Nowe oprocentowanie obligacji Skarbu Państwa w czerwcu 2025. MF przedstawiło ofertę po obniżce stóp procentowych RPP
Ministerstwo Finansów opublikowało czerwcową ofertę obligacji Skarbu Państwa. Po dostosowaniu emisji do warunków rynkowych oprocentowanie spadło.
Resort finansów przedstawił czerwcowe warunki emisji obligacji skarbowych. Po dostosowaniu oferty do nowych warunków zaszło kilka zmian. Przede wszystkim, pozycje oprocentowanie zmiennie w oparciu o stopę referencyjną (1-roczne i 2-letnie) spadły o 0,50 pp. i wyniosą w pierwszym okresie odsetkowym kolejno 5,25 proc. oraz 5,40 proc. Marże pozostały na niezmienionym poziomie.
Kolejne dostosowanie obligacji skarbowych
Po majowej obniżce stop procentowych o 0,50 pp. przyszła pora na korektę nowej emisji obligacji Skarbu Państwa. Przypomnijmy, że od maja stopa referencyjna NBP wynosi 5,25 proc.
Na niezmienionym poziomie kształtuje się oprocentowanie 3-miesięcznego długu i wynosi 3 proc.
Zmianą ulegają obligacje o zmiennym oprocentowaniu opartym o stopę referencyjną. W pierwszym okresie odsetkowym 1-roczne i 2-letnie obligację będą oprocentowane kolejno o 5,25 proc. i 5,40 proc.
Dostosowaniu uległy również 3-latki, których oprocentowanie wyniesie teraz 5,65 proc. Z kolei koszt 4- i 10-latek wyniesie odpowiednio: 6 proc. i 6,25 proc., co oznacza, że ich oprocentowanie względem poprzedniego miesiąca spadło o 0,10 pp.
Okrojona została również oferta skierowana do beneficjentów programu „Rodzina 800 plus”. Nowe oprocentowanie, w pierwszym rocznym okresie odsetkowym 6- i 12-letnich papierów wyniesie od czerwca kolejno 6,20 proc. oraz 6,50 proc.
Marże pozostały na niezmienionym poziomie.
Nasze oszczędności powinny pracować bez przerwy – im dłużej tym lepiej. W przypadku oszczędnościowych obligacji skarbowych niewątpliwą korzyścią, jest możliwość przedłużenia oszczędzania w wygodny i prosty sposób. Wystarczy w odpowiednim terminie złożyć dyspozycję zamiany, a operacja wykona się automatycznie. W dniu wykupu naszych „starych” obligacji otrzymamy nowe. Jest więc to dogodny sposób, aby ulokowane przez nas oszczędności rosły bez przerwy.
– skomentował Jurand Drop, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.
Źródło: Ministerstwo Finansów
RPP prezentuje jastrzębie stanowisko. Prognozy dla stóp procentowych