Tanie inwestowanie w złoto fizyczne za pośrednictwem blockchain jest już możliwe
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
08 lut 2019, 10:39

Inwestowanie w złoto fizyczne za pośrednictwem blockchain - nadchodzi rewolucja w handlu złotem

Wyobrażasz sobie kupowanie fizycznego złota poprzez platformę opartą na blockchain?! To już nie przyszłość, to rzeczywistość. Firma Tradewind Markets umożliwia inwestowanie w fizyczne złoto za pośrednictwem blockchain. O tokenizacji złota myśli również gigant bankowości – JP Morgan.

Kupując jednostki funduszy inwestycyjnych, inwestor nie ma tytułu do posiadania metali szlachetnych w formie fizycznej. Inaczej jest na platformie VaultChain prowadzonej przez spółkę Tradewind Markets. Dzięki technologii blockchain i współpracy z wiarygodnymi partnerami, inwestorzy mogą za jej pośrednictwem – z pominięciem drogich tradycyjnych pośredników - inwestować w złoto czy srebro i mieć jednocześnie prawo do odbioru metalu w formie fizycznej.

VaultChain daje prawo do złota w formie fizycznej

Platforma VaultChain ruszyła w I kwartale 2018 roku. Spółka Tradewind Markets Digital Gold Company powstała w 2016 roku, a wśród jej udziałowców są takie przedsiębiorstwa, jak Goldcorp czy Sprott, a od kwietnia 2018 roku również Agnico Eagle, IAMGOLD i Wheaton Precious Metals (te firmy zainwestowały w Tradewind Markets blisko 11 mln USD).

Fraser Buchan, współzałożyciel Tradewind Markets wystąpił niedawno w podcaście Stansberry Investor Hour. Prowadzący podcast określił tę platformę mianem „Amazona rynku złota”.

- Nasz biznes powstał z potrzeby inwestowania w metale szlachetne po niższych kosztach. Zastosowaliśmy najnowocześniejsze technologie, takie jak blockchain, by handel mógł się odbywać jak najsprawniej, ale w warunkach jak największego zaufania – tłumaczy Buchan.

Czym różni się usługa Tradewind Markets od kupowania ETF-ów?

- Fundusze ETF nie pozwalają na odbiór złota czy srebra w formie fizycznej. Nasza platforma na to pozwala. Korzystając z naszej platformy, naprawdę otwierasz pozycję na realnie istniejącym złocie i możesz je odebrać, jeśli tylko chcesz – podkreśla Buchan.

Dostarczycielem metali szlachetnych dla platfromy jest Royal Canadian Mint, czyli najważniejsza mennica kanadyjska. To w jej skarbcach spoczywają metale zakupione za pośrednictwem Tradewind Markets. Transakcje zabezpiecza amerykańska giełda IEX (ta, której historię można poznać w książce „Błyskotliwi chłopcy” Michaela Lewisa).

Zobacz także: Cena złota może wkrótce eksplodować – uważają niektórzy analitycy

Czy powstanie globalny wirtualny rynek handlu złotem

Ambicją Tradewind Markets jest stworzenie globalnego cyfrowego (wirtualnego) rynku handlu złotem. Platforma miałaby być miejscem „spotkań” wszystkich uczestników obrotu złotem (chodzi o kopalnie, mennice, sklepy, inwestorów instytucjonalnych i indywidualnych), jednocześnie najtańszym pośrednikiem w obrocie metalami.

Fraser Buchan nie ukrywa, że obecnie głównymi odbiorcami usług oferowanych przez Tradewind Markets są pośrednicy w handlu złotem, m.in. znana firma Kitco. Dalsze istnienie i rozwój platformy – którą zaprojektował Abishek Kumarasubramanian z zespołem - może ułatwić obrót metalami i obniżyć ceny ich zakupu w skali globalnej. Czyli inwestorzy indywidualni również skorzystają z istnienia Tradewind Markets.
 

Schemat budowy VaultChain

TradewindCaseStudy2.68be2385de7fc1bdcbe25c7184a3838d7f64ffce
 

JP Morgan też chce tokenizować złoto

O tokenizacji złota myśli również amerykański gigant bankowy – JP Morgan. Swoje rozwiązanie chce oprzeć na blockchainie Quorum bazującym na Ethereum. Jego koncepcja zakłada oczywiście eliminację pośredników i łączenie producentów złotych sztabek i monet z klientami i inwestorami.

Przedstawiciele banku omawiali niedawno swoje plany w tym zakresie na konferencji Sibos w Sydney (Australia). A nowa szefowa działu DLT w JP Morgan Christine Moy zapowiedziała, że prace nad różnymi projektami wykorzystującymi blockchain trwają, choć minie jeszcze około 3-5 lat, zanim zaczną być wdrażane na dużą skalę.

Zobacz także: Złoto inwestycyjne nie uczyni cię bogatym, ale to dobra polisa ubezpieczeniowa od globalnego kryzysu

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.