Bez rewolucyjnych zmian w sprawie kredytów we frankach szwajcarskich - TSUE wydało kolejne orzeczenie dotyczące
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
29 kwi 2021, 12:24

Kolejne orzeczenie TSUE dotyczące kredytów we frankach szwajcarskich bez rewolucyjnych zmian

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał kolejne orzeczenie dotyczące kredytów we frankach szwajcarskich. Stwierdził, że to sąd krajowy rozstrzyga kwestię utrzymania w mocy umowy kredytu, która zawiera nieuczciwe warunki.

Dzisiaj TSUE w wydanym orzeczeniu odpowiedziało na 5 pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Okręgowy w Gdańsku w grudniu 2019 roku. Kolejny wyrok międzynarodowego trybunału miał rozjaśnić polskim sądom jak mają orzekać w sprawach dotyczących kredytów we franku szwajcarskim. Jak wyjaśniła mec. Barbara Garlacz podczas briefingu prasowego, TSUE powtarza utrwaloną linię orzeczniczą w tego typu sprawach. Daje zielone światło do stwierdzania nieważności umów w kredytach walutowych. 

Warto pamiętać, że już w połowie maja zbierze się pełny skład Izby Cywilnej Sądu Najwyższego, który również wyda uchwałę dotyczącą kredytów walutowych. 

„Dzisiejszy wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej to nie jest przełom w kwestii kredytów frankowych. Niewiele zmienia także w kontekście majowego posiedzenia Sądu Najwyższego” – komentuje Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl.

Zobacz także: TSUE wyda kolejne orzeczenie dotyczące kredytów we frankach szwajcarskich

Orzeczenie TSUE bez rewolucyjnych zmian

Europejski trybunał stwierdził, że to sąd krajowy powinien dokonać oceny czy utrzymywać w mocy umowy z nieuczciwymi warunkami. To oznacza, że w przypadku stwierdzenia nieważności umowy, sąd powinien poinformować kredytobiorcę o związanych z tym konsekwencjach prawnych.

„W naszej ocenie TSUE nie wprowadził kolejnej rewolucji w sprawach frankowych, a utrzymał dotychczasowe status quo w zakresie ochrony prawnej konsumentów. Zgodnie ze specyfiką dotychczasowych orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, dzisiejszy wyrok nie odnosi się w sposób szczegółowy do wszystkich zadanych pytań prejudycjalnych. Przede wszystkim w zakresie skutków uznania umowy za nieważną czynność prawną odsyła do przepisów prawa krajowego, jednocześnie podkreślając rolę sądów powszechnych w informowaniu konsumenta o tych konsekwencjach” - ocenia kancelaria Votum Robin Lawyers.

Dzisiaj odbyła się również konferencja prasowa mBanku, podczas której wiceprezes Marek Lusztyn ocenił wydane orzeczenie przez TSUE. Stwierdził, że jest ono „zachęcające” - Trybunał potwierdził, że nie można automatycznie orzekać nieważności umowy - to powinna być ostateczność, jeżeli nie ma żadnych innych dróg zachowania umowy w mocy. Trybunał nie wykluczył ponadto dochodzenia (przez bank - PAP) kosztów korzystania z kapitału. Nie wypowiedział się w kwestii przedawnienia umów - powiedział Marek Lusztyn podczas konferencji.

Związek Banków Polskich również zabrał głos w sprawie wydanego orzeczenia i interpretuje je pozytywnie dla banków. Jak powiedział PAP Biznes wiceprezes Związku Banków Polskich, Tadeusz Białek, trybunał nie rozstrzygnął kwestii przedawnienia roszczeń, tym samym odsyłając sądy do przepisów prawa krajowego.

Kredytobiorcy pójdą do sądów

Kolejne orzeczenie może oznaczać jeszcze większą liczbę pozwów kredytobiorców przeciwko bankom. Banki nadal wahają się jakie przyjąć stanowisko w sprawie ewentualnych ugód z frankowiczami. Chociażby wczoraj Santander Bank Polska zakomunikował, że rozważa zawieranie ugód. Jednak podjęcie ostatecznej decyzji ma być uwarunkowane właśnie orzeczeniem TSUE oraz decyzją SN.

Za to kredytobiorcy nie wstrzymują się ze składaniem pozwów. Kacper Jankowski, prezes zarządu kancelarii Votum Robin Lawyers poinformował o rekordowej liczbie prowadzonych spraw kredytobiorców.

„Biorąc pod uwagę dotychczasowe orzecznictwo w sprawach frankowych w Polsce, które kształtuje się na poziomie dziewięćdziesięciu kilku procent wygranych dla kredytobiorców, TSUE wyszedł z założenia, że sądy dobrze radzą sobie z orzekaniem w zgodzie z przepisami unijnymi i bazując na naszych doświadczeniach, taki stan rzeczy powinien zostać utrzymany. Dlatego spodziewamy się dalszych wygranych naszych klientów na salach sądowych, a dodam, że od początku 2021 r., skierowaliśmy do sądów ponad 4 tys. pozwów w imieniu frankowiczów” - komentuje kancelaria Votum Robin Lawyers.

Zobacz także: Banki czekają na uchwałę Sądu Najwyższego w sprawie kredytów walutowych i wstrzymują się z ugodami w sprawie kredytów CHF

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.