Kategoria:
Kategoria

State of Union: Biden krytykuje spółki energetyczne za miliardowe buybacki. Co jest istotne dla Wall Street i inwestorów

Ostatniej nocy prezydent Joe Biden wygłosił coroczne orędzie na wspólnej sesji Kongresu Stanów Zjednoczonych, które odbywa się na początku każdego roku kalendarzowego i dotyczy aktualnej kondycji gospodarki oraz sytuacji w kraju. Oto kilka wniosków z przemówienia, które powinny być ważne dla każdego kto interesuje się i inwestuje na amerykańskiej giełdzie.


Google odpowiada na ChatGPT i uruchomi Bard. Sztuