Przejdź do treści

udostępnij:

Kategorie

"Spodziewamy się większej aktywności w zakresie inwestycji i nowych zamówień na przełomie III i IV kwartału" - relacja czatu inwestorskiego z prezesem LUG

Udostępnij

W środę, 14 sierpnia 2024 r. odbył się czat inwestorski z prezesem zarządu LUG, Ryszardem Wtorkowskim. Tematem przewodnim spotkania były wyniki finansowe spółki za II kwartał 2024 roku.

W spotkaniu wzięło udział ponad 200 osób, a prezes odpowiedział na blisko 20 pytań. Zapraszamy do lektury całej relacji z czatu.

Obrazek użytkownika Janusz Maruszewski
Janusz Maruszewski

Zapraszamy na czat inwestorski z prezesem Grupy LUG Ryszardem Wtorkowski, na którym rozmawiać będziemy o wynikach finansowych za II kw. 2024 r. oraz perspektywach rozwoju.

 

Spotkanie rozpocznie się w środę, 14 sierpnia 2024 r. o godz. 12:00. Już teraz zachęcamy do zadawania pytań za pośrednictwem poniższego formularza.

 

W przypadku chęci zadania kilku pytań, prosimy je zadawać pojedynczo i za każdym razem klikać przycisk "Wyślij". Ułatwi to przedstawicielom spółki odpowiadanie na pytania.

 
 
 
 
Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Dzień dobry,
witam Państwa na kolejnym spotkaniu poświęconym wynikom finansowym Grupy LUG. Jestem do Państwa dyspozycji przez godzinę. Zapraszam do zadawania pytań.

 
Obrazek użytkownika Anonim
Jacek

Czy zauważyli Państwo poprawę sytuacji w branży oświetleniowej w II kwartale w porównaniu do I kwartału?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

W związku ze słabszą koniunkturą w Europie Zachodniej, szczególnie w Niemczech chęć do wchodzenia w nowe projekty i inwestycje jest na niskim poziomie. W Polsce lekkie ożywienie widoczne jest w ramach sektora publicznego – wzrosła liczba ogłaszanych postępowań z programu „Rozświetlamy Polskę”, jednak w dalszym ciągu liczba ogłoszonych przetargów pozostaje niska w stosunku do całkowitej puli przyznanych środków w tym programie. Liczymy na szczyt aktywności samorządów na koniec III kwartału.

Obrazek użytkownika Anonim
Jacek

Jakie są Państwa oczekiwania co do wpływu środków z Krajowego Planu Odbudowy na wyniki w drugiej połowie roku?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Wiele podmiotów liczy, że pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy pobudzą inwestycje. My również na to liczymy. Dziś koszty oświetlenia w budżecie samorządów są znaczącą pozycją. Można to zmienić poprzez wymianę lub modernizację oświetlenia z konwencjonalnego na ledowe to jednak inwestycja, która wymaga pewnej puli środków własnych. Dzięki zewnętrznemu finansowaniu wymiana oświetlenia na ledowe będzie przystępna, a jeszcze w połączeniu z systemami do zarządzania przyniesie realne oszczędności sięgające nawet 80% zużycia energii. Mając to na uwadze czekamy na projekty związane z uruchomieniem środków z KPO, które pobudzą rodzimy rynek ponieważ obecne odczyty produkcji przemysłowej i w budownictwie, to za mało by przerwać trwający marazm.

Obrazek użytkownika Anonim
Jacek

Czy spółka planuje kontynuować optymalizację kosztów operacyjnych, a jeśli tak, to w jakim zakresie?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Obrona marży i elastyczne zarządzanie kosztami to kluczowe elementy stabilnego przejścia przez okres słabej koniunktury. W ciągu 35 lat działalności kilkukrotnie mierzyliśmy się już z kryzysami gospodarczymi, stąd doskonale rozumiemy, że potrzebny jest plan, aby nie podejmować pochopnych decyzji, spokój oraz aktywne poszukiwanie rozwiązań. Mamy opracowane scenariusze działania na II połowę br., które będziemy realizować w zależności od ziszczenia się bądź też nie konkretnych ryzyk. Optymalizacja kosztowa jest częścią każdego z tych scenariuszy, różnicę dotyczą jej głębokości i obszarów, których będzie dotykać. Biorąc pod uwagę potencjał programu Rozświetlamy Polskę, utrzymujemy wciąż zasoby pozwalające na realizację wzrostów, które mogą nastąpić. Oczywistym jest, że powoduje to stały stosunkowo wysoki poziom kosztowy, jednak upatrujemy w tym programie możliwości odrobienia strat z początku roku.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Jakie są oczekiwania dotyczące sprzedaży w II połowie 2024 roku?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Ostrożnie podchodzę do szacunków sprzedaży w II połowie roku. Europejscy inwestorzy ograniczyli aktywność inwestycyjną. Liczmy jednak na dodatkowy impuls w postaci środków z Krajowego Programu Odbudowy w Polsce oraz realizację projektów na modernizację, jak również na budowę nowej infrastruktury oświetleniowej z programu „Rozświetlamy Polskę”. Ostateczny termin ogłaszania przetargów przypada na 30 września br., inaczej środki przepadną. Jednocześnie jasno stawiamy sprawę w naszym Raporcie informując, że w bieżącym roku priorytetem jest obrona marży brutto na sprzedaży. Ambicje ekspansji i zwiększania przychodów będziemy realizować wraz z nadejściem lepszej koniunktury.

