Kategoria:
Kategoria

Fed na froncie z inflacją. Kolejna podwyżka stóp procentowych

FOMC, organ Fedu odpowiedzialny za ustalanie polityki pieniężnej, zgodnie z oczekiwania kontynuuje walkę z rekordową inflacją i podwyższa stopy procentowe o 75 pb do przedziału 3,75%-4%.

Pierwszy raz Fed zdecydował się na tak wysoką podwyżkę na posiedzeniu w czerwcu, co było największym takim ruchem od 1994 roku. To już szósta tak wysoka podwyżka w tym roku z rzędu. To najwyższy poziom od stycznia 2008 roku.

Fed pozostaje nieugięty

Podwyżka stóp procentowych to oczekiwany ruch przez rynek. To na co czekają inwestorzy oraz Wall Street to przemówienie przewodniczącego Fedu, Jerome Powell, które rozpocznie się o 19:30 (polskiego czasu).

Rynek SPAC umiera przez wysoką inflację i podwyżki stóp procentowych

Fed od miesięcy podkreśla, że działania FOMC wywołują bolesne skutki jak recesja, ale musi sprowadzić inflację z powrotem do poziomu 2%. Bank centralny musi spowolnić i schłodzić gospodarkę, aby stłumić popyt konsumpcyjny i ograniczyć inflację, a gospodarka pokazuje teraz skutki tego działania. Inflacja (CPI) w USA we wrześniu 2022 roku wyniosła 8,2% r/r, czyli grubo powyżej celu.

Końcowa stopa ma wynieść 5,00% do 5,25% w okolicach I połowy 2023 roku, a następnie spadek do końca przyszłego roku. Lwia część inwestorów mocno koncentruje się na perspektywach „pivotu Fedu”, czyli momentu, w którym bank centralny zmieni swoje nastawienie lub przynajmniej wstrzyma podwyżki i utrzyma stopy na stałym poziomie przez jakiś czas.

Recesja nie uderzyła w wyniki Apple. Akcje producenta iPhonów wzrosły 8% po publikacji wyników

udostępnij: