Cena miedzi może rosnąć i akcje KGHM też uważają eksperci
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
21 mar 2019, 07:01

Dobra wiadomość dla akcjonariuszy KGHM. Miedź może być inwestycyjną gwiazdą rynku metali – twierdzą analitycy

Niezwykle udany początek roku dla miedzi przypomniał inwestorom i analitykom o szerokich zastosowaniach tego metalu w przemyśle nowych technologii. Nadchodząca recesja może być świetną okazją do zajmowania pozycji długiej na miedzi.

Od 2011 roku trwa zły okres dla notowań miedzi. Najpierw obowiązywał przez kilka lat trend spadkowy, który zakończył się w 2016 roku, potem cena tego metalu wystrzeliła, ale tylko na chwilę. Po długotrwałej konsolidacji w 2018 roku notowania poszły w dół o 20%.

Od początku 2019 coś mocno drgnęło na notowaniach miedzi – podrożała o 11%. Zareagował na to oczywiście kurs naszego miedziowego giganta KGHM, który od początku stycznia poszedł w górę o 19%.
 

1. Notowania miedzi (góra) i KGHM (dół) ostatnie 2 lat

Miedź USD vs KGHM

W długim terminie miedź może być inwestycyjną gwiazdą

Według niektórych ekspertów, ten udany początek 2019 roku na miedzi to sygnał nadejścia mocnego długoterminowego trendu wzrostowego.

- Jeśli weźmiemy pod uwagę fundamenty, to miedź ma największy potencjał wzrostowy ze wszystkich metali przemysłowych w długim terminie. Miedź to dla mnie przyszła gwiazda inwestycyjna – powiedział Eric Coffin z firmy HRA Advisories podczas niedawnego Metals Investor Forum w Toronto.

Niesamowite wrażenie robią stwierdzenia dotyczące miedzi zawarte w niedawno opublikowanym raporcie firmy Capital Economics. Jej analitycy stwierdzili, że miedź w ciągu 6 lat podrożeje do 10 000 USD za tonę, czyli o około 60%. Wszystko przez małą podaż i rosnący popyt na “zieloną technologię”.

- Stawiamy długoterminową prognozę dla miedzi trzykrotnie przewyższającą konsensus, bo widzimy niezwykle szybko rosnący popyt na auta elektryczne. Miedź jest bardzo ważnym składnikiem ich produkcji. Poza tym będzie potrzebna do budowy infrastruktury Nowego Jedwabnego Szlaku. Według nas, w ciągu najbliższych 20 lat popyt na miedź będzie rósł w stałym tempie 2,3% rocznie – stwierdził Ross Strachan, analityk Capital Economics. – Miedź ciężko zastąpić innym metalem, więc jej właściwości powodują, że będzie w cenie – dodał.

Strachan stwierdził, że gdy miedź dojdzie do poziomu cenowego 10 000 USD za tonę, pojawi się zapewne wiele nowych projektów wydobywczych, co z kolei zahamuje dalszy wzrost ceny. Według jego prognozy, do tej sytuacji może dojść około roku 2028.

Również dla Franka Holmesa, szefa firmy inwestycyjnej U.S. Global Investors, miedź to metal przyszłości – z uwagi na szerokie zastosowanie w nowych technologiach. Do produkcji aut elektrycznych potrzeba trzykrotnie więcej miedzi, niż do produkcji aut napędzanych silnikami spalinowymi – podkreślił Holmes cytowany przez magazyn „Barron’s”.

Zobacz także: Kolejny miliarder inwestuje w złoto i to pierwszy raz w życiu

...ale pod drodze musi jeszcze przecierpieć recesję

A co będzie się działo z notowaniami miedzi w tym roku? Analitycy Morgan Stanley prognozowali wzrost ceny metalu o 14% w całym 2019 roku, więc według ich założeń sporą część wzrostów kurs już zrealizował.

W tym roku notowania miedzi powinny być wspierane przez małą podaż metalu. Według International Copper Study Group (ICSG), globalny deficyt miedzi w tym roku sięgnie 65 000 ton metrycznych, a popyt wzrośnie o 2,6%, do 24,89 mln ton metrycznych. Same Chiny tylko w styczniu zaimportowały 0,5 mln ton metrycznych miedzi – podaje ICSG. Tymczasem np. firma wydobywcza Glencore obniżyła prognozę wydobycia na rok 2019 do 1,5 mln ton z 1,6 mln ton.

Jednak Eric Coffin z firmy HRA Advisories ostrzega przed zbyt wczesnym zajmowaniem dużej pozycji na wzrost ceny miedzi. Stwierdził on, że nie byłby zdziwiony, gdybyśmy zobaczyli początek recesji w USA już w tym roku. To może uderzyć, według niego, w notowania wszystkich metali przemysłowych, ale relatywnie najmniej w kurs miedzi. Tym niemniej cena miedzi też ucierpi podczas recesji. Czyli ewentualne zbicie ceny miedzi podczas mniejszej czy większej recesji w USA – wedle słów eksperta firmy HRA Advisories – może być świetnym momentem na akumulowanie metalu.
 

2. Notowania ceny miedzi na tle recesji w USA

2
 

Frank Holmes z U.S. Global Investors wskazuje, że dobrym sposobem na zajmowanie pozycji na rynku miedzi jest inwestowanie w firmy wydobywcze, takie jak Freeport-McMoRan Copper & Gold czy Rio Tinto. A my przypominamy, że na GPW też jest podobna firma: KGHM!

Źródła wykresów: 1. AmiBroker, 2. MacroTrends

Zobacz także: Inwestowanie w złoto fizyczne za pośrednictwem blockchain - nadchodzi rewolucja w handlu złotem

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.