Obrazek użytkownika Anonim
Jan K.

Kiedy, według zarządu może nastąpić poprawa koniunktury na rynku?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Spodziewamy się większej aktywności w zakresie inwestycji i nowych zamówień na przełomie III i IV kwartału, przy czym zależy to od układu wielu czynników, w tym także od dostępności środków z KPO oraz innych programów krajowych. Nie możemy jednak zapominać, że na dziś ciężko wskazać perspektywę poprawy koniunktury w Europie Zachodniej w kontekście ostatnich publikacji o nowej fali dekoniunktury.
Uważnie analizujemy opracowania analityków, którzy na moment poprawy koniunktury wskazują raczej koniec 2024 i początek 2025 roku. Które z zapowiedzi okażą się najtrafniejsze wszyscy dowiemy się jesienią, tymczasem zapewniam Państwa, że podejmujemy aktywne działania by optymalnie dopasować zasoby
i być gotowym na powrót dobrego sentymentu dla inwestycji.

Obrazek użytkownika Anonim
Jan K.

Czy samorządy deklarują chęć powrotu do inwestycji i kiedy to może nastąpić?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Mamy sygnały, że samorządowcy chcą realizować inwestycje i modernizować oświetlenie bo coraz lepiej rozumieją, jak duży udział kosztów energii stanowią wydatki na oświetlenie, które jest kluczowym czynnikiem zwiększania bezpieczeństwa na drogach i generalnie w przestrzeniach miejskich. W gminach pracują świetni managerowie, którzy pragną rozwijać swoje małe ojczyzny i sprawiać by były zrównoważone. Aby sentyment do inwestycji w samorządach mógł powrócić potrzebne są: dostęp do finansowania (tu odpowiedzią są środki z KPO i innych podobnych programów), uregulowane kwestie prawne (czyli eliminacja problemów prawa własności infrastruktury) oraz podnoszenie świadomości w zakresie modeli finansowania inwestycji (tutaj kluczowe są konferencje i szkolenia w zakresie chociażby modeli ESCO.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Czy wzrost marży może się utrzymać i jakie czynniki mogą wpłynąć na ten wzrost oprócz spadku cen materiałów?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Kładziemy duży nacisk na utrzymanie obecnego poziomu marży, który wydaje się obecnie realny do osiągnięcia. Musimy także brać pod uwagę sytuację makroekonomiczną na świecie, w ramach której obserwujemy wzrost kosztów transportów i potencjalne problemy z funkcjonowaniem łańcuchów dostaw w kontekście aktualnych konfliktów geopolitycznych. Mając doświadczenie z okresu pandemii, bierzemy pod uwagę, że może to istotnie wpłynąć na koszty wytworzenia produktów.

Obrazek użytkownika Anonim
Ade

Dzień dobry,
do jakiej daty rozpisany jest program Rozświetlamy Polskę i czy środki z tego programu mogą być wykorzystane w całości w najbliższych kwartałach?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

We wrześniu 2024 mija termin ogłaszania postępowań przetargowych przez JST, które otrzymały promesy w ramach program Rozświetlamy Polskę. Szacuje się, że w tej chwili ogłoszono ok. 20% możliwych postępowań. Cała branża zadaje sobie pytanie, ile projektów z tego programu będzie miało szansę pojawić się na rynku do września? W świetle problemów gmin dotyczących przekazywania gminom praw do dysponowania urządzeniami oświetleniowymi należącymi do przedsiębiorstw energetycznych czy zasad wzajemnych rozliczeń nakładów inwestycyjnych, oceniam, że pełne wykorzystanie środków z Programu nie będzie możliwe. Niestety Program, mimo świetnych założeń, nie został optymalnie przygotowany.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Czy widzą państwo nowe możliwości biznesowe, które mogą pomóc zmniejszyć skutki obecnych trudności rynkowych?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Zwiększamy aktywność handlową na tych rynkach, które w mniejszym stopniu zostały dotknięte dekoniunkturą. Wiąże się to oczywiście z pewnymi inwestycjami, które mimo wszystko trzeba wykonać, natomiast mając tak bogate doświadczenie z ostatnich 35 lat jesteśmy pozytywnie nastawieni do możliwości osiągnięcia dobrych rezultatów.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Jakie są oczekiwania sprzedaży w III kwartale biorąc pod uwagę powrót do ofert z programów wsparica

