Dlaczego kolejnego krachu nie będzie | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
18 sie 2014, 08:05

Dlaczego kolejnego krachu nie będzie

Rynki finansowe wciąż pozostają pod wpływem doniesień ze wschodu Ukrainy. Ostatnio głównym tematem jest rosyjski konwój humanitarny i kontrowersje z nim związane. Wciąż nie wiadomo co z tego wyniknie. Jakie decyzje podejmie Putin, również nie wiadomo. Ten element rynkowej układanki jest całkowicie nieprzewidywalny, podobnie, jak trudne do przewidzenia jest zachowanie jednostki.

W przypadku rynków finansowych mamy jednak do czynienia z tłumem i tutaj można już na bazie jego mądrości powiedzieć nieco więcej. Jak się okazuje, w tym momencie na rynku zaczyna klarować się scenariusz świadczący o tym, że jak zwykle będzie inaczej niż uważa większość.

Co wie o rynku przeciętny, polski inwestor giełdowy?

Jak pokazuje Ogólnopolskie Badanie Inwestorów, organizowane przez SII, przeciętny, polski inwestor giełdowy ma 37 lat i inwestuje samodzielnie od około 8 lat. Biorąc poprawkę na to, że badanie pochodzi z 2013 roku możemy jego doświadczenie przedłużyć o kolejny rok, do 9 lat.

Wykres 1: Indeks WIG, interwał dzienny, lata 2005 - 2014.
Wykres 1: Indeks WIG, interwał dzienny, lata 2005 - 2014.

To oznacza, że "Kowalski" swoją giełdową przygodę rozpoczął w 2006 roku (czerwony okrąg Wykres 1). Chociaż na giełdzie od tamtego czasu działo się sporo, to z rynkowego punktu widzenia niewiele jednak widział i przeżył. Przez ostatnie lata został bowiem przyzwyczajony albo do trendu wzrostowego, albo do dynamicznej przeceny.

Jeżeli chodzi o przeceny w ostatnich latach, to przeciętny, polski inwestor giełdowy przeżył krach z 2008 roku i dynamiczne spadki z 2011 roku. Trudno się więc dziwić, że na wieść o tym, że gospodarka zwalnia i po raz pierwszy w historii III RP odnotowała deflację, rok do roku, oczekiwania inwestorów koncentrują się jedynie na kolejnej dynamicznej wyprzedaży. Miałaby ona wynieść na indeksie #WIG nawet kilkadziesiąt procent.

Starsi stażem giełdowym koledzy na pewno dopuszczają inny wariant rynkowy

Według danych z Ogólnopolskiego Badania Inwestorów Indywidualnych dłużej niż 15 lat inwestuje na giełdzie tylko około 10% inwestorów. A tak długie doświadczenie giełdowe jest niezbędne do tego, żeby wiedzieć, że możliwe są inne scenariusze rynkowe niż silne wzrosty lub dynamiczna wyprzedaż.

Wykres 2: Indeks WIG, interwał dzienny, lata 1996 - 2014.
Wykres 2: Indeks WIG, interwał dzienny, lata 1996 - 2014.

Ostatni raz z długoterminowym trendem bocznym mieliśmy okazję obcować w latach 2002-2003 oraz w czasie, gdy miał miejsce kryzys rosyjski, tj. w latach 1997-1998 (niebieskie okręgi, Wykres 2). Doświadczenie giełdowe podpowiada, że rynek lubi zaskakiwać i robić coś, czego większość się nie spodziewa. Właśnie dlatego, naszym zdaniem, idealnym scenariuszem dla GPW na najbliższy czas jest męczący trend boczny, z przeplatającymi się dynamicznymi ruchami w dół i w górę.

A co z bańką spekulacyjną w USA?

W takie same pułapki, związane z oczekiwaniami rynkowymi, wpadają oczywiście, dużo bardziej doświadczeni, inwestorzy za Wielką Wodą.

Wykres 3: S&P500 (góra), VIX (dół), interwał dzienny lata 2006 - 2014.
Wykres 3: S&P500 (góra), VIX (dół), interwał dzienny lata 2006 - 2014.

Nawet do nas docierają już niekończące się debaty o niskich wartościach indeksu zmienności #VIX (zwanego także indeksem strachu). Mają one zapowiadać pęknięcie balona spekulacyjnego na rynku akcji w USA. Tego rodzaju analizy większości inwestorów wydają się oczywiste, skoro indeks strachu odnotował ostatnio najniższy poziom od 2006 roku (Wykres 3, czerwone okręgi). Wystarczy jednak poszerzyć perspektywę i przeanalizować starsze dane, aby uświadomić sobie, że tego rodzaju scenariusz rynkowy wcale nie jest pewny.

Wykres 4: S&P500 (góra), VIX (dół), interwał dzienny lata 1990 - 2014.
Wykres 4: S&P500 (góra), VIX (dół), interwał dzienny lata 1990 - 2014.

W pierwszej połowie lat 90-tych #VIX przez 5 lat znajdował się na porównywalnych poziomach co teraz (Wykres 4, czerwony okrąg). Ostatecznie później nastąpił jego wzrost, ale "o dziwo", wzrostom zmienności towarzyszyły nie spadki, ale wzrosty na giełdzie (bańka internetowa)! Rynek akcji zyskiwał na wartości nieprzerwanie jeszcze przez 5 lat, zanim rozpoczęła się bessa.

