"Jesteśmy dziś w przełomowym momencie. Dowozimy właśnie to, co od jakiegoś czasu zapowiadaliśmy inwestorom "- czat inwestorski z Eko Export | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Czaty
27 paź 2017, 14:10

"Jesteśmy dziś w przełomowym momencie. Dowozimy właśnie to, co od jakiegoś czasu zapowiadaliśmy inwestorom "- czat inwestorski z Eko Export

W piątek, 27 października 2017 r. zorganizowaliśmy czat inwestorski z Dyrektorem ds. Rozwoju Eko Export, Zbigniewem Bokunem. W czasie dyskusji przedstawiciel spółki odpowiadał na pytania dotyczące wyników finansowych spółki, prowadzonych inwestycji w Kazachstanie, polityki dywidendowej oraz perspektyw rozwoju Eko Exportu. W spotkaniu, które cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, wzięło udział ponad 1200 inwestorów, którzy zadali w sumie 320 pytań, a przedstawiciel spółki odpowiedział na 66 pytań. Zapraszamy do lektury całego zapisu czatu.

Obrazek użytkownika Janusz Maruszewski
Janusz Maruszewski

Zapraszamy na czat inwestorski nt. planów rozwoju Eko Export z jej założycielem i dyrektorem ds. Rozwoju, Zbigniewem Bokunem.

 

Spotkanie rozpocznie się w najbliższy piątek, 27 października o godz. 12:00. Już teraz zachęcamy do zadawania pytań za pośrednictwem poniższego formularza.

Obrazek użytkownika Zbigniew Bokun
Zbigniew Bokun

Dzień dobry Państwu! Koledzy powiedzieli mi, że zainteresowanie czatem jest bardzo wysokie. Mam nadzieję, że zdążę odpowiedzieć na wszystkie Państwa pytania :-)
Za chwilę zaczynamy!

Obrazek użytkownika Anonim
Johnny

Skąd takie spadki wartości akcji?

Obrazek użytkownika Zbigniew Bokun
Zbigniew Bokun

Rynek kapitałowy sam decyduje o zachowaniu kursu. Nie naszą rolą jest by komentować autonomiczne decyzje inwestorów. Nie widzimy żadnych fundamentalnych przesłanek do takiego zachowania kursu. Wręcz przeciwnie. Już w opublikowanych szacunkach wyników za Q3 widać wyraźne odbicie

Obrazek użytkownika Anonim
michał

Jak można poważnie brać obietnice wyraźnego trendu wzrostowego Waszego biznesu, kiedy na gwałt szukacie kapitału w postaci emisji obligacji na kapitał obrotowy? Jak wytłumaczyc uczciwie, ze ryzyko biznesu przerzucane jest na inwestorow, a Rodzina zabezpiecza sie solidnie oprocentowanymi pozyczkami?

Obrazek użytkownika Zbigniew Bokun
Zbigniew Bokun

W ostatnich latach jako właściciele istotnego pakietu akcji dofinansowaliśmy spółkę z prywatnych środków, bez odsetek i bez zabezpieczeń. W jednym przypadku (niecały mln zł) urząd skarbowy stanął na stanowisku, że odsetki nie powinny być mniejsze niż 8 proc. w skali roku i taki poziom zastosowaliśmy. Podpisaliśmy duże kontrakty i spodziewamy się kolejnych. Musimy mieć środki na kapitał obrotowy i zakup surowca. Chcemy pozyskać środki z względnie niewielkiej (3 mln zł) emisji obligacji. Ich termin zapadalności to rok, natomiast będziemy mieli możliwość wcześniejszej spłaty i będziemy się o to starali. W naszej ocenie to optymalne z punktu widzenia wszystkich inwestorów źródło pozyskania kapitału.

Obrazek użytkownika Anonim
Marek

Jaka jest na dzień dzisiejszy wydajność linii w Astanie ?

Obrazek użytkownika Zbigniew Bokun
Zbigniew Bokun

Dziś jest to 7-10%. Niebawem będzie 50%. Maksymalnie w 2019 100%

Obrazek użytkownika Anonim
Czesław z Katowic

Biznes ekoexportu wszedł w trend wzrostowy ? Ale kurs akcji wskazuje jakby zaraz miał zakończyć się bankructwem.
Czy takie zachowanie kursu oznacza kolejne problemy w Astanie ? Czy ta instalacja ma jakieś szanse żeby w ogóle zadziałać.

