Ropa, miedź, pszenica czy węgiel koksujący... ceny tych surowców są poniżej poziomów przed wybuchem wojny w Ukrainie
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
10 sie 2022, 07:30

Ropa, miedź, pszenica czy węgiel koksujący... ceny tych surowców są poniżej poziomów przed wybuchem wojny w Ukrainie

W przypadku wielu surowców, po zwyżce cen z końca lutego i początku marca nie ma już śladu. Często ich ceny są niższe, niż w dniu agresji Rosji na Ukrainę.

Po wybuchu wojny na Ukrainie cena wielu podstawowych surowców znacznie skoczyła do góry. Jednak dziś, gdy sprawdzamy ich notowania, możemy się zdziwić. Mimo że konflikt nie zakończył się, to notowania wielu surowców albo są nieznacznie wyżej, niż w dniu ataku Rosji na Ukrainę, albo spadły poniżej poziomu z tamtego feralnego dnia.

CRB Index zapomniał o wojnie w Ukrainie

Najpierw popatrzmy na CRB Index, który grupuje 19 surowców podzielonych na 4 grupy. Surowce energetyczne stanowią 39% portfela, rolne 34%, metale przemysłowe 20%, a żywiec 7%. Okazuje się, że obecnie wskaźnik ten znajduje się ledwie 5,2% powyżej poziomu z dnia rosyjskiej agresji na Ukrainę. Oczywiście, na początku czerwca był moment, iż znajdował się 23% powyżej, ale od tamtej pory wiele się zmieniło na rynkach. Wygląda to tak, jakby CRB Index zapomniał o wojnie, która przecież wciąż się toczy i ma duży wpływ na podaż m.in. ropy, gazu czy pszenicy.
 

Notowania CRB Index od dnia ataku Rosji na Ukrainę

1

Źródło: TradingView

Skład portfela CRB Index

crb udział surowców

Źródło: Refinitiv

Ropa potaniała, bo powstała „ściana strachu”

O -4% poniżej poziomu z dnia rosyjskiej agresji znajdują się notowania kontraktów na ropę Brent oraz WTI. Trend na ropie zmienił się na początku czerwca i miało to znaczący wpływ na wspomniany już CRB Index. A dlaczego się zmienił? Jak wyliczają analitycy Goldman Sachs, z uwagi na niską płynność rynku, oraz ścianę strachu, którą zbudowała globalna recesja na horyzoncie, chińska polityka „zero Covid”, a także fakt, że rosyjska produkcja ropy odbudowuje się szybciej, niż zakładano.

„Wierzymy, że widoki na wyższe ceny ropy wciąż pozostają ważne, nawet jeśli te negatywne szoki i scenariusze będą w grze. Uważamy bowiem, że na rynku wciąż będzie deficyt ropy i on będzie większy, niż się spodziewano w ostatnich miesiącach” – stwierdzają analitycy Goldman Sachs.
 

Notowania kontraktów na ropę WTI od dnia ataku Rosji na Ukrainę

ropa wti

Źródło: TradingView

Notowania kontraktów na ropę Brent od dnia ataku Rosji na Ukrainę

brent ropa

Źródło: TradingView

Zobacz także: Cena uranu znów zaczyna rosnąć. Jak polski inwestor może zainwestować w uran i spółki uranowe

Miedź przestraszyła się globalnej recesji

O -12,6% potaniała od 24 lutego do wczoraj miedź. Nazywana jest Dr Copper – bo niejako ma doktorat z ekonomii i lubi wyprzedać to, co dzieje się w światowej realnej gospodarce. Inwestorzy od wielu miesięcy wyceniają ryzyko wystąpienia recesji w globalnej gospodarce, a to obniżyłoby w naturalny sposób zapotrzebowanie na metale bazowe używane w przemyśle, w tym na miedź. Pamiętajmy jednak, że w długim terminie miedź ma przed sobą świetlaną przyszłość, z uwagi na rosnącą rolę tzw. Zielonej Ekonomii. Wedle prognozy S&P Global popyt na miedź na świecie podwoi się do 2035 roku, wywołując głęboki globalny deficyt tego metalu.
 