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Z kwartału na kwartał widzimy wypłaszczanie się negatywnego trendu spadku przychodów i wzrostową dynamikę przychodów ze sprzedaży kw/kw br. Porównując I kw. i II kw. 2024 widzimy wzrost przychodów ze sprzedaży o 18,6%. Jednak osiągnięcie poziomu przychodów ze sprzedaży z 2023 roku, który stanowił nasz historycznie najwyższy wynik, oceniam jako mało prawdopodobny scenariusz. Spodziewamy się, że III i IV kwartał będą najlepszymi w ciągu całego roku, podobnie jak to miało miejsce w poprzednich latach.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Czy da się już odczuć odblokowanie środków z KPO, czy coś rusza w tej kwestii?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Przed chwilą udzieliłem odpowiedzi na zbliżone pytanie.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Czy nowe programy dot. OZE i Mój Prąd 6.0 mogą być jakimś pozytywnym impulsem dla spółki?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Według mojej wiedzy program ten dotyczy przede wszystkim odbiorców indywidualnych i nie jest to obszar naszej aktywności handlowej.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Jakie są Pana oczekiwania co do rozwoju biznesu w drugim półroczu? Po wakacjach coś mocniej ruszy?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Już odpowiedziałem na pytania o perspektywy drugiej połowy roku.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Czy niestabilna sytuacja na bliskim wschodzie i jej ewentualna eskalacja może mieć negatywny wpływ na spółkę, np. na dostawy surowców, koszty etc.?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Konsekwencje konfliktów są już obecnie odczuwalne w rosnących kosztach transportu oraz opóźnieniach dostaw. Wydaje się, że eskalacja tych konfliktów nie wpłynie już zasadniczo na dostawy surowców i koszty.

Obrazek użytkownika Anonim
Luigi

Czy planują Państwo rewizję celów strategicznych spółki?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Zakładamy rewizję celów strategicznych po zamknięciu roku obrachunkowego 2024. Będziemy mieli wówczas jasną sytuację z programem "Rozświetlamy Polskę", a także wiedzę które z prognoz analityków dotyczące poprawy koniunktury spełnią się.

Obrazek użytkownika Anonim
rubik

Kiedy można oczekiwać, że przychody ze sprzedaży rozwiązań przygotowanych przez BIOT pokryją koszty działalności tej spółki? W raportowanym okresie w dalszym ciągu brak jest widocznego wzrostu przychodów.

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Spodziewamy się, że bieżące przychody spółki w bardzo krótkim czasie pokryją koszty działalności. W tym miejscu należy zaznaczyć, że spółka ma specyficzny sposób raportowania przychodów uzależniony od czasu udostępnionej licencji na system zarządzania oświetleniem ulicznym, co powoduje że realny wpływ środków z inwestycji jest dużo wyższy niż wykazywane rachunkowo przychody. Szczegóły tych rozliczeń wskazuje nota 20 kwartalnego sprawozdania finansowego. Każdego roku widzimy dynamicznie rosnącą liczbę projektów na infrastrukturę oświetlenia drogowego z systemem zarządzania, co w kontekście obecnej dekoniunktury nastraja optymistycznie na dalszy rozwój spółki BIOT.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Co z dywidendą tegoroczną i czy w przyszłym roku może ona wzrosnąć?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Dywidenda za 2023 rok zgodnie z decyzją Walnego Zgromadzenia zostanie wypłacona we wrześniu. Trudno nam jeszcze oszacować ostateczne wyniki 2024 roku, a one są podstawą podejmowania decyzji o wypłacie dywidendy dla akcjonariuszy spółki.

Obrazek użytkownika Anonim
Inwestor

Dzień dobry Panie Prezesie, w jubileuszowym roku działalności firmy chciałbym zapytać o Pana wizję jej rozwoju w kolejnych kilku, kilkunastu latach. Czy patrzy Pan w przyszłość z optymizmem?

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Biorąc pod uwagę 35-letni okres funkcjonowania firmy LUG zawsze szukaliśmy jako zespół szans rozwojowych w obszarze, w którym czujemy się najlepiej czyli oświetleniu. Rynkowe tendencje światowe wskazują na olbrzymi potencjał rozwojowy tej branży. Myślę, że przez lata potwierdziliśmy, że potrafimy sprawnie poruszać się w stale zmieniającym się otoczeniu i dopasowywać do aktualnej sytuacji rynkowej i nowych oczekiwań odbiorców. Krótkotrwałe fluktuacje zawsze były i będą, a kluczem do sukcesu jest przystosowanie się do różnych okoliczności i szukanie nowych dróg rozwojowych zarówno w aspekcie rynkowym jak i produktowym, a także szukanie innowacyjnych rozwiązań, które przez lata uplasowały nas w gronie liderów tego rynku.

Obrazek użytkownika Ryszard Wtorkowski
Ryszard Wtorkowski

Szanowni Państwo, dziękuję za liczną obecność i aktywność na naszym tradycyjnym już czacie poświęconym kwartalnym wynikom. Życzę Państwu udanego długiego weekendu i do usłyszenia na kolejnym czacie w listopadzie br.

Udostępnij