Ceny mieszkań rosną wolniej niż inflacja. Deweloperzy nie podnoszą, ale też nie obniżają stawek za m2
Na koniec lutego w 10 największych miastach średnia cena ofertowa nowego mieszkania wynosiła 14 tys. zł za mkw., co oznacza zaledwie 0,13 proc. wzrost względem stycznia 2025 r. Ceny mieszkań rosną wolniej niż inflacja, a sprzedaż pozostaje na podobnym poziomie, jak w lutym zeszłego roku.
Luty przyniósł stabilizację na rynku pierwotnym mieszkań w największych polskich miastach. Z danych wskaźnika Tabelaofert TOP 10 wynika, że ponad 90% lokali deweloperskich nie zmieniło swoich cen, co sugeruje, że firmy wstrzymują się zarówno z podwyżkami, jak i obniżkami. Choć wzrost cen mieszkań wyhamował i był niższy niż inflacja, oznacza to, że w ujęciu realnym siła nabywcza kupujących wzrosła, co może zwiększyć dostępność nieruchomości. Jednocześnie sprzedaż mieszkań utrzymała stabilne tempo – choć liczba transakcji była o 1,1% niższa niż w styczniu, to po uwzględnieniu krótszego miesiąca dynamika sprzedaży pozostała na podobnym poziomie.
Ostatni kwartał 2024 r. przyniósł spadek cen transakcyjnych mieszkań
Ceny w poszczególnych miastach wahają się
Obserwując ceny lokali w skali całego kraju można dostrzec stabilizację rynku mieszkań. Jednak już przyglądając się pojedynczym miastom widać większe wahania. W lutym spadły ceny mieszkań w Szczecinie, Warszawie, Krakowie czy na śląsku. Wzrost odnotowano w Trójmieście, Lublinie, Wrocławiu, Bydgoszczy czy Łodzi.
W kontekście roku ceny najmocniej skoczyły w Aglomeracji Śląskiej, Bydgoszczy czy Wrocławiu, kolejno o 17,8 proc., 11,9 proc. i 11,1 proc. Co nie zmiana jednak faktu, że ceny na śląsku i w Bydgoszczy pozostają najniższe. Spadek cen w ujęciu rocznym widać w Łodzi (-1,0 proc.), z Lublinie symboliczna zmiana w górę (0,1 proc.)
W ciągu roku ceny za m² najmocniej wzrosły w Aglomeracji Śląskiej, Bydgoszczy i we Wrocławiu. Mimo podwyżek Bydgoszcz i Aglomeracja Śląska wciąż należą jednak do najtańszych rynków w kraju. Z kolei Łódź jako jedyne miasto odnotowała spadek cen, co wynika z bardzo dużej podaży nowych mieszkań i działania prawa popytu i podaży.
– napisano w Barometrze Cen Mieszkań portalu tabelaofert.pl
Deweloperzy zmienili ceny zaledwie 10 proc. mieszkań
Deweloperzy w lutym nie byli skłonni do obniżek czy podwyżek cen mieszkań, zmiana finalnie dotknęła zaledwie 10 proc. mieszkań z oferty. Przy czym podniesiono ceny w 6 proc. przypadków. Przewaga obniżek nad podwyżkami ostatni raz miała miejsce w październiku 2024 r. Obecnie różnica między wzrostami i spadkami wynosi 2,1 proc., kiedy jeszcze rok temu ta różnica wynosiła prawie 10 proc.
Zgodnie z przewidywaniami, widać pierwsze oznaki ożywienia na rynku mieszkań w Polsce – co bardziej unaoczni się w drugiej połowie roku.
Tak jak prognozowano miesiąc temu, widać pierwsze oznaki ożywienia na rynku i większe zaangażowanie kupujących. Proces ten jednak postępuje bardzo powoli, a pierwsze półrocze wciąż będzie wymagające dla deweloperów, ponieważ nadal pozostajemy w fazie rynku kupującego. (…) Obecnie stosowane wysokie rabaty nie potrwają wiecznie – wraz z ożywieniem rynku można oczekiwać ich stopniowego ograniczania, a pod koniec roku nawet podwyżek cen nowych mieszkań.
– wyjaśnia Robert Chojnacki, założyciel portalu Tabelaofert.pl