Przejdź do treści
BIDEN TRUMP DEBATA
Kategoria::
Kategoria

Dziś debata Biden - Trump. Eksperci Saxo Banku o przyszłości gospodarki w obliczu wyborów prezydenckich

W miarę zbliżających się wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych, rośnie napięcie wokół tego, kto zasiądzie w Białym Domu. Dzięki wcześniejszemu zakończeniu walki o kandydaturę w partiach, kampanie wyborcze rozpoczną się szybciej niż zwykle. Donald Trump i prezydent Joe Biden zmierzą się w pierwszej debacie prezydenckiej 2024 roku w czwartek o godzinie 21:00 czasu wschodniego w USA (według czasu polskiego będzie to noc z czwartku na piątek) na kanale CNN. Tegoroczna debata będzie różnić się od tych z 2020 roku – mikrofony będą wyłączane, gdy kandydat nie odpowiada na pytanie, a w studio nie będzie publiczności na żywo.

Debiut Truth Social na Wall Street to powrót meme stocks. Spółka Donalda Trumpa może odegrać kluczową rolę w wyborach prezydenckich

Eksperci Saxo Bank w swojej najnowszej analizie przedstawili wstępne prognozy dotyczące branż, które mogą skorzystać na wyborze Donalda J. Trumpa lub obecnego prezydenta Joe Bidena. Wydarzenia zza oceanu mogą mieć istotny wpływ na decyzje inwestycyjne również w Polsce. Dane Saxo wskazują, że aż 63% polskich użytkowników platformy posiada akcje lub ETF-y amerykańskich spółek, co stanowi rekordowy poziom w ostatnich latach. Największą popularnością cieszą się sektory związane z chipami i półprzewodnikami.

„W kontekście zbliżających się wyborów w USA, zarządzanie ryzykiem inwestycyjnym jest kluczowe. Istotne jest przyjrzenie się składowi portfela inwestycyjnego pod kątem sektorów i regionów, które mogą zostać dotknięte wynikami wyborów. Rozważenie dywersyfikacji, na przykład poprzez ETF-y skupiające się na sektorach mniej zależnych od wyników wyborów, jest również wskazane” – podkreśla Marcin Ciechoński, kierujący działalnością Saxo w Polsce.

Peter Garnry, Dyrektor ds. strategii rynków akcji w Saxo, wskazał sektory, które mogą skorzystać w przypadku wygranej Trumpa lub Bidena.

Saxo Bank wprowadza wydłużone godziny handlu na giełdzie amerykańskiej

Zwycięstwo Trumpa


W trakcie swojej kadencji w latach 2016-2020, Trump koncentrował się na polityce ekonomii podaży, wprowadzając znaczące cięcia podatkowe dla firm. Chociaż polityka ta przyniosła korzyści korporacjom i rynkowi kapitałowemu, przeciętny Amerykanin nie odczuł znaczącej poprawy. Ze względu na rosnący dług publiczny, Trump nie będzie mógł kontynuować tych działań bez ryzyka dla stabilności finansowej USA. Mimo to, pewne sektory mogą pozytywnie zareagować na jego ponowny wybór.

Europejski sektor zbrojeniowy: Trump od dawna krytykuje niskie zaangażowanie Europy w NATO, grożąc wycofaniem USA z sojuszu lub zaprzestaniem ochrony krajów, które nie przeznaczają na obronę minimum 2% PKB. Jego stanowisko skłoniło wiele krajów UE do zwiększenia budżetów na zbrojenia.

Wybory prezydenckie w USA coraz bliżej. Jak zareaguje rynek gdy wygra Donald Trump?
 

Nieruchomości w USA: Trump, jako osoba zaangażowana w branżę nieruchomości, może prowadzić politykę wspierającą ten sektor, co wpisuje się w jego narrację o poprawie życia zwykłych Amerykanów.

