV grupy o 8-9%, a skorygowana EBITDA miała podskoczyć o 21-26%, a więc udało się przebić drugi z wymienionych szacunków. W II kw. spóła Allegro spodziewa się skoku w górę przychodów o 11-14%, a skorygowana EBITDA ma wzrosnąć o 22-27%. Podczas gdy inwestycje w I kw. sięgnęły 125,5 mln zł, w aktualnym mają wynieść 165-185 mln zł.
 

Notowania Allegro w ciągu ostatnich 12 miesięcy

ALE wykres


Od początku roku notowania Allegro wzrosły o niespełna 20 proc. Cena akcji firmy pozostaje pod presją potencjalnych ABB głównych akcjonariuszy (fundusze Cidinan Sarl, Permira VI Investment Platform Limited i Mepinan Sarl), którzy ostatnio w kwietniu właśnie w ten sposób sprzedali łącznie 65 mln walorów po cenie 29,25 zł za papier. Kolejne potencjalne ABB może nadejść w lipcu.

Zobacz także: Akcje Allegro mocno w górę. Wzrost płacy minimalnej i programy socjalne napędzą wydatki konsumpcyjne w 2024 r. - uważają analitycy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
 • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
  • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
  • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
 • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
 • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
 • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
 • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
 • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
 • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
 • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
 • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost