Polskie złoto wróciło do kraju. NBP sprowadził 100 ton złota z Anglii
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
25 lis 2019, 15:33

Rezerwy złota znowu w Polsce. NBP sprowadziło do kraju 100 ton złota z Londynu

Około 100 ton złota – tyle zostało sprowadzone rezerw surowca z powrotem do kraju przez Narodowy Bank Polski. Jest to oficjalna informacja, ogłoszona podczas dzisiejszej konferencji NBP z udziałem prezesa, Adama Glapińskiego. Złoto zostało przywiezione z Banku Anglii, a jak podkreśla prezes procedura była długotrwała oraz skomplikowana.

- Zakończyliśmy procedurę sprowadzania naszego złota do kraju. W związku z tym mogę powiedzieć, że sprowadziliśmy złoto Polaków do domu. (...) Mamy tyle złota w rezerwach, ile inne uprzemysłowione i cywilizowane kraje - powiedział Adam Glapiński, prezes NBP.

Zobacz także: NBP zakończył procedurę sprowadzenia rezerw złota do Polski - Glapiński, NBP (aktl.)

Złoto znów w Polsce

Prezes NBP poinformował o sprowadzeniu rezerw złota, które wynoszą około 100 ton. Jak podkreśla, nie była to łatwa operacja. Wymagała zaangażowania nawet kilkuset pracowników NBP, a surowiec został przetransportowany drogą lotniczą za pośrednictwem lotnisk w Poznaniu oraz Warszawie. Złoto będzie teraz przechowywane w skarbcu NBP.

- Nasze rezerwy są na odpowiednim poziomie, są odpowiednio wysokie i bezpieczne, co nie znaczy, że nie mogą dalej rosnąć. Myślę, że za kilka lat NBP ponownie może zwiększyć swoje rezerwy – podkreślił Adam Glapiński.

Złoto zostało przetransportowane z Banku Anglii. Dzięki temu prezes Glapiński zakwalifikował Polskę do krajów, gdzie już osiągnięto średni poziom posiadania rezerw jeśli chodzi o kraje europejskie. Aktualna cena sprowadzonego kruszcu wynosi 18,3 mld zł.

123 tony pozostały w Anglii, a całość złota warta jest 42,3 mld zł. Według zapowiedzi Adama Glapińskiego, będzie ono inwestowane w dotychczasowy sposób.

Informacja o przeniesieniu złota do Polski została podana w lipcu br. Wtedy zarząd NBP zdecydował o zmianie miejsca przechowywania złota i przeniesieniu do rodzimych skarbców prawie połowy obecnego zasobu naszego kraju.

Źródło: PAP

Zobacz także: Złoto złapało ostatnio zadyszkę, ale prognozy mówią, że jego cena będzie dalej rosła

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost