Przejdź do treści

udostępnij:

ecofin_banki_centralne
Kategorie

Europejskie banki centralne mogą rozważyć wprowadzenie zachęt, które skłaniałyby gospodarstwa domowe do przenoszenia oszczędności na rynek kapitałowy – powiedział Adam Glapiński

Udostępnij

W dniach 11–12 kwietnia 2025 roku w Warszawie odbyło się nieformalne posiedzenie Rady UE ds. Gospodarczych i Finansowych (ECOFIN). Prezes NBP ocenił, że banki centralne mogą rozważyć wprowadzenie zachęt, które skłaniałyby gospodarstwa domowe do przenoszenia oszczędności na rynek kapitałowy.


Narodowy Bank Polski (NBP) był współorganizatorem i współgospodarzem wydarzenia. Na zaproszenie prezesa Adama Glapińskiego w spotkaniu uczestniczyli m.in. Christine Lagarde, prezes Europejskiego Banku Centralnego, szefowie banków centralnych państw Unii Europejskiej, ministrowie finansów krajów UE oraz przedstawiciele Komisji Europejskiej. Rozmowy dotyczyły m.in. konkurencyjności rynków unijnych oraz wpływu zmian w światowym handlu na stabilność rynków finansowych.

Nieformalne spotkanie szefów europejskich banków centralnych w Warszawie. Pojawi sie prezes ECB Christine Lagarde

Nieformalne spotkanie ECOFIN

Podczas dwudniowego, nieformalnego spotkania ECOFIN w Warszawie poruszono wiele istotnych tematów, m.in. dotyczących wpływu zmian na światowym rynku handlu.

Na zaproszenie prezesa Adama Glapińskiego w posiedzeniu uczestniczyli Christine Lagarde, prezes Europejskiego Banku Centralnego, a także szefowie banków centralnych państw członkowskich Unii Europejskiej: Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Litwy, Luksemburga, Łotwy, Malty, Niemiec, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Węgier i Włoch. Tradycyjnie w wydarzeniu udział wzięli również ministrowie finansów oraz wysokiej rangi przedstawiciele instytucji i urzędów unijnych, w tym Komisji Europejskiej oraz Jednolitego Mechanizmu Nadzorczego (SSM).

Uczestnicy dyskutowali o konieczności zwiększenia konkurencyjności europejskich rynków finansowych oraz o tym, że banki w Europie nie w pełni realizują swoją rolę w zakresie finansowania przedsiębiorstw. Prezes Glapiński stwierdził, że banki centralne powinny rozważyć wprowadzenie zachęt, które skłoniłyby gospodarstwa domowe do przenoszenia oszczędności z banków na rynek kapitałowy.

 

Jednym z długoterminowych wyzwań jest obecnie pilna potrzeba zwiększenia konkurencyjności europejskich rynków finansowych. Wiele lat temu zgodziliśmy się co do tego, że banki odgrywają zbyt dużą rolę w europejskiej gospodarce. Nadszedł najwyższy czas, aby to zmienić. Banki nie wypełniają swoich zadań, jeśli chodzi o finansowanie sektora korporacyjnego, w szczególności - innowacyjnych projektów. Dlatego możemy (jako banki centralne - PAP) rozważyć wprowadzenie zachęt dla gospodarstw domowych, aby przeniosły część swoich dużych oszczędności z banków na rynek kapitałowy

– powiedział Adam Glapiński podczas wspólnego spotkania ministrów finansów i prezesów banków centralnych UE.

Ponadto prezes NBP namawiał do skupienia się na planach długoterminowych i wyzwaniach, jakie wiążą się z rynkami finansowymi.

Przede wszystkim powinniśmy pozostać pragmatyczni. Rynki finansowe są z natury zmienne, czasami ceny oddalają się od fundamentów, a inwestorzy przesadnie reagują na niepewność. Dlatego my – decydenci – powinniśmy zachować spokój i skupiać się nadal na długoterminowych problemach i wyzwaniach

– ocenił Glapiński.

Wojna handlowa nabiera tempa. Donald Trump zapowiada nowe decyzje, a Chiny odpowiadają

Udostępnij