Nowy fundusz ujawnił się z krótką pozycją na akcjach CD Projekt
Przez lekko ponad miesiąc, w rejestrze Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) figurowały cztery podmioty liczące na spadki ceny akcji CD Projektu. W czwartek do tego grona dołącza AHL Partners.
Od początku roku notowania największego polskiego producenta gier wzrosły o niespełna 40%. Ostatnie miesiące przyniosły jednak schłodzenie nastrojów kupujących, a cena akcji oscyluje wokół poziomu 160 zł.
Akcje CD Projekt coraz wyżej. Fundusze grające na spadki zaczynają zamykać pozycje
Faworyt znów na radarze
Walory CD Projektu od miesięcy znajdują się w gronie faworytów zagranicznych podmiotów do zajmowania krótkich pozycji, o czym świadczy aktualny stan rejestru KNF. Najwięcej rubryk w nim zawartych dotyczy właśnie rodzimego studia. Po tym, jak w połowie września Arrowstreet Capital zdecydowało się zejść pod próg widoczności pozycji wynoszący 0,5%, nie dochodziło do znaczących zmian. W czwartek jednak w rejestrze z pozycją opiewającą na 0,5% akcji ujawnił się AHL Partners.
Rejestr krótkich pozycji KNF
Źródło: KNF
Brytyjska ofensywa
Wspomniana instytucja z Wielkiej Brytanii 23 października zdecydowała się ujawnić z krótkimi pozycjami dotyczącymi nie tylko walorów CD Projektu, ale i Kruka oraz Grupy Kęty. Jak zwraca uwagę Łukasz Jańczak z Erste Securities, w przypadku drugiej z wymienionych spółek mówimy o powiększeniu pozycji z 0,5% do 0,7%. W czwartek po południu notowania przemysłowej spółki spadały o niemal 10% po przedstawieniu wyników gorszych od wcześniejszych prognoz. Co więcej, zarząd spółki zapowiedział, że ze względu na rosnącą presję rynkową, wykonanie tegorocznych szacunków jest zagrożone.
Notowania Grupy Kęty w ciągu ostatnich 12 miesięcy
Jeśli chodzi zaś o windykacyjną grupę, AHL Partners może pozycjonować się przed nadchodzącymi wynikami za III kw. Kruk raportem za ten okres podzieli się z rynkiem 29 października.
Zagraniczne fundusze coraz chętniej obstawiają spadki notowań dużych spółek z GPW
Pogłoski zdołowały notowania
Po tym, jak w sierpniu cena akcji CD Projektu osiągnęła najwyższy w tym roku poziom 185 zł za papier, do głosu doszli sprzedający. Co ciekawe, do najmocniejszego jednodniowego spadku notowań przyczyniły się rynkowe plotki. 9 października popularność zdobył materiał zagranicznego twórcy, który w rozmowie z anonimowym informatorem zwraca uwagę na rzekome problemy trapiące CD Projekt jak m.in. zwolnienie dyrektora odpowiedzialnego za stworzenie Wiedźmina 3 oraz specjalistów zaznajomionych z RED Engine. Sugeruje również, że wdrożona w studiu polityka DEI, polegająca na uwzględnieniu w firmie różnorodności i równości, przekłada się na gorszą jakość gier, ponieważ o zatrudnieniu mają decydować inne kwestie niż kompetencje, np. płeć.
Pogłoski te zdementował prezes studia Michał Nowakowski. W swoim komentarzu zwrócił uwagę przede wszystkim na niską rotację w zespole oraz fakt, że do odejścia dyrektora pracującego nad Wiedźminem 3, czyli Konrada Tomaszkiewicza, doszło w 2021 r. Z kolei rezygnację z autorskiego silnika do produkcji gier i przejście na popularny Unreal Engine 5 uargumentował lepszą efektywnością tworzenia tytułów oraz jego wyższym zaawansowaniem technologicznym. Mimo tych tłumaczeń, cena akcji nie odrobiła przeceny z początku października.
Notowania CD Projektu w ciągu ostatnich 12 miesięcy
Cena akcji CD Projekt spada po rynkowych plotkach. Prezes stanowczo ucina spekulacje