Przejdź do treści

udostępnij:

Nie pracujemy nad wprowadzeniem podatku katastralnego – mówi minister finansów Andrzej Domański

Udostępnij

„Nie” – odpowiedział minister Andrzej Domański na pytanie, czy w rząd wprowadzi podatek katastralny. Tymczasem OECD i MFW rekomendują zmianę opodatkowania nieruchomości w Polsce, wzorem krajów zachodnich. 


Jak bumerang wraca temat podatku katastralnego w Polsce. Po pewnym czasie odpowiedź jest zawsze przeważnie taka sama – rząd nie pracuje nad wprowadzeniem tego podatku. Niedawno potwierdził to Andrzej Domański, minister finansów. Jednocześnie, międzynarodowe instytucje sugerują jego wprowadzenie. Rekomendacje w tej sprawie wydały OECD i MFW. 

OECD rekomenduje wprowadzenie w Polsce progresywnego podatku od wartości nieruchomości 

MF nie pracuje nad wprowadzeniem podatku katastralnego

Raz po raz wraca temat podatku katastralnego. Efekt jest zawsze taki sam, rząd zaprzecza pracom nad wprowadzeniem podatku. Nie inaczej jest tym razem, Andrzej Domański, szef resortu finansów  zaprzecza, jakoby MF pracowało nad wprowadzeniem w Polsce podatku katastralnego.

„Nie” – odpowiedział minister na antenie radia RMF FM na pytanie, czy rząd wprowadzi podatek katastralny. I dodał:

W tej chwili nie pracujemy nad zmianami dotyczącymi podwyższania podatków. To nad czym pracujemy w MF to m.in. (...) obniżka tzw. podatku miedziowego. (…) Pracujemy również nad obniżką podatku od zysków kapitałowych. (...) W Ministerstwie Finansów pracujemy nad podatkami, a dokładniej mówiąc nad ich obniżaniem.

W dużym skrócie podatek katastralny to rodzaj opodatkowania nieruchomości, w którym jego wysokość jest zależna od wartości nieruchomości.

Choć wydaje się, że często komunikaty są zmienne. To wiemy, że międzynarodowe instytucje, jak OECD czy MFW sugerują, że Polska powinna pójść śladem krajów zachodnich i wprowadzić zmianę systemu opodatkowania nieruchomości.

Polska powinna przejść na system opodatkowania nieruchomości oparty na jej wartości, stosowany w większości krajów OECD, który dokładniej odzwierciedlałby wartość gruntów i byłby bardziej progresywny i wydajny. Obecny system jest słabym wskaźnikiem zamożności i zdolności płatniczej podatników, ponieważ nie uwzględnia innych (niż powierzchnia - PAP) cech nieruchomości i jej lokalizacji, która jest kluczowym czynnikiem determinującym jej wartość. (…) Zniesienie limitów stawek podatkowych lub ustanowienie jedynie ogólnokrajowej stawki minimalnej i zezwolenie samorządom na jej przekroczenie dałoby im większą autonomię w zakresie pozyskiwania dochodów. Zróżnicowanie stawek na rynku wtórnym zwiększa progresywność opodatkowania. Takie opodatkowanie mogłoby być wprowadzane stopniowo i z zastosowaniem różnych mechanizmów odroczenia.

– podało jakiś czas temu OECD w rekomendacji.

Program „pierwsze klucze” ma trafić do wykazu prac legislacyjnych rządu

Udostępnij