Rynek SPAC umiera przez wysoką inflację i podwyżki stóp procentowych
Liczba debiutów SPAC w 2022 roku może być o około 80% niższa, niż w 2021. Rynek spółek „in blanco” umiera przez wysoką inflację i podwyżki stóp.
Był moment, gdy nie było chyba nic bardziej seksownego, niż inwestowanie w SPAC czy też wchodzenie na amerykańską giełdę poprzez tego rodzaju wehikuł. Z tego rozwiązania korzystali tacy inwestorzy, jak Richard Branson, Bill Ackman czy Chamath Palihapitiya. Na rynku SPAC zaczęli nawet działać celebryci, jak tenisistka Serena Williams czy aktor Channing Tatum.
To było jednak w II połowie 2020 roku i w I połowie 2021 roku. Dziś po szaleństwie SPAC nie ma śladu, a liczby pokazujące jak dużo powietrza uszło z tego balonika szokują. Tani covidowy pieniądz stał się drogi, Fed przekuł balonik podwyżkami stóp.
Przyszła moda na SPAC…
Przypomnijmy, że SPAC to wehikuły (spółki celowe), które wchodzą na parkiet jako „puste” (in blanco) spółki, by dokonać odwrotnego przejęcia. Pozyskują kapitał w ramach IPO po to, by przejąć potem spółkę z wybranej branży i wprowadzić ją na giełdę. Wielu prezesów i właścicieli upodobało sobie SPAC, gdyż dzięki temu rozwiązaniu można szybko, łatwo i nietransparentnie zadebiutować na Wall Street.
Wielki czas dla SPAC nadszedł w latach 2020-21. Przez wiele lat wehikuły SPAC były niszą. Jednak odżyły dzięki dwóm transakcjom. Po wejściu na giełdę poprzez SPAC, na początku 2020 roku, wycena spółki Virgin Galactic Holdings oraz operatora zakładów sportowych DraftKings poszła w górę o ponad 600%.
To wywołało swoistą modę na SPAC. W 2020 roku liczba SPAC IPO urosła o 169% r/r. W 2021 roku poszła w górę o 150% r/r, więc bardzo duża dynamika została zachowana. Wartość deali SPAC w 2020 roku urosła o 446% r/r, a w 2021 roku o 102% r/r.
Co ciekawe, SPAC to była całkiem dobra inwestycja, bo dawała lepsze wyniki, niż lokata kapitału w indeks S&P500 – pisaliśmy. Chodziło o SPAC, które przeszły cały cykl życia – wynikało z analizy Gritstone Asset Management, którą opisaliśmy. Jednak ta statystyka może za jakiś czas wyglądać inaczej po tym, co stało się w 2022 roku na rynku SPAC…
Liczba i wartość IPO SPAC
Źródło: Quartz / Refinitiv
Elon Musk właścicielem Twittera, jako nowy CEO zwalnia dotychczasowe kierownictwo
…i przeminęła z inflacją i podwyżkami stóp
Rosnąca inflacja, a wraz z nią idące w górę stopy procentowe, oraz mnożące się czynniki ryzyka politycznego, geopolitycznego i ekonomicznego – to wszystko uderzyło w SPAC. Po prostu na rynku nie ma już darmowego pieniądza, więc takim „pustym” spółkom bardzo trudno jest pozyskać finansowanie z rynku.
Patrząc od początku 2022 roku do połowy października, liczba debiutujących na parkiecie SPAC spadła o -74% r/r. W tym okresie doszło do 137 debiutów SPAC, podczas gdy w całym 2021 roku miały miejsce 681 debiuty SPAC – podaje firma Refinitiv. W 2019 roku średnia wartość dealu SPAC wynosiła 390 mln USD, w 2021 roku już 2 mld USD, a w tym roku zapewne nastąpi powrót w okolice średniej sprzed pandemii.
Wartość IPO SPAC
Źródło: Statista
Na tle tych danych spadek w 2022 roku notowań S&P U.S. SPAC Index o -16% trzeba odbierać w kategoriach cudu. W horyzoncie 3-letnim wycena tego indeksu zwiększyła się o 41,5%. Jednakże indeks to jedno, a tymczasem wycena spółek, które weszły poprzez SPAC na giełdę amerykańską od początku 2019 roku do początku marca 2022 poszła w dół średnio o -36% - podawał swego czasu Jay Ritter, profesor finansów z University of Florida. A wedle Vanda Research, inwestorzy detaliczni stracili 4,8 mld USD, czyli 23% spośród 21,3 mld USD, które włożyli w SPAC od początku 2020 roku do początku kwietnia 2022. Na SPAC obłowiły się głównie banki inwestycyjne, o czym pisaliśmy.
S&P U.S. SPAC Index
Źródło: S&P