Spółki o małej kapitalizacji: Właściciele małych firm tradycyjnie popierają Partię Republikańską i Trumpa. Polityka "America First" może przynieść korzyści akcjom małych spółek.

Branże korzystające z wygranej Bidena


Joe Biden w swoim przemówieniu o stanie państwa zaznaczył, że jego reelekcja będzie oznaczać patrzenie w przyszłość, wspieranie nowych źródeł energii, międzynarodowej współpracy i nowoczesnych rozwiązań. Na jego prezydenturze mogą skorzystać trzy kluczowe branże, związane z ustawami takimi jak Infrastructure Investment and Jobs Act oraz US CHIPS Act.

Czysta energia: Demokratyczna Partia od dawna promuje transformację ekologiczną. Firmy zaangażowane w czystą energię mogą liczyć na silniejsze wsparcie pod rządami Bidena.

Infrastruktura: Biden planuje poprawę infrastruktury w USA, w tym autostrad, lotnisk i mostów, co przełoży się na wsparcie dla firm budowlanych i inżynieryjnych. Dodatkowo, problem czystej wody może stać się jednym z jego priorytetów.

Nadchodzi nowa era niepewności w amerykańskiej polityce. Trump winny 34 przestępstw, według ławy przysięgłych.

Finanse i półprzewodniki: Ostatnie cztery lata Bidena mogą być okresem wprowadzania istotnych zmian, wspieranych przez sektor finansowy. Ustawa US CHIPS Act ma na celu wzmocnienie krajowej produkcji i badań w sektorze półprzewodników, co zależy od dostępności finansowania z banków i instytucji finansowych.

W obliczu nadchodzących wyborów prezydenckich w USA, inwestorzy powinni dokładnie analizować swoje portfele i rozważać strategie minimalizujące ryzyko związane z wynikami głosowania.

Saxo Bank obniża ceny i prowizje w 2024 r. Koszty inwestycji w porównaniu do polskich bankowych domów maklerskich są dużo niższe

Akcje Trump Media & Technology Group (DJT) spadają po imponującym wzroście

We wtorek akcje Trump Media & Technology Group (DJT) zanotowały wzrost o 7,92%, przedłużając trend zwyżkowy na trzy dni przed pierwszą debatą prezydencką w wyborach 2024 roku. Był to najwyższy poziom zamknięcia od 14 czerwca oraz najlepsza trzydniowa seria wzrostów od 22 kwietnia, jak wynika z danych Dow Jones Market Data. Natomiast w środę zgaszono cały ten imponujący wzrost. 

Akcje Trump Media & Technology Group są dostępne na platformie SaxoTraderGo pod tym linkiem

Akcje w USA są już drogie. Modelowy portfel inwestycyjny na 2 kwartał 2024

Kurs akcji DJT w dużej mierze nie jest zależny od wiadomości dotyczących samej firmy, choć ostatni wzrost wydaje się być wspierany przez perspektywy zysków z realizacji warrantów na akcje. Ruchy cen akcji mogą również stanowić wskaźnik poparcia dla byłego prezydenta Donalda Trumpa, który stara się odzyskać Biały Dom w listopadzie.

Właściciel platformy społecznościowej Truth Social, założonej przez byłego prezydenta Donalda Trumpa, odnotował wzrost cen akcji już w piątek, po ogłoszeniu prognoz zysków przekraczających 69,4 miliona dolarów z realizacji warrantów, z możliwością osiągnięcia 247 milionów dolarów, jeśli wszystkie warranty zostaną zrealizowane. W poniedziałek akcje wzrosły o 21% do 33,52 USD, co było największym jednodniowym wzrostem procentowym od 18 kwietnia i drugim co do wielkości od czasu fuzji Trump Media z Digital World Acquisition Corp., która miała miejsce 26 marca.

RAPORT JAK INWESTOWAĆ ZA GRANICĄ

Opcjonalnie: https://zagranica.strefainwestorow.pl/

udostępnij: