Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

FED utrzymał stopy procentowe bez zmian. Ważne posiedzenie banku centralnego USA

Na dzisiejszym, długo oczekiwanym posiedzeniu Rezerwy Federalnej, ogłoszono decyzję dotyczącą stóp procentowych. FED postanowił utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie, nie dokonując żadnych zmian. Ta decyzja jest istotnym sygnałem dla rynków finansowych i inwestorów, którzy z niecierpliwością oczekiwali informacji na temat kierunku polityki monetarnej.

Hossa na rynku akcji nabiera tempa. Aktualne prognozy dla indeksu S&P 500 i lista ryzyk, które mogą popsuć nastroje rynkowe

Decyzja, której oczekiwano, utrzymuje docelową stopę funduszy federalnych na poziomie od 5% do 5,25%, ale pozostawia otwarte drzwi dla przyszłych podwyżek, które mogą nastąpić już na lipcowym posiedzeniu. Bank podniósł stopy 10 razy w nieprzerwanej serii podwyżek, która rozpoczęła się w marcu 2022 roku.

Decyzja Rezerwy Federalnej o niezmienianiu stóp procentowych odzwierciedla uwagę, jaką FED przywiązuje do równowagi ryzyka i długoterminowej strategii. Pomimo presji ze strony rynków i oczekiwań inwestorów, FED podejmuje decyzje na podstawie szerokiej analizy danych gospodarczych, inflacji i sygnałów makroekonomicznych. Utrzymanie stabilności stóp procentowych może być interpretowane jako działanie mające na celu wsparcie ożywienia gospodarczego i kontrolowanie ewentualnych ryzyk, które mogą wpływać na długoterminowe cele gospodarcze kraju.

George Soros przekazuje kontrolę nad fundacją o wartości 25 miliardów dolarów synowi

Historia przemawia za Rosenbergiem: podwyżki stóp procentowych niezmiennie wiążą się z recesją

Do dzisiejszego posiedzenia Rezerwy Federalnej, inwestorzy z niecierpliwością oczekiwali decyzji dotyczącej stóp procentowych. Po długiej serii podwyżek, niektórzy mogliby zakładać, że utrzymanie stóp procentowych na niezmienionym poziomie jest prawdopodobne. Jednak według doświadczonego weterana Wall Street, Davida Rosenberga, historia pokazuje, że taka decyzja niekoniecznie gwarantuje automatyczny wzrost na giełdzie.

David Rosenberg, ceniony ekonomista i prezes Rosenberg Research, odkrył niepokojące fakty związane z podwyżkami stóp procentowych i ich skutkami dla gospodarki. Analizując dane aż od 1950 roku, Rosenberg zauważył, że 11 z 14 cykli podwyżek kończyło się recesją.

Inflacja CPI w USA osłabła w maju. FED może wstrzymać cykl podwyżek stóp procentowych już jutro

Według przedstawionego raportu, istnieje określony czasowy wzorzec pomiędzy osiągnięciem szczytu na indeksie S&P 500, a rozpoczęciem recesji. Średnio wynosi on około 6,5 miesiąca. Natomiast okres przejścia od szczytu do dna, który zwykle poprzedza wyjście z recesji, trwa średnio 12,5 miesiąca. Te wnioski oparte na analizie danych dostarczają mocnych dowodów na tę tezę.

Dane te, dostarczone przez Rosenberga, potwierdzają istotność i wpływ podwyżek stóp procentowych na rynek finansowy i gospodarkę. Oto wykresy ilustrujące te zależności.

Przyszłość kosmicznych inwestycji: szanse, prognozy, trendy i wyzwania

stopy procentowe 1stopy procentowe 2

GlobalConnect wprowadza nowe spółki. GPW udostępni do handlu akcje trzech dużych niemieckich spółek

udostępnij: