Akcje amerykańskie wrócą do łask jeszcze w 2025 roku, ocenia Goldman Sachs i stawia prognozy dla S&P 500
Goldman Sachs przedstawił ciekawe wnioski na temat obecnej sytuacji amerykańskiego rynku akcji oraz dynamiki inwestycji zagranicznych, przewidując, że popyt zagranicznych inwestorów na amerykańskie papiery wartościowe pozostanie silny w 2025 roku, pomimo pewnych oznak słabszej wydajności.
W tym tygodniu wskaźnik nastrojów inwestorów Goldman Sachs, tzw. US Equity Sentiment Indicator (SI), spadł do -0,6 z poziomu -0,5, podczas gdy indeks S&P 500 pozostał na poziomie bez zmian. Choć poziom wskaźnika nie jest szczególnie niski, ten ostatni spadek był najsilniejszy w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, a historycznie tak ostre spadki często zwiastowały ponadprzeciętne zyski na S&P 500 w kolejnych trzech miesiącach. „Ostre spadki w naszym SI historycznie poprzedzały ponadprzeciętne wzrosty S&P 500” – zaznaczają analitycy.
Media w USA przygotowują amerykanów na kryzys. Masowo radzą jak się przygotować na trudne czasy
Inwestycje zagraniczne w amerykańskie akcje osiągają rekordowy poziom
Dane z Rezerwy Federalnej pokazują, że zagraniczni inwestorzy posiadają rekordową ilość akcji amerykańskich firm. W 1960 roku zagranica posiadała tylko 2% amerykańskich akcji, w 2000 roku było to 7%, a na początku 2025 roku stanowiły już 18%. Z kolei 49% zagranicznych inwestycji pochodzi z Europy.
Zmienność prognoz gospodarczych w różnych częściach świata skłoniła część inwestorów do zastanowienia się nad przyszłością inwestycji w USA. Wzrost prognoz gospodarczych w Europie kontrastuje z niższymi przewidywaniami dla gospodarki amerykańskiej. Ta różnica, połączona ze słabszym dolarem amerykańskim i gorszymi wynikami S&P 500 (-3% YTD) w porównaniu do europejskiego STOXX 600 (+9%), skłoniła niektórych inwestorów do zadawania pytań o potencjalne odpływy zagranicznych kapitałów z amerykańskiego rynku akcji.
Goldman Sachs przewiduje, że zagraniczni inwestorzy będą kontynuować zakupy amerykańskich akcji także w 2025 roku, chociaż tempo tych zakupów może nieco spadnąć w porównaniu do roku 2024. Firma prognozuje, że popyt zagraniczny na amerykańskie papiery wartościowe w 2025 roku wyniesie 300 miliardów dolarów, co jest na poziomie porównywalnym z 2024 rokiem. Taki trend jest przewidywany dzięki kilku czynnikom, w tym lepszej płynności rynku amerykańskiego oraz korzystniejszym perspektywom wzrostu gospodarczego w USA w porównaniu do innych regionów.
Wyniki S&P 500 i prognozy na przyszłość
Pomimo trudności, Goldman Sachs pozostaje optymistyczny co do przyszłości amerykańskiego rynku akcji. Analitycy przewidują 7% wzrost zysków na akcję (EPS) w S&P 500 w 2025 i 2026 roku, co w porównaniu do prognoz dla Europy, które przewidują wzrost tylko o 4% i 6% w tym okresie, pokazuje większy potencjał amerykańskiego rynku.
„Amerykańskie akcje wykazują prawie trzy razy większą średnią dzienną rotację niż akcje niena amerykańskie” – podkreślają analitycy Goldman Sachs, zaznaczając, że przewaga płynności rynku USA jest kluczowym czynnikiem przyciągającym inwestorów zagranicznych. Dodatkowo, amerykańskie firmy inwestują w rozwój w sposób, który przewyższa inne rynki globalne. Raport wskazuje, że „Wskaźnik Inwestycji Wzrostowych” w USA wynosi 42%, podczas gdy średnia dla innych regionów to 26%.
Ryzyka i niepewności
Goldman Sachs dostrzega również pewne ryzyka, które mogą wpłynąć na atrakcyjność amerykańskiego rynku akcji, zwłaszcza z powodu niepewności ekonomicznej i politycznej. Do ryzyk należy spowolnienie wzrostu gospodarczego w USA oraz potencjalne rozczarowanie związane z inwestycjami w sztuczną inteligencję, które mogłyby spowodować zmniejszenie wydatków na rozwój.
Pomimo tych ryzyk, Goldman Sachs przewiduje, że zagraniczni inwestorzy nadal będą netto kupować amerykańskie akcje. „Płynność rynku amerykańskiego, silny potencjał wzrostu gospodarczego oraz atrakcyjność długoterminowych zysków z inwestycji w USA sprawiają, że zagraniczni inwestorzy pozostaną kluczowym źródłem popytu na amerykańskie akcje” – podsumowuje raport.
Analiza Goldman Sachs rzuca nowe światło na obecne oraz przyszłe tendencje na amerykańskim rynku akcji. Choć zagraniczne inwestycje mogą napotkać pewne wyzwania związane z globalną sytuacją gospodarczą, długoterminowe perspektywy dla amerykańskiego rynku akcji wciąż pozostają silne. Płynność, inwestycje w rozwój oraz przewidywana stabilność wzrostu zysków na poziomie S&P 500 stanowią podstawę dla dalszego zainteresowania tym rynkiem przez inwestorów zagranicznych.