Wojna w Ukrainie nakręciła biznes paliwowy na całym świecie. Rekordowe zyski sektor zamierza przeznaczyć na transformację energetyczną
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
16 sie 2022, 06:45

Wojna w Ukrainie nakręciła biznes paliwowy na całym świecie. Rekordowe zyski sektor zamierza przeznaczyć na transformację energetyczną

Saudi Aramco, Exon Mobile, Chevron, Shell to tylko wybrane spółki z sektora paliwowego, które obok Orlenu i Lotosu odnotowały w 2 kwartale 2022 roku rekordowe zyski. Sytuacja makroekonomiczna sprzyja ponadprzeciętnym zyskom firm paliwowych na całym świecie.

Sektor paliwowy nigdy w historii tak dobrze nie zarabiał. Spółki paliwowe na całym świecie notują rekordowe wyniki. Sprzyja temu rosnący popyt na paliwa, któremu nie towarzyszą wzmożone inwestycje w wydobycie i zwiększenie podaży oraz wprowadzone przez wiele krajów zachodnich embargo na import ropy z Rosji, po wybuchu wojny na Ukrainie. Właściwie, oprócz Stanów Zjednoczonych świat w ostatnich latach ograniczał podaż ropy i gazu. Sektor paliwowy wypracowane zyski woli, zwłaszcza w ostatnich latach, inwestować w przyszłość, czyli energię odnawialną i technologie zeroemisyjne.

Zobacz także: Orlen ograniczył zużycie rosyjskiej ropy o 20% co kosztowało spółkę 3 mld zł. Grupa kontynuuje dywersyfikację dostaw do Polski

Największe kwartalne zyski w historii

W 2 kwartale 2022 największa paliwowa spółka na świecie odnotowała rekordowe zyski. W kwartał spółka z Arabii Saudyjskiej zarobiła rekordowe 48,4 mld USD. Jest to największy kwartalny zysk nie tylko w historii Saudi Aramco, ale w całej historii rynków kapitałowych. Dotychczas żadna spółka nie zarobiła w kwartał tyle co Saudi Aramco w minionym kwartale.
 

Spektakularne zyski osiągają również inne, największe spółki paliwowe na świecie. Ponadprzeciętne wyniki to efekt wprowadzonych przez wiele krajów zachodu sankcji na import ropy z Rosji, ale przede wszystkim rosnącego popytu, któremu nie towarzyszą znaczące inwestycje w nowe moce produkcyjne. Nie należy się w tym doszukiwać drugiego dna. Spółki paliwowe na całym świecie świadome globalnego trendu związanego z dekarbonizacją i ESG, pomimo rekordowych zysków, bardzo ostrożnie inwestują w nowe moce produkcyjne. Swoją przyszłości widzą bowiem w świecie zeroemisyjnym i tam w główniej mierze planują kierować swoje inwestycje.

Zobacz także: Fundusze inwestycyjne typu ESG może czekać poważny kryzys, ostrzegają analitycy Saxo Bank

Wysokie ceny energii przyspieszają transformację energetyczną

Spółki paliwowe są świadome tego, że wysokie ceny energii i paliw jedynie przyspieszą transformację energetyczną na świecie w kierunku źródeł zeroemisyjnych, dlatego niechętnie inwestują w nowe konwencjonalne złoża i moce przetwórcze. Ponadprzeciętne zyski wolą wykorzystać do własnej transformacji energetycznej. CEO Saudi Aramco Amin H. Nasser w liście do akcjonariuszy przypomina, że spółka realizuje obecnie największy w historii firmy program inwestycyjny w odnawialne źródła energii oraz w rozwiązania technologiczne umożliwiające pozyskiwanie energii m.in. z wodoru. Saudi Aramco widzi swoją w przyszłość w dostarczaniu energii nie tylko z ropy, ale również z odnawialnych źródeł energii
 

Notowania indeksu WIG-Paliwa lata 2020 - 2022

WIG-Paliwa


Co ciekawe, praktycznie wszystkie znaczące spółki paliwowe, włączając w to krajowy Orlen, ogłosiły swoje strategie klimatyczne i plany transformacji w kierunku zeroemisyjności. Sektor jako całość znalazł się bowiem w niezwykle ciekawym momencie. Z jednej strony czerpie on ponadprzeciętne zyski w związku z konsekwentnie ograniczanymi inwestycjami w nowe złoża i moce produkcyjne po rewolucji łupkowej, a jednocześnie jest świadomy, że te zyski kiedyś znikną, a na pewno z czasem znaczną maleć. Dlatego, swoje ogromne inwestycje kieruje obecnie w stronę odnawialnych i alternatywnych źródeł energii, ponieważ przyszłość świata to odnawialne i zeroemisyjne źródła energii, a nie paliwa kopalniane.

Zobacz także: Fuzja PKN Orlen i Grupy Lotos stała się faktem. Analizujemy o co w niej chodzi

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.