Nic na giełdzie nie jest pewne

Tą analizą chcieliśmy zasiać pewne ziarnko niepewności wśród zatwardziałych niedźwiedzi, dla których jedyny możliwy obraz bessy to wariant krachowy. Historia pokazuje, że istnieją też inne warianty, w postaci chociażby męczącego trendu bocznego. Zwłaszcza jeżeli zestawimy ze sobą to, co dzieje się obecnie na giełdzie w USA i Polsce, to tego rodzaju scenariusz wydaje się najbardziej prawdopodobny. Oczywiście nad wszystkim wisi jeszcze największy znak zapytania, w postaci tego co zrobi Władimir Putin. Tego jednak nie można przewidzieć i jedyne, co można robić, to reagować na informacje napływające zza wschodniej granicy.

Zachowanie rosyjskiej giełdy wskazuje, że sytuacja może się uspokoić

Wykres 5: Indeks RTS (Rosja), interwał dzienny, rok 2014.
Wykres 5: Indeks RTS (Rosja), interwał dzienny, rok 2014.

Niemniej jednak zachowanie indeksu #RTS (Wykres 5), który wciąż rysuje sekwencję coraz wyższych dołków, a swoje minima wyznaczył po tym jak wojska rosyjskie zajęły Krym, zdaje się sugerować, że atak na Ukrainę i wybuch wojny jest mało prawdopodobny. To natomiast uprawdopodabnia zarysowany wcześniej scenariusz. Krótko mówiąc, krachu nie będzie.

iPad mini i iPody Shuffle dla inwestorów oraz wiele więcej

20140818_obiTrwa Ogólnopolskie Badanie Inwestorów, prowadzone przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. To właśnie dzięki niemu możliwe są takie analizy jak powyższa. Wyniki badania pozwalają stworzyć profil inwestorów indywidualnych w Polsce i umożliwiają poznanie ich potrzeb i preferencji przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Ty także możesz wziąć udział w badaniu i pomóc dzięki temu poprawić poziom wiedzy o polskich inwestorach.

Wypełnienie prostej ankiety zajmuje około 10 minut, a w zamian można też wygrać atrakcyjne nagrody, m.in. iPada Mini, iPody Shuffle, uczestnictwo w konferencjach dla inwestorów, czy atrakcyjne książki.

Kliknij tutaj, aby wziąć udział
w badaniu i konkursie

PS Będziemy wdzięczni, kiedy wypełniając ankietę, będziesz pamiętać, aby wspomnieć w odpowiednich rubrykach o Strefie Inwestorów.

WIDEO: Jak inwestować na giełdzie w sierpniu 2014?

Przypominam o analizie wideo, z której dowiesz się m.in.:

  • Dlaczego naszym zdaniem indeksy WIG i mWIG40 wygenerowały sygnał sprzedaży?
  • Dlaczego sytuacja na indeksie WIG-banki wygląda coraz groźniej?
  • Co mówi dokładna analiza indeksu RTS, dlaczego w tym momencie ostatnia nadzieja inwestorów jest w Rosji?
  • Czy słabnące indeksy giełdy niemieckiej pogrążą nasz rynek?
  • Co mówi analiza aktualnie najważniejszego amerykańskiego indeksu RUSSELL2000.

Kliknij tutaj, aby obejrzeć najnowszą analizę wideo

Wyświetlenia: 1807

Zobacz teraz najnowszą analizę wideo: Jak inwestować na giełdzie w sierpniu 2014?

Aktualności ze Strefy Inwestorów

Czy już czas na odreagowanie? Sprawdzamy jakie nastroje panują wśród inwestorów w Polsce i USA

Popularne powiedzenia giełdowe mówią, że "kupuj jak na parkiecie leje się krew" i "sprzedawaj, gdy taksówkarz chwali się swoimi inwestycjami na giełdzie". Inwestowanie kontrarialne, czyli przeciwne do większości, często przynosi dobre rezultaty. Z tego też powodu sprawdzamy jak po ostatnich spadkach zmieniły się nastroje wśród inwestorów w USA i Polsce. W tym celu porównujemy z indeksami #SP500 i #WIG wyniki polskiej ankiety nastroju wśród inwestorów #INI, amerykański odpowiednik #SentimentSurvey oraz indeks #ZMIDEX, prezentujący nastawienie do rynku profesjonalistów. Czytaj dalej...

Jak szybko, przyjemnie i za darmo pobrać dane do Amibrokera

Dzisiaj rozwiążemy problem, z którym na pewno zetknął się każdy użytkownik Amibrokera, który inwestuje na rynku polskim. W jaki sposób szybko, przyjemnie i za darmo pobrać dane po zakończeniu sesji giełdowej, aby po pracy przeanalizować sytuację na rynku? Polecamy Wam wtyczkę, która to umożliwia i co więcej segreguje spółki jako komponenty odpowiednich indeksów. Czytaj dalej...

Dwa argumenty za tym, że wzrosty na WIG są nieuniknione

Polski najszerszy indeks giełdowy #WIG wykazuje w ostatnim czasie podwyższoną siłę relatywną względem indeksu giełdy niemieckiej #DAX. Naszym zdaniem nie jest to przypadek, co potwierdza zachowanie obligacji Skarbu Państwa. Rentowności sugerują, że inwestorzy zaczynają dyskontować powrót ożywienia gospodarczego do Polski. Czytaj dalej...

5 książek, które inwestor giełdowy może śmiało zabrać na wakacje

Okres urlopowy w pełni i patrząc po spadku obrotów oraz aktywności na giełdzie część inwestorów na pewno odpoczywa od rynku. Dla tych, którzy jeszcze nigdzie nie wyjechali przygotowaliśmy subiektywną listę 5 książek, które mogą śmiało zabrać ze sobą na wypoczynek. Czytaj dalej...

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.