Obrazek użytkownika Zbigniew Bokun
Zbigniew Bokun

Nie widzimy żadnych przesłanek fundamentlanych dla takiego zachowania kursu

Obrazek użytkownika Anonim
Marek

Czy w ostatnim czasie akcje sprzedawał ktoś z Rodziny ?

Obrazek użytkownika Zbigniew Bokun
Zbigniew Bokun

Zarząd Emitenta w odpowiedzi na liczne pytania Akcjonariuszy informuje, że Prezes Zarządu, byli jak i obecni członkowie Rady Nadzorczej, Spółka DAZI Investment oraz Rodzina Państwa Bokun nie sprzedawali, nie sprzedają i w najbliższym czasie nie planują sprzedaży akcji Eko Export.

Obrazek użytkownika Anonim
andrzej

Proszę przedstawić powody dla których mam dalej zostać w spółce jako akcjonariusz .

Obrazek użytkownika Zbigniew Bokun
Zbigniew Bokun

Jesteśmy dziś w przełomowym momencie. Dowozimy właśnie to, co od jakiegoś czasu zapowiadaliśmy inwestorom. Pozyskujemy duże kontrakty z poważnymi partnerami. Widzimy perspektywy. Rozumiem, że inwestycja w Astanie przeciągnęła się i może się pojawiać zwiazana z tym pewna nerwowość, ale dziś spółka obejmuje pozycję światowego lidera w zakresie pozyskiwania i uszlachetniania mikrosfery. Zdywersyfikowaliśmy również branże, które są naszymi odbiorcami, przez co jesteśmy mniej narażeni na koniunkturę w poszczególnych branżach.
Zwiększamy nie tylko zasięg, ale również efektywność - w kolejnych kwartałach będziemy znacząco obniżali koszty pozyskiwania surowca. Zachęcam do pozostania w naszych szeregach :-)

Obrazek użytkownika Anonim
Marcin

Na czym polega Wasza przewaga technologiczna jeśli chodzi o zakłady pozyskiwania w Kazachstanie i uszlachetnianie w BB?

Obrazek użytkownika Zbigniew Bokun
Zbigniew Bokun

W Kazachstanie to jest pierwsza na świecie taka linia. Będziemy pozyskiwać przez 365 dni w roku, gdzie przy tradycyjnych metodach można pozyskiwać 7-8 miesięcy. Druga kwestia to efektywność pozyskiwania (my praktycznie 100%, tradycyjnie 15-25%). Trzecie to cena – opracowane przez nas technologie pozwalają istotnie obniżyć koszty pozyskiwania surowca (nawet kilkukrotnie).
W BB również mamy unikalną w skali świata linię produkcyjną. W Kazachstanie pozyskujemy doskonały, suchy półprodukt, a w Polsce go uszlachetniamy i po przejściu przez nasze linie technologiczne otrzymujemy mikrosferę najwyższej jakości. Żaden inny producent na świecie nie jest w stanie zaoferować podobnego towaru.

Obrazek użytkownika Anonim
inw

Jak się prowadzi biznes w Kazachstanie i czy nie ma obaw, ze może go ktoś przejąć?

Obrazek użytkownika Zbigniew Bokun
Zbigniew Bokun

Biznes w Kazachstanie prowadzi się dobrze. Nie zauważamy większych problemów. Ludzie są bardzo pracowici. Współpraca przebiega w bardzo dobrej atmosferze.

 

Ponieważ nasza instalacja jest proekologiczna, zamieniamy bardzo uciążliwy odpad przemysłowy we wspaniały produkt eksportowy, to dodatkowo ułatwia pracę.

 

Dajemy dobre miejsca pracy w Astanie, jak też w zakładach współpracujących, firmach transportowych, producenci palet, big-bagów itp.

 

Elektrowniom i władzom miasta zależy bardzo na ochronie środowiska. O problemie z zapyleniem związanym z lagunami po których pływa mikrosfera mówił wielokrotnie Prezydent Kazachstanu i polecił ten problem zlikwidować.

 

Mikrosfera jest znana w Kazachstanie od 50 lat, nie znamy zakładu nawet tylko suszącego mikrosferę, który by działał dłużej niż rok czy dwa lata.

 

To jest trudne zajęcie . W Kazachstanie nie ma rynku mikrosfery, a dostawy np. do Europy "Just in time" są praktycznie niemożliwe .

 

Przejęcie w sensie nacjonalizacji nawet teoretycznie jest trudne, gdyż np. łatwo można znacjonalizować szyb naftowy, gdyż na drugie dzień ta sama ropa, tym samym rurociągiem płynie do państwowej rafinerii i od razu są pieniądze. Podobnie gaz, kopalnie kobaltu, telefonia itp.

