Trwają konsultuje ustawy o jawności cen mieszkań. Polska 2050 chce skończyć z ukrytymi kosztami cen nieruchomości
Polska 2050 chce, aby deweloperzy ujawnili nie tylko ceny mieszkań w ofercie, ale również historię zmian cenników. Kształtowanie się kosztów w czasie może zwiększyć klarowność rynku mieszkaniowego w Polsce.
Jak zapowiadali, tak zrobili. Polska 2050 pokazała projekt ustawy, dzięki któremu deweloperzy będą poddani obowiązkowi informacyjnemu publikowania na stronie cen mieszkań i historii zmian cenników. Choć u wielu deweloperów możemy znaleźć informacje o cenach za mkw. na stronach, to jednak ustawa ustandaryzowała by dostęp do takich informacji.
Zdajemy sobie sprawę, że tylko dzięki rzetelnym i pełnym danym konsumenci mogą wybrać najlepszą dla siebie ofertę
– podkreśliła Katarzyna Nałęcz-Pełczyńska.
Ostatni kwartał 2024 r. przyniósł spadek cen transakcyjnych mieszkań
Jawność i historia zmian cen nowych mieszkań
Polska 2050 udostępniła do konsultacji społecznych projekt „ustawy o zmianie ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym, oraz ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów”. Co ważne, konsultacje społeczne, w których można brać udział, za pośrednictwem ankiety potrwają do 23 marca 2025 r.
Wiadomo, że wiele firm obecnie ukrywa ceny na inwestycjach w sprzedaży. Należy zadzwonić do biura sprzedaży, a wtedy wiadomo, że dobry sprzedawca zyskuje pewną przewagę i może przedstawić ofertę przed podaniem warunków finansowych. Strategia jawności pozwoliłaby kupującym na porównaniu ofert i zdecydowaniu, z którym deweloperem chcą podjąć rozmowy.
Poddany konsultacjom projekt upoważnia Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) do nakładania kar na deweloperów, którzy nie wywiążą się z obowiązku. Grzywna może sięgnąć 10 proc. rocznego obrotu spółki. Ustawa ma na celu uregulować informacje o cenach oferowanych przez deweloperów.
Źródło: sejm.gov.pl
Wspomniana zmiana pozwoli kupującym zając lepsza, bardziej świadomą pozycję negocjacyjną. Poza tym pozwoli to wyeliminować nieuczciwe praktyki, które stosowane są na rynku.
Źródło: sejm.gov.pl