Cena złota zaliczyła najgorszy tydzień od 37 lat
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
19 mar 2020, 08:19

Cena złota zaliczyła najgorszy tydzień od 37 lat - co dalej z Królem Metali?

Złoto może mieć przed sobą ciężki czas w krótkim terminie, ale za rok jego cena może być nawet kilkadziesiąt procent wyższa – uważają analitycy.

Ubiegły tydzień był najgorszy dla ceny złota od... 1983 roku! W ciągu ostatnich 10 sesji potaniało o niemal 10%! A miało być bezpieczną przystanią – poskarżą się niektórzy...

W tym tygodniu złoto walczy o powrót do formy. Kurs utrzymał się ponad średnią 200-sesyjną, a w okolicach 1 499 USD zostało ustanowione mocne wsparcie. Wydaje się, że przedwczoraj i dziś rano złoto wybroniło wsparcie w okolicach 1 470 USD. Silny opór, który musi zostać przełamany, by złoto dalej rosło, znajduje się na poziomie około 1 587 USD.

1. Złoto – analiza techniczna

złoto AT marzec 2020

Zdaniem niektórych komentatorów rynkowych, złoto znów zaczęło reagować na poluzowanie polityki pieniężnej w USA.

Złoto zapewniło płynność inwestorom

A co mówią o „dziwnym” zachowaniu złota znani analitycy i inwestorzy? Eksperci Goldman Sachs utrzymali w najnowszym raporcie swój „byczy” stosunek do złota, gdyż spodziewają się sporego gospodarczego szoku wywołanego koronawirusem. Zwracają jednak uwagę, że z powodu krachu na ropie Rosja może nie mieć już środków na kupowanie kruszcu. M.in. dlatego Goldman Sachs obniżył prognozę dla złota w perspektywie 6 miesięcy o 100 USD na uncji, do 1 650 USD, pozostawiając jednak cenę docelową za 12 miesięcy na poziomie 1 800 USD. Eksperci banku ostrzegli, że w najbliższych tygodniach złoto będzie się cechowało wysoką zmiennością.

„Inwestorzy instytucjonalni wyprzedają złoto. W detalu złoto za to sprzedaje się coraz lepiej, widać to po idących w górę marżach. Zaczynają pojawiać się przerwy w dostawach fizycznego złota. Cena złota jeszcze przez jakiś czas będzie się konsolidowała, zanim wróci do trendu wzrostowego” – stwierdził na Twitterze Jan Nieuwenhuijs, analityk VoimaGold.com.

George Milling-Stanley, analityk ds. złota w State Street Global Advisors wskazuje, że wielu inwestorów w zły sposób pojmuje rolę tego kruszcu jako „bezpiecznej przystani”. „Jedna z najważniejszych cech złota jest taka, że jest to niebywale płynne aktywo. Złoto podczas paniki zachowało się dokładnie tak, jak się powinno zachować. Ceny spadły, bo wielu inwestorów pozbyło się złota w poszukiwaniu płynności” – stwierdził w rozmowie z portalem Kitco News.

Wielki miłośnik złota, znany inwestor Peter Schiff uważa, że złoto tanieje, gdyż inwestorzy nie wiedzą, co nadchodzi, boją się koronawirusa. Tymczasem, według Schiffa, o wiele gorsze konsekwencje od pandemii będzie miała szaleńcza polityka pieniężna banków centralnych. „Gdy inwestorzy zdadzą sobie z tego sprawę, cena złota wystrzeli w górę” – napisał Schiff na Twitterze.

Australijski bank Westpac w swoim najnowszym raporcie uważa, że cena Króla Metali do końca roku będzie się utrzymywać na poziomie ponad 1 600 USD. W najbliższych latach może przekroczyć granicę 1 700 USD za uncję. Starszy ekonomista Justin Smirk obstawia umiarkowanie pesymistyczny scenariusz zakończenia epidemii. Uważa, że przełoży się ona negatywnie na kondycję finansową przedsiębiorstw i całych gospodarek, a banki centralne będą wciąż obniżały stopy procentowe i prowadziły luzowanie ilościowe.

Zobacz także: To najszybsza bessa na giełdzie w całej historii. Indeks strachu VIX przez koronawirusa osiąga rekordowe wartości

Podczas krachu w 2008 roku złoto też taniało, do czasu...

A my chcieliśmy na zakończenie zwrócić uwagę na świetną analizę Saxo Banku, która pokazała się dwa dni temu. Jej autor Ole Hansen przypomniał, że złoto jest zazwyczaj wskaźnikiem wyprzedzającym koniunktury. „W tym momencie światowe rynki napędzane są przez inwestorów zwracających się w stronę gotówki lub bonów skarbowych. [...] Uważamy, że ostatnie problemy złota mają charakter przejściowy ze względu na potencjalne wsparcie w przypadku intensyfikacji wydatków fiskalnych zastępującej zakończone niepowodzeniem działania w zakresie polityki pieniężnej. Sygnalizujemy zatem podwyższone ryzyko inflacji, które jest korzystne dla złota” – stwierdził Hansen.

Analityk Saxo Banku przypomniał, że złoto w 2008 roku taniało mocno razem z akcjami. „Zmieniło się to jednak po tym, jak światowi twórcy polityki pieniężnej podjęli realne działania - najpierw miało miejsce spotkanie grupy G7 w Londynie, a następnie Senat Stanów Zjednoczonych we wrześniu wystawił amerykańskim przedsiębiorstwom czek in blanco za pośrednictwem programu TARP. Od listopada 2008 roku do marca 2009 roku złoto zyskało na wartości niemal 40%, ponieważ stało się preferowanym zabezpieczeniem przed reflacją. Warto podkreślić, że przełom na rynku akcji nastąpił dopiero w marcu 2009 roku. Uważamy, że podobny ruch może nastąpić, KIEDY obietnice światowych twórców polityki pieniężnej zostaną zastąpione działaniami, ponieważ reakcja ponownie polegać będzie na wydatkach, pożyczkach i bezpośrednim dostępie do kredytów” – przypomniał Hansen.

2. Rynek złota i akcji w 2020 i 2008 roku - podobieństwa

złoto sp500 w 2008

Źródła wykresów: 1. Oanda, 2. Saxo Bank

Zobacz także: Inwestowanie w złoto pozostanie bezpieczne – twierdzą analitycy Incrementum

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.