 

Z mikrosferą jest trudniej (albo nie jest to możliwe), gdyż mikrosfera pozostająca w Astanie jest tylko bardzo dobrym, suchym półproduktem, niesprzedawalnym bezpośrednio z Kazachstanu. PO miesiącu cały plac w Astanie wypełni się mikrosferą, trzeba będzie wstrzymać (odciąć dopływ) mieszanki wodno - popiołowej z Elektrowni. Elektrownia zrzuca mikrosferę na lagunę i problem ekologiczny wraca jak bumerang.

Obrazek użytkownika Anonim
Maciek

dlaczego taka kolejność podłączenia rury do instalacji w Astanie i kiedy pełna moc i jak to się będzie miało do zamówień w 2018 r

Obrazek użytkownika Zbigniew Bokun
Zbigniew Bokun

podłączenie pierwszej rury o średnicy 40 cm nastąpi w H1 2018. Pomoże nam to realizować zamówienia na 2018 r. Te które już mamy, i te które mamy nadzieję jeszcze pozyskać. Pełną moc uzyskamy najpóźniej w 2019

Obrazek użytkownika Anonim
inw

Jaka jest różnica w kosztach pozyskiwania mikrosfery metodą tradycyjną w porównaniu z nową metodą Eko Export?

Obrazek użytkownika Zbigniew Bokun
Zbigniew Bokun

Tradycyjną metodą pozyskuje się za 150-250 euro za tonę, my chcemy zejść poniżej 50 euro. Będziemy więc mogli obniżyć ceny podnosząc naszą pozycję konkurencyjną i jednocześnie osiągać nadal wysokie zyski

Obrazek użytkownika Anonim
daniel

Czy w kolejnych kwartałach oczekujecie wzrostu obrotów?

Obrazek użytkownika Zbigniew Bokun
Zbigniew Bokun

Spodziewamy się utrzymania trendu zarysowanego w ostatnich kwartałach

Obrazek użytkownika Anonim
krzysiek

dlaczego pan kłamał na miesiac przed obcięciem prognozy w 2014 roku gdy już było wiadoamo że nie zostanie dotrzymana? dlaczego koszty zarządu są 5 mln rocznie podczas gdy spólka nie ma prawie żadnych srodków w kasie i drukuje akcje?

Obrazek użytkownika Zbigniew Bokun
Zbigniew Bokun

Z całym szacunkiem, ale nigdy świadomie nie wprowadziłem w błąd naszych akcjonariuszy. W najlepsyzm hitorycznie roku 2013 odbiorcy z branży ropy naftowej potroili swoje zamówienia, a w marcu 2014 podpisaliśmy kontrakt z Halliburton, drugim największym koncernem z branży ropy i gazu na świecie. Pod koniec marca wybuchła wojna na Krymie. nie muszę chyba mówić co się stało z cenami ropy i całym biznesem naftowym. nikt ze znanych mi analityków nie przewidział tej sytuacji. Wyciągnęliśmy z tej sytuacji wnioski i dziś mamy zdecydowanie bardziej zdywersyfikowany biznes jeśli chodzi o branże odbiorców. Jestesmy dużo mniej narażeni na problemy w przypadku dekoniunktury w jednym z sektorów globalnej gospodarki

Obrazek użytkownika Anonim
Francuz

Czy planujecie wypłacać dywidendę?

Obrazek użytkownika Zbigniew Bokun
Zbigniew Bokun

Na tę chwilę nie mamy precyzyjnych planów wypłacać dywidendy. Kończymy pewien cykl inwestycyjny, kiedy osiągniemy stabilne efekty naszych działań rozważamy możliwość powrotu do wypłaty dywidendy.

Obrazek użytkownika Anonim
Andrzej

Kiedy i w jaki sposób spółka w Astanie zacznie spłacać pożyczkę od Eko?

Obrazek użytkownika Zbigniew Bokun
Zbigniew Bokun

Obecnie spłaca odsetki. Liczymy, że w przyszłym roku zacznie spłacać należność główną. Będzie to pewnie w formie kompensat za towar.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Czy planujecie skup akcji gdy ich kurs jest np. poniżej 10,97 zł ?

Obrazek użytkownika Zbigniew Bokun
Zbigniew Bokun

nie mamy takich planów

Obrazek użytkownika Anonim
Rafał

Czy obligacje obejmie fundusz inwestycyjny ?

Obrazek użytkownika Zbigniew Bokun
Zbigniew Bokun

To będzie prywatna emisja. nie możemy komentować kto weźmie w niej udział

Obrazek użytkownika Anonim
Rysiek

Czy spółka zamierza w najbliższym czasie przeprowadzić emisję akcji z pp?

