Ropa naftowa - prognozy jaka będzie cena baryłki po niezwykle zmiennym I kwartale 2022
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
30 mar 2022, 08:00

Ropa naftowa, oto jakie prognozy dla ceny baryłki mają analitycy po niezwykle zmiennym I kwartale 2022

Wysoka zmienność na notowaniach ropy powinna się utrzymywać, podobnie jak trend wzrostowy – uważają analitycy.

Cena baryłki ropy WTI na początku 2022 roku wynosiła 75 USD, potem jednak przez 3 miesiące wiele się zadziało. Miał miejsce prawdziwy rynkowy roller-coaster. 7 marca cena baryłki sięgnęła 130,50 USD, by potem dość szybko spaść w okolice 94 USD (16 marca). Następnie w trakcie kilku sesji wzrosła do 116 SD, by ponownie mocno zniżkować, w okolice obecnych 100 USD.
 

Notowania kontraktów futures na ropę WTI w 2022 r.

Notowania kontraktów futures na ropę WTI

Źródło: TradingView

Oczywiście, tak dynamiczne wahania ceny ropy miały mocne podstawy fundamentalne:

  • Wybuch wojny w Ukrainie.
  • Pandemiczne lock-downy w Chinach.
  • Powrót do negocjacji z Iranem.
  • Ataki Huti na rafinerie, instalacje naftowe i magazyny Saudi Aramco.
  • Konserwatywna polityka OPEC+.

Co dalej z notowaniami ropy w krótkim…

Nie jest wykluczone, że w krótkim terminie ropa będzie drożeć. Jutro rozpocznie się kolejne spotkanie kartelu OPEC+. Zostanie na nim omówiona polityka dostaw ropy na maj. Kartel sygnalizował niedawno, że będzie się trzymał swoich dotychczasowych planów - czyli zwiększania dostaw ropy co miesiąc o 400 tys. baryłek dziennie. To może doprowadzić do trudności po stronie podażowej na rynku ropy, bo wielu członków OPEC+ ma od kilku miesięcy problemy z realizacją dostaw, a globalny popyt na paliwa powrócił do poziomów przed-pandemicznych. Jeśli będą występowały problemy po stronie podażowej, można się spodziewać wzrostu ceny ropy.

Daniel Hynes, starszy strateg ds. rynków surowcowych w Australia & New Zealand Banking Group, uważa, że wysoka zmienność cen na rynkach paliw będzie się utrzymywała, głównie ze względu na sytuację pandemiczną w Chinach. „Rynek naprawdę wystraszył się powtórnego wybuchu epidemii COVID-19 w Szanghaju i tego, co to może oznaczać dla chińskiego popytu na ropę naftową” - stwierdził. Wedle szacunków Rystad Energy, lock-down w Szanghaju może wpłynąć na spadek popytu na ropę nawet o 200 tys. baryłek dziennie w przypadku obowiązywania ograniczeń w całym mieście, a mowa tutaj tylko o Szanghaju.
 

Konsensus prognoz dla ropy WTI

Konsensus prognoz dla ropy WTI

Źródło: 30rates.com

Konsensus prognoz dla ropy Brent

Konsensus prognoz dla ropy Brent

Źródło: 30rates.com

Zobacz także: Fundusze obligacji notują fatalne wyniki za ostatnie miesiące, nie powinny już nigdy być nazywane „funduszami bezpiecznymi”

…i długim terminie?

W ostatnich dniach niektóre instytucje finansowe dość mocno zrewidowały prognozy dla ceny ropy na lata 2022 i kolejne. Agencja ratingowa Fitch Ratings zakłada średnią cenę Brent na poziomie 100 USD za baryłkę w 2022 roku, wobec 70 USD poprzednio, a w 2023 r. 80 USD wobec 60 USD wcześniej. Jej analitycy zakładają znaczny wzrost ryzyka zakłóceń dostaw rosyjskich węglowodorów z powodu konfliktu na Ukrainie. Wskazują, że wiele krajów europejskich chce zmniejszać swoją zależność od rosyjskiego paliwa. Zakładają, że kilka milionów baryłek ropy dziennie zniknie z globalnego rynku w wyniku sankcji wobec Rosji, jeśli sytuacja wokół Ukrainy będzie się dalej pogarszać.

Również bank UBS podniósł prognozowane na lata 2022-24 ceny ropy Brent. Średnią cenę w 2022 roku podniósł z 81 USD do 95 USD, w 2023 r. z 80 do 85 USD, a na 2024 r. z 75 do 80 USD. Jego analitycy spodziewają się dużej zmienności ceny baryłki ropy w najbliższych latach. Wskazują, że światowe zapasy ropy są na niskim poziomie i będą nadal spadać. Według nich, w II połowie 2022 r. moce produkcyjne spadną poniżej normalnego poziomu i to mimo powrotu produkcji irańskiej. Ma także nastąpić spadek wydobycia rosyjskiej ropy o ok. 2 mln baryłek dziennie w II kwartale 2022 r. Gdyby doszło do ograniczenia produkcji rosyjskiej ropy nawet do ok. 4 mln baryłek dziennie, w wyniku sankcji, to wedle szacunków UBS cena baryłki mogłaby urosnąć nawet powyżej 150 USD. Co ciekawe, wedle UBS istnieje również scenariusz szybkiego spadku cen ropy, a czynnikiem byłaby gwałtowna deeskalacja konfliktu rosyjsko-ukraińskiego i ograniczony spadek produkcji rosyjskiej ropy.

Według firmy Kiplinger, prognozowanie ceny ropy w długim terminie – przy taki wysokiej zmienności – jest ekstremalnie trudne. Jednakże jej eksperci zakładają, że cena baryłki będzie się utrzymywała powyżej 100 USD w średnim terminie, a może powrócić w okolice 130 USD, jeśli konflikt w Ukrainie będzie eskalował.
 

Konsensus prognoz dla ropy

Konsensus prognoz dla ropy

Źródło: longforecast.com

Zobacz także: Grajcie longi na indeksach, szortujcie Teslę i IBM – radzi legendarny Jim Chanos

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.