Wielka szansa, dalsze zadłużanie czy proces twórczej destrukcji – trzy scenariusze na najbliższe miesiące w ocenie analityków z Saxo Banku
Rozgrzana od lat gospodarka musi w końcu kiedyś wyhamować. W swoim raporcie na 4 kwartał 2023 r. analitycy z Saxo Banku prezentują 3 przewidywane scenariusze odnośnie kierunku zmian gospodarczych w najbliższych latach.
Dokładanie kapitału przez państwo w procesie luzowania ilościowego, odłożony popyt po pandemii, czy stopy procentowe utrzymywane przez dwa lata w okolicach zera połączone z problemami z łańcuchem dostaw oraz kryzysem w sektorze energetycznym doprowadziły do sytuacji, w której możemy spodziewać się mocnego zwrotu w gospodarce.
Ekonomiści z Saxo Banku prezentują 3 scenariusze, które mogą się urzeczywistnić w nadchodzących miesiącach wraz z prawdopodobieństwem ich wystąpienia: wielka okazja na rynku obligacji (50%), dalsze zbyt wysokie nakłady rządowe (35%) oraz proces twórczej destrukcji (15%).
Wojna ma duży wpływ na wyniki Lockheed Martin. Producent odrzutowców F-35 odnotowuje solidny kwartał
Wielka okazja dzięki szczytowym poziomom stóp procentowych
Pierwszy i najbardziej prawdopodobny zdaniem analityków z Saxo Banku scenariusz to zatrzymanie się podwyżek stóp procentowych na poziomach zbliżonych do obecnych. Konsumenci, którzy najprawdopodobniej wydali już swoje oszczędności powstałe w wyniku pandemii i ograniczeń w konsumpcji z niej wynikających, obecnie mierzą się z wysokimi kosztami pożyczek i kredytów, zarówno tych długoterminowych (np. kredytów hipotecznych czy kredytów na zakup samochodów) jak i tych związanych z bieżącą konsumpcją (np. oprocentowanie kart kredytowych). W takiej sytuacji będą oni zmuszeni przystopować z wydatkami i konsumpcją, co niewątpliwie wpłynie na wyniki firm.
Niższe wydatki konsumentów w połączeniu z wysokim kosztem kapitału odbiją się na kondycji spółek, które będą musiały ograniczać wydatki inwestycyjne i przyzwyczaić się do nowego otoczenia niskiej rentowności połączonej z drogimi kredytami. To natomiast najprawdopodobniej doprowadzi do spowolnienia gospodarczego.
Średnie stałe oprocentowanie kredytu hipotecznego na 30-lat w USA
Do tego istnieje również ryzyko pojawienia się problemów z płynnością wynikających z zalewania rynku obligacjami wypuszczanymi przez rządy. Proces nadmiernego zadłużania musi w końcu się zatrzymać, a stopy procentowe nie mogą rosnąć w wieczność, gdyż wraz z ich wzrostem zwiększa się także koszt obsługi długu publicznego i zmniejsza się możliwość rollowania długu przez rządy poprzez wypuszczanie kolejnych obligacji.
Oba te zdarzenia (spowolnienie i problemy z zadłużeniem) spowodują najprawdopodobniej decyzje o obniżce stóp procentowych i tym samym stopniowe odchodzenie od restrykcyjnej polityki monetarnej. W takiej sytuacji może się okazać, że obecne poziomy rentowności obligacji są szczytowe, a co za tym idzie stanowią wielką okazję dla inwestorów, by uzbroić się w instrumenty finansowe o względnie niskim ryzyku, a jednocześnie generujących rekordowych (jak na ten rodzaj inwestycji) stopy zwrotu.
Ktoś mówił o kryzysie? Amerykańskie banki raportują rekordowe wyniki - wzrost nawet o ponad 20%
Dalsze interwencje rządowe
Drugi scenariusz zakłada, że rządy dalej utrzymają narrację: „brak recesji za wszelką cenę”. To natomiast oznaczałoby, że nadmierne regulacje i interwencje państwowe w działanie gospodarki będą kontynuowane. Analitycy z Saxo Banku podkreślają, że jest to wyjątkowo niewdzięczna perspektywa, ponieważ ich zdaniem to właśnie nierozsądne decyzje rządzących oraz ich chęć forsowania określonych, nieopłacalnych z ekonomicznego punktu widzenia, rozwiązań sprowadziły gospodarkę na obecne tory.
Jeżeli państwa dalej będą ograniczać inicjatywy prywatne i starać się na siłę sterować kierunkiem rozwoju gospodarki, może to skutkować rosnącymi poziomami deficytu budżetowego, coraz bardziej niestabilnym poziomem długu publicznego, a także wysokimi cenami połączonymi z coraz droższym kapitałem.
W takim scenariuszu dalsze podwyżki stóp procentowych będą konieczne. Przy tych założeniach ekonomiści z Saxo Banku szacują wzrost rentowności 10 letnich obligacji USA do 5-5,5%.
Zagraniczne media komentują polityczną zmianę w Polsce. Przewaga opozycji to zwrot ku demokracji
Twórcza destrukcja i nowy start
Ostatnim scenariuszem zaprezentowanym przez analityków z Saxo Banku jest przejście gospodarki przez oczyszczający proces twórczej destrukcji. Pojęcie to zostało zaprezentowane przez ekonomistę J. A. Schumpetera i zakłada, że przedsiębiorstwa w gospodarce muszą być gotowe do zniszczenia podstaw swojego obecnego sukcesu w celu wprowadzenia innowacji i dalszego rozwoju. Firmy, które nie zdecydują się na taki krok, będą w efekcie pokonane przez konkurencję i upadną.
Analitycy z Saxo Banku rozszerzają ten proces nie tylko o same spółki, ale także ogólnie o zasady gospodarki. Ich zdaniem w tym procesie może dojść do całkowitej zmiany dotychczasowych poglądów rządzących i banków centralnych na temat prowadzonej polityki i odwrót z dotychczasowego starania się uniknięcia recesji za wszelką cenę.
Jednakże doprowadzenie do takiego „oczyszczenia” w gospodarce nieodłącznie wiąże się z kryzysem, który musi najpierw wyniszczyć stare i niesprawdzające się rozwiązania, by dopiero później zrobić miejsce na nowe i innowacyjne pomysły.
Analitycy nie wykluczają, że być może w ciągu następnych 10 lat dojdzie do spełnienia po kolei każdego z nich. Najpierw szczyt podwyżek stóp procentowych i kosztu kapitału, będący ciekawą okazją dla inwestorów do uzupełnienia swoich portfelów o obligacje, potem nadmierne wydatki państw aby ratować gospodarkę przed spowolnieniem i w efekcie wpadnięcie w cykl twórczej destrukcji i oczyszczenia gospodarki.
Prognozy dla giełd i rynków finansowych do końca 2023. Najnowszy raport o tym w co i jak inwestować
Materiał zawiera linki partnerskie Saxo Banku.