Obrazek użytkownika Zbigniew Bokun
Zbigniew Bokun

Nie mamy takich planów.
Pozyskane z emisji obligacji środki, wraz z genrowanymi przepływami, pozwolą nam na obsługę podpisanych kontraktów.

Obrazek użytkownika Anonim
Tisz

Czy będzie prognoza zysku na rok 2018 ??

Obrazek użytkownika Zbigniew Bokun
Zbigniew Bokun

Nie planujemy publikować prognoz

Obrazek użytkownika Anonim
Francuz

Czy wynik za 2017 może być lepszy niż osiągnięty w 2016?

Obrazek użytkownika Zbigniew Bokun
Zbigniew Bokun

O wyniku za 2017 roku nie możemy jeszcze mówić ponieważ rok jeszcze się nie zakończył. W pierwszych trzech kwartałach spodziewamy się istotnego wzrostu przychodów, jednocześnie poprawie uległ mix produktowy, obserwujemy wyraźny wzrost sprzedaży produktów "szytych na miarę"

Obrazek użytkownika Anonim
Inwestor na minusie i to dużym

Dlaczego pod koniec 2014 roku podtrzymywał Pan dalej że prognoza jest niezagrożona???

Obrazek użytkownika Zbigniew Bokun
Zbigniew Bokun

Nie wiem jaką moją wypowiedź ma Pan na myśli. Prawda jest taka, że wojna wybuchła w marcu, w kolejnych miesiacach na rynkach (nie tylko ropy) panowała bardzo duża niepewność. Pojawiły się pierwsze przesłanki, że część zamówień może zostać wstrzymana, ale nikt o tym oficjalnie nas nie poinformował. O tym, że nasi kontrahenci wstrzymują realizację podisanych kontraktów, dowiedzieliśmy się w końcówce 2014 roku.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Dzień dobry . Jakie były - są - powody zmian w Radzie Nadzorczej , dlaczego w skład RN weszli owi dżentelmeni ?

Obrazek użytkownika Zbigniew Bokun
Zbigniew Bokun

Zmiany w składzie Rady Nadzorczej zostały wymuszone zmianami ustawie o biegłych rewidentach, a dokładniej o wytycznych składu Komitetu Audytu. W spółce Eko Export role Komitetu Audytu pełni Rada Nadzorcza.
Nowi członkowie Rady Nadzorczej są niezależni od Spółki, a kandydaci zostali przedstawieni Walnemu Zgromadzeniu , które zaakceptowało kandydatury.

Obrazek użytkownika Anonim
Budrys

Jakie są dalsze inwestycje w Polsce i w Kazachstanie? Jaki CAPEX na to będzie i skąd pieniądze?

Obrazek użytkownika Zbigniew Bokun
Zbigniew Bokun

W roku 2018 w Kazachstanie są tylko nieznaczne wydatki z poszerzeniem przepustowości (nie planumjemy istotnych inwestycji). W Polsce również nie będziemy mieli znaczących kosztów.
W 2018 przedstawimy plan na 2019. Priorytetem jest trwały powrót na ścieżkę rentowności. Nie należy się więc spodziewać jakichś znaczących wydatków również w kolejnym okresie

Obrazek użytkownika Anonim
Andrzej

Jak są zaawansowane prace nad alianzem z partnerem strategicznym i czy na obecnym poziomie rozwoju ma to dalej sens?

Obrazek użytkownika Zbigniew Bokun
Zbigniew Bokun

W obecnej sytuacji pozyskanie partnera z konkretnej branży (w przeszłości prowadziliśmy rozmowy z przedstawicielami branży ropy i gazu) nie zapewni nam optymalnego wykorzystania potencjału Eko Export. Nie prowadzimy wobec tego dziś żadnych konkretnych działań celem pozyskania branżowego partnera. Po osiągnięciu 100% mocy produkcyjnych Astany mogą się potencjalnie pojawić jakieś nowe perspektywy, ale zdecydowanie za wcześnie by o tym mówić

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Kolega pytal sie o 5 mln kosztow zarządu rocznie. Pan pozwolil sobie "olac" to pytanie. Ja ponawiam

Obrazek użytkownika Zbigniew Bokun
Zbigniew Bokun

Proszę mi uwierzyć, że pytań jest tyle, że mogłem przeoczyć, ale nie uciekam od odpowiedzi! Kwota o której Pan mówi to koszty ogólnego zarządu obejmujące wszystkie koszty stałe działalności firmy, m.in. podatki, koszty wynagrodzeń pracowników biurowych, media, usługi obce, amortyzację etc.