Notowania miedzi od dnia ataku Rosji na Ukrainę

notowania miedź

Źródło: TradingView

Pszenica ucieszyła się z uruchomienia portu w Odessie

O -14% potaniała pszenica od dnia, w którym nastąpiła rosyjska inwazja na Ukrainę. I to jest niezwykle ciekawa informacja, bo przecież Ukraina jest jednym z największych producentów pszenicy na świecie. Na początku wojna wywindowała jej cenę, podobnie jak i innych surowców rolnych, bo pojawiły się obawy o podaż w średnim i długim terminie. Szacunki mówią, że na skutek działań wojennych nawet 30% upraw w Ukrainie zostanie zniszczonych, a Rosja może nie osiągnąć oczekiwanych zbiorów 130 mln ton zboża z powodu czynników pogodowych i braku części zamiennych do zagranicznego sprzętu rolniczego.

Jednak wygląda na to, że kapitał spekulacyjny szybko odpłynął z rynku surowców rolnych, a ich kursy zaczęły dyskontować recesję. Poza tym, odblokowano port w Odessie i zaczęły z niego wypływać statki z surowcami rolnymi, więc rynek zapewne i to wziął pod uwagę, patrząc się optymistycznie na podaż pszenicy i innych zbóż w krótkim i średnim terminie.
 

Notowania pszenicy od dnia ataku Rosji na Ukrainę

notowania pszenica

Źródło: TradingView

Złoto było safe haven tylko przez chwilę

Złoto „bezpieczną przystanią” na wypadek wojny? No cóż, przez kilka dni nią było. O -6,3% spadły notowania kursu XAU/USD od 24 lutego do 8 sierpnia. Pierwsze dni po ataku Rosji na Ukrainę były na złocie imponujące i dość szybko cena uncji skoczyła z okolic 1 900 USD do 2 070 USD, ale potem „gorączka złota” się skończyła, mimo że trwała wojna. Kilkanaście dni temu kurs XAU/USD znalazł się na poziomie najniższym od połowy sierpnia 2021 roku. Trwa więc męcząca, 2-letnia konsolidacja złota w szerokim zakresie 1 680 USD – 2 070 USD za uncję.

Notowania złota od dnia ataku Rosji na Ukrainę

notowania xauusd od wybuchu wojny

Źródło: TradingView

Gaz ziemny drożeje przez Gazprom

Jednym z nielicznych bazowych surowców, który znacznie podrożał od momentu wybuchu wojny w Ukrainie, jest gaz ziemny. A wzrost jego ceny to oczywiście skutek ograniczania przesyłu przez Gazprom do Europy. Jego notowania znajdują się o 80% powyżej poziomu z 24 lutego.

Notowania gazu ziemnego od dnia ataku Rosji na Ukrainę

notowania gaz ziemny

Źródło: TradingView

Węgiel rosyjski na cenzurowanym w UE

Innym surowcem, który znacznie podrożał w ostatnich miesiącach, jest węgiel energetyczny. Rosja była znaczącym eksporterem na rynek europejski. Unia Europejska w kwietniu podjęła decyzję o zakazie importu węgla z Rosji, od 10 sierpnia wwóz rosyjskiego surowca do UE jest zakazany. Ma go zastąpić węgiel z takich krajów, jak Indonezja, Afryka Południowa i Kolumbia. Ceny węgla są jednak bardzo wysokie, od początku roku poszły w górę o około 80%, a sytuację utrudnia niski poziom wody na Renie, który jest główną trasą transportową z portów niderlandzkich do Niemiec.

Notowania węgla Newcastle od dnia ataku Rosji na Ukrainę

węgiel newcastle

Źródło: TradingView

Notowania węgla Rotterdam od dnia ataku Rosji na Ukrainę

węgiel rotterdam

Źródło: TradingView

Zobacz także: 20 dużych zagranicznych spółek z sektora OZE, którym sprzyja zielona inflacja - znalezionych za pomocą platformy Saxo Banku

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.