Przejdź do treści

udostępnij:

Kategorie

Zielony briefing 8 grudnia [codziennie o 7.00 rano]. ABW uderza w mały atom, Europa spogląda na złoża litu

Udostępnij

Informacja dnia

Tygodnik „Polityka” poinformował w Mikołajki, że ABW wydała negatywne rekomendacje dla spółki Orlenu i Michała Sołowowa tj. OSGE, która ma zbudować małe reaktory atomowe SMR w Polsce. Tymczasem już dzień później prezes Daniel Obajtek oświadczył na platformie X, że MKiŚ wydało decyzję zasadniczą dla sześciu lokalizacji SMR-ów planowanych przez OSGE. Rozpętał się festiwal spekulacji. 

Może ABW wydało negatywną decyzję tylko wobec niektórych lokalizacji SMR-ów? Albo resort klimatu zignorował rekomendacje służb? Inną możliwością wydawało się to, że służby chciały się wykazać przy okazji zmiany władzy, a ministerstwo zrobiło wszystko jak należy po linii partii?

Częściowo wątpliwości rozwiało (lub pogłębiło w zależności od punktu widzenia) oświadczenie Mariusza Kamińskiego, ministra koordynującego służby, który poinformował popołudniu, 7 grudnia, że "w ocenie ABW prowadzona przez spółkę [OSGE] inwestycja w sposób nienależyty zabezpiecza interesy Skarbu Państwa, w tym spółki Orlen". Jak je interpretować? 

Być może obserwujemy po prostu początek przetasowań w Zjednoczonej Prawicy, naturalnych u końca rządów i u początku rozliczeń wewnętrznych.

Nagłówki warte uwagi

„Nie jesteśmy naturalnym partnerem do objęcia udziałów w tym projekcie [pierwszej elektrowni atomowej w Polsce]. Nasza rola to wykonawca, ale nie współwłaściciel” – mówi Leszek Hołda, country manager w Bechtel Polska. Słowa te uwidaczniają skalę problemu jakim jest wybór projektowo – operatorskiego Westinghouse i budowlanego Bechtel jako partnera w pionierskiej inwestycji jądrowej w naszym kraju. Jest to związek wymuszony okolicznościami, w dodatku z małymi zasobami finansowymi. Związek z parą, na który zdecydowano się bez ustalenia warunków finansowych i właścicielskich. To dlatego Pan Hołda zdaje się publicznie „umywać ręce” w wywiadzie dla Biznes Alert. Warto tu nadmienić, że rządowy Exim Bank może finansować projekt atomowy do pewnego poziomu i wymaga określonych prac na terytorium amerykańskim, aby takie środki uruchomić. Podatnik z USA musi na tym procesie odpowiednio zarobić.

Tu komentarza nie będzie, bo przecież to tylko plotka ?

Dobry ruch ze strony PSL. Ryzyka geopolityczne muszą być uwzględnione nawet, gdy szuka się znacznych oszczędności dla budżetu. Małe i średnie firmy to „sól” polskiej gospodarki i główni płatnicy podatków. Nie zmienia to jednak faktu, że po 30 czerwca 2024 r. nastąpi uwolnienie cen, dla niektórych grup odbiorców. 

X files

Wątek zdecydowanie wart uwagi. Narastająca konfrontacja handlowa pomiędzy Unią Europejską i Chinami (ale także Stanami Zjednoczonymi) przy podobnym kierunku przekształcania gospodarek tych wielkich bloków gospodarczych skutkuje deglobalizacją i nasileniem działań protekcjonistycznych. Widać to doskonale na przykładzie rozwoju elektromobilności, której warunkiem koniecznym są złoża litu. W Europie beneficjentami tego procesu może być Francja, Portugalia czy aspirująca do UE – Serbia. 

Udostępnij