Obrazek użytkownika Anonim
Andrzej

Czy jest w planach strategiczny,odbiorca większości mikrosfery

Obrazek użytkownika Zbigniew Bokun
Zbigniew Bokun

Nie. chcemy dywersyfikować odbiorców. Wyciągamy wnioski z doświadczeń

Obrazek użytkownika Anonim
ADD

Czy Aegon jest w kontakcie z Państwem ? Czy dochodzi do jakiś sporów z tym funduszem inwestycyjnym ?

Obrazek użytkownika Zbigniew Bokun
Zbigniew Bokun

Nie mamy żadnych sporów z funduszem. Od jakiegoś czasu nie byliśmy w kontakcie

Obrazek użytkownika Anonim
Adam

Jaka jest obecnie łaczna wartość wszystkich zamówień w na 2018?

Obrazek użytkownika Zbigniew Bokun
Zbigniew Bokun

24,9 mln zł
vs 20,4 przychodów w 2015 i 2016

Obrazek użytkownika Anonim
WisznutheBest

Kiedy ostatni raz zwiększył Pan udział w spółce kupując akcję na giełdzie skoro przed nią taka świetlana przyszłość.

Obrazek użytkownika Zbigniew Bokun
Zbigniew Bokun

W czerwcu wspólnie z innymi zbliżonymi do spólki akcjonariuszami udzieliliśmy EEX niezabezpieczonej pożyczki w kwocie ok. 3 mln zł. Uznaliśmy, że to najlepsyz sposób wsparcia spółki. Wspólnie mamy niemal 30% akcji i 40% głosów.

Obrazek użytkownika Anonim
krzysiek

"czy trudno sobie wyobrazić, że akcje beda chodziły po 86zł?" jak pan teraz skomentuje słowa rzeczniczki ekoexportu?

Obrazek użytkownika Zbigniew Bokun
Zbigniew Bokun

Wtedy akcje kosztowały 50 zł. Nikt nie spodziewał się wojny.
Natomiast zgadzam się, że takie słowa nie powinny paść

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Dzień dobry,
zainwestowałem swoje oszczędności. Czy mogę spać spokojnie:)
Pozdrawiam

Obrazek użytkownika Zbigniew Bokun
Zbigniew Bokun

Ja mam cały swój majątek w Eko. Za mną wiele nieprzespanych nocy, ale dziś mam poczucie dobrze wykonanej pracy w ostatnich dwóch-trzech latach i przekonanie, że najgorsze już za nami

Obrazek użytkownika Anonim
Marcin.

Halliburton zaczął odbierać towar.?

Obrazek użytkownika Zbigniew Bokun
Zbigniew Bokun

tak

Obrazek użytkownika Anonim
ADD

Dlaczego od razu nie można zamontować rury 40cm w Astanie ? Co stoi na przeszkodzie ? Z punktu widzenia inwestora to istnieje jakiś problem, poważny skoro nie robi się tego ad hoc.

Obrazek użytkownika Zbigniew Bokun
Zbigniew Bokun

Musimy dostać masę pozwoleń. To wymagania elektrowni, która jest strategicznym obiektem z punktu widzenia kraju. Nie da się tego zrobić ad hoc. Nasi ekspoerci współpracują ze stroną kazachską i są na dobrej drodze żeby zakończyć te procesy w ciągu maksymalnie kilku miesięcy. Robimy to jako pierwsi na świecie

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Niebawem wydajność Astany będzie 50%. Co oznacza słowo niebawem.

Obrazek użytkownika Zbigniew Bokun
Zbigniew Bokun

H1 2018

Obrazek użytkownika Anonim
Francuz

Jak oceniacie współpracę z partnerami w Kazachstanie?

Obrazek użytkownika Zbigniew Bokun
Zbigniew Bokun

Są wymagający, ale tak jak i my chcą zrealizować tę inwestycję. Konstruktywnie współpracujemy.
Działamy tam na mocno uprzemysłowionym terenie tworząc ekologiczną instalację

Obrazek użytkownika Anonim
ZBYCH

Dlaczego w Astanie jest tylko 7-10 % przerobu, jaki jest tego powód?
Jaki procent mikrosfery jest pozyskiwany w Astanie (chodzi mi o całkowity przerób firmy na obecny czas)

Obrazek użytkownika Zbigniew Bokun
Zbigniew Bokun

Ograniczenia techniczne związane ze średnica rury 10 cm, średniorocznie pozyskujemy stamtąd 40-70% mikrosfery potrzebnej do produkcji

Obrazek użytkownika Anonim
A.

Jakiej wartości mają zapewnienia i prognozy wobec faktu cofnięcia prognozy na 2014 w grudniu ? spowodowało to utratę zaufania do spółki co widoczne jest do dzisiaj. Jak zamierz Pan odzyskać wiarygodność ?

Obrazek użytkownika Zbigniew Bokun
Zbigniew Bokun

Wyciągam wnioski z błędów. Dziś mam bardziej konserwatywne podejście. Wiarygodność w Państwa oczach uzyskam jedynie poprzez realizację zapowiedzi

Obrazek użytkownika Anonim
Krzych

Czy w tym czacie będzie jedna odpowiedź na 1 godz - czy da się jakos szybciej?

Obrazek użytkownika Zbigniew Bokun
Zbigniew Bokun

Staram się. Przepraszam jeśli zbyt długo to trwa

Obrazek użytkownika Anonim
Ryszard

Czy na koniec tego roku można liczyć na dodatni wynik finansowy?

Obrazek użytkownika Zbigniew Bokun
Zbigniew Bokun

Nie publikujemy prognoz. Robimy co możemy

Obrazek użytkownika Anonim
Bony Em

Jak obecnie wygląda dywersyfikacja przychodów jeśli chodzi o branże?

Obrazek użytkownika Zbigniew Bokun
Zbigniew Bokun

O ile w roku 2013 głównym odbiorcą była branża ropy i gazu, i było tych branż ok. 3, teraz jest ich 8, głównie odlewnictwo, motoryzacja, budownictwo, metalurgia oraz branża wypełniaczy.

Obrazek użytkownika Anonim
Racjonalista Wojtek

Witam serdecznie, chciałem się zapytać czy rura już jest?

 

Pozdrawiam

Obrazek użytkownika Zbigniew Bokun
Zbigniew Bokun

Może ciężko w to uwierzyć, ale trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie :-)
Ze strony elektorwni są już dwie rury po 40cm każda - prowadzą z elektrowni na lagunę (my jesteśmy wpięci po drodze w te 40 dwoma rurami o średnicy 10cm). Teraz pracujemy nad podpięciem z naszej strony również rur o średnicy 40cm. Pracujemy nad pierwszą rurą 40cm :-)

Obrazek użytkownika Anonim
Francuz

Jakie są największe wyzwania przed spółka?

Obrazek użytkownika Zbigniew Bokun
Zbigniew Bokun

1. Dokończenie podłączeń w Astanie
2. Podpisanie negocjowanych kontraktów, w tym w szczególności dużej umowy z koncernem z branży ropy i gazu
3. Poprawa relacji z rynkiem kapitałowym :-)

Obrazek użytkownika Anonim
krzysiek

wzrost przychodów :))))) a jaki zysk netto? ściema w żywe oczy

Obrazek użytkownika Zbigniew Bokun
Zbigniew Bokun

Dziś możemy już mówić o wyraźnym odbiciu w obrotach. Jednocześnie sprzedajemy coraz więcej wysokomarżowych produktów. Nie publikujemy prognoz, ale jesteśmy coraz bardziej optymistyczni

Obrazek użytkownika Anonim
Tadeusz

Remontując dom, zastosowałem tynk ciepłolubny z dodatkiem mikrosfery ( wyniki pomiarów ściany są bardzo dobre) czy Panstwo dostarczacie mikrosfere do tynków ciepłolubnych? Czy może we własnym zakresie zorganizować taką produkcję u Was w Bielsku? Tynk z mikrosferą to bardzo dobry produkt może warto go produkować przez Ekoexport? Mając tani surowiec będziecie bardzo konkurencyjni

Obrazek użytkownika Zbigniew Bokun
Zbigniew Bokun

Zapewne kupił Pan produkt od naszego odbiorcy mikrosfery. Cieszymy się, że jest Pan zadowolony. Eko Export zajmuje się tylko uszlachetnianiem mikrosfery i nie planujemy rozpoczynać takiej produkcji.

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Czy instalacja rurociągu o średnicy 40 cm.już trwa w Astanie?

Obrazek użytkownika Zbigniew Bokun
Zbigniew Bokun

Najważniejsze są zgody, oprzyrządowanie, procedury awaryjne. Kiedy to będziemy juz mieli, instalacja samej rury można powiedzieć że jest formalnością. Kompletujemy pozwolenia

Obrazek użytkownika Anonim
Konrad

Czy kierunek azjatycki to tylko Japonia?

Obrazek użytkownika Zbigniew Bokun
Zbigniew Bokun

Nie. również Korea płd i Tajwan

Obrazek użytkownika Anonim
Virtuoz

Czy w 2018 planuje firma emisje akcji?

Obrazek użytkownika Zbigniew Bokun
Zbigniew Bokun

Nie

Obrazek użytkownika Anonim
Sebi

Co z kolejnymi instalacjami w Kazachstanie ?

Obrazek użytkownika Zbigniew Bokun
Zbigniew Bokun

Dziś koncentrujemy się na dokończneiu bieżącej inwestycji. Kiedy osiągniemy maksymalną moc, będziemy rozważali ew. dalsze kierunki rozwoju. Priorytetem #1 jest powrót EEX do trwałej rentowności

Obrazek użytkownika Anonim
bazyliszek

Jakie obecnie branże mają największe zapotrzebowanie na mikrosferę? Jak może to wyglądać za kilka lat?

Obrazek użytkownika Zbigniew Bokun
Zbigniew Bokun

metalurgia, odlewnictwo, przemysł motoryzacyjny, farby i lakiery
w przyszłosci może dojśc ropa i gaz oraz najnowsze technologie (przemysł lotniczy, kosmiczny i militarny)

Obrazek użytkownika Anonim
Marcin

Czy jakieś kontrakty są do roztrzygniecia przed końcem roku.

Obrazek użytkownika Zbigniew Bokun
Zbigniew Bokun

Pracujemy nad tym. Wolimy pozytywnie zaskoczyć inwestorów niż obiecać coś na wyrost

Obrazek użytkownika Anonim
bazyliszek

Jakie jest prawdopodobieństwo, że nie uda się podłączyć rury 40 cm?

Obrazek użytkownika Zbigniew Bokun
Zbigniew Bokun

Wg oceny naszych naukowców oraz pracowników instytutu związanego z elektrownią, ta operacja się powiedzie

Obrazek użytkownika Anonim
Wojtek

Zdaje Pan sobie sprawę, że zarząd nadwyrężył znacznie zaufanie inwestorów do spółki. Co zamierzacie zrobić aby przyciągnąć do siebie inwestorów?

Obrazek użytkownika Zbigniew Bokun
Zbigniew Bokun

Zrealizować zapowiedzi

Obrazek użytkownika Anonim
krzysiek

haliburton nie odbeira wiecej niż 1 (słownie jeden) kontener 20 ton na miesiąc czy kwartał od wielu meisiecy. po co sugerować, że zaczał odbierac towar? panie prezesie, po co ta propaganda? mówny o konkretncyh liczbach zamiast stawrzania dobrego wrażenia

Obrazek użytkownika Zbigniew Bokun
Zbigniew Bokun

Po kryzysie w branży ropy nawiązaliśmy ponownie współpracę z tym sektorem. Ilości nie są faktycznie oszałamiające, ale są proporcjonalne do liczby prowadzonych odwiertów.

Obrazek użytkownika Anonim
Andrea

Czy emisja 200 tysięcy akcji po 12,4 jest nadal aktualna?

Obrazek użytkownika Zbigniew Bokun
Zbigniew Bokun

Wniosek o rejestrację jest KRS.
Ta emisja ma na celu rozliczenie pożyczki udzielonej spółce przez akcjonariuszy (naszą rodzinę) w czerwcu 2017
Odpowiadajac na wcześniejsze pytania o to czy będziemy kupowali akcje, można więc powiedzieć, że kupilismy niedawno akcje po 12,40 zł

Obrazek użytkownika Anonim
Krzysztof

Na forum Bankier.pl jest pewna grupa która nieustannie oczernia spółkę pisząc nieprawdę,jak pan by się odniósł do tego.

Obrazek użytkownika Zbigniew Bokun
Zbigniew Bokun

Staram się nie śledzić, a tym bardziej nie komentować spekulacji inwestorów

Obrazek użytkownika Anonim
leszcz

Pisze Pan w odpowiedzi :" średniorocznie pozyskujemy stamtąd 40-70% mikrosfery potrzebnej do produkcji"jak mam to rozumieć ? - z całym szacunkiem ale ja chyba innej matematyki się uczyłem- średnio to może być np-55% z od 40 do 70% , czy się mylę ?

Obrazek użytkownika Zbigniew Bokun
Zbigniew Bokun

Słusznie, przepraszam, średniorocznie miało być 60%. 40-70% w zależności od kwartału

Obrazek użytkownika Anonim
Edek

Witam
Jaki będzie koszt podpięcia rur 40cm?

Obrazek użytkownika Zbigniew Bokun
Zbigniew Bokun

Poza kosztami stałymi naszej załogi w Kazachstanie, przewidujemy symboliczne koszty związane z instalacją

Obrazek użytkownika Anonim
Gość

Jak Pan skomentuje spadek kursu po 18 października. Czy jest to reakcja rynku na informacje o emisji obligacji? czy może ktoś z akcjonariuszy wyprzedaje walory? Wspominał Pan że nikt z rodziny nie sprzedawał akcji, może Aegon?

Obrazek użytkownika Zbigniew Bokun
Zbigniew Bokun

Nie wiem nic o tym, kto mógłby sprzedawać akcje. Spadek nie ma dla mnie uzusadanienia w fundamentach

Obrazek użytkownika Anonim
ZSD

Proszę powiedzieć coś więcej o amerykańskim odbiorcy który udostępnił jakieś maszyny pomiarowe.

Obrazek użytkownika Zbigniew Bokun
Zbigniew Bokun

Olbrzymi amerykański koncern. Konsultujemy współpracę od dłuższego czasu

Obrazek użytkownika Anonim
Paweł

Czy pozyskanie pozwoleń na podłączenie rury w Astanie może NIE dojść do skutku?

Obrazek użytkownika Zbigniew Bokun
Zbigniew Bokun

Panie Pawle, na 100% to wszyscy umrzemy :-) Ale na dziś nie mamy żadnych sygnałów, które wskazywałyby na jakieś ryzyka. Wręcz przeciwnie. Stronie kazachskiej również zależy na zakończeniu inwestycji.

Obrazek użytkownika Anonim
Floki

Obserwuje Pan teraz kurs jak reaguje na Pana słowa?

Obrazek użytkownika Zbigniew Bokun
Zbigniew Bokun

Nie obserwuję. Interesuje mnie wycena spółki w długim terminie

Obrazek użytkownika Anonim
kuba

Czy planuje Pan w przyszłości organizować czat z inwestorami?

Obrazek użytkownika Zbigniew Bokun
Zbigniew Bokun

Podobno zbliżamy się do rekordowej frekwencji, więc nie wykluczam :-)

Obrazek użytkownika Anonim
G.W.

Jakie jest ryzyko odchodzenia od technologii węglowych w elektrowniach w Kazachstanie na rzecz bardziej ekologicznych? technologie oparte na bardziej ekologicznych paliwach mogłyby odciąć EEX od możliwości pozyskiwania surowca. Czy bierzecie to pod uwagę? jakie jest ryzyko?dziękuję.

Obrazek użytkownika Zbigniew Bokun
Zbigniew Bokun

W Kazachstanie są ogromne pokłady węgla kamiennego wydobywanego metodą odkrywkową. Ich zapasy wystarczą na poad 100 lat. Nie wydaje nam się aby miała się zmienić ich polityka wydobywcza i energetyczna w przewidywalnej przysłżości

Obrazek użytkownika Anonim
Cudofix

Jaka może być skala zamówień olbrzymiego amerykańskiego koncernu ? Czy będzie on wykorzystywał mikrosfere podobnie jak Halliburtom czy do jakiś innych celów ?

Obrazek użytkownika Zbigniew Bokun
Zbigniew Bokun

Do podobnych celów. Ale skala może być inna

Obrazek użytkownika Anonim
Cudofix

Jaką mikrosferę produkują w Chinach ? Czym się różni.Ostatnio pisaliscie Państwo że podaż w Azji jest niepewna. Dochodzi do wstrzymań produkcji mikrosfery. Proszę to rozwinąć.

Obrazek użytkownika Zbigniew Bokun
Zbigniew Bokun

W zasadzie w Chinach jest tulko mikrosfera szara, która o niektórychbranż się zupełnie nie nadaje, np. metalurgia, odlewnictwo, farby i lakiery, a to są w tej chwili główne kierunki odbioru mikrosfery.
Do tego dochodzą obostrzenia związane z ekologią. Na tym polu możemy z powodzeniem z nimi konkurować

Obrazek użytkownika Zbigniew Bokun
Zbigniew Bokun

Minęły dwie godziny. Zainteresowanie czatem jest ogromne. Na wiele pytań nie zdążyłem odpowiedzieć. Chętnie odpowiem poza czatem - proszę o przesyłanie pytań na adres inwestorzy[at]ekoexport[dot]pl
Serdecznie Państwu dziękuję za udział i zaangażowanie.
Pozdrawiam,
Zbigniew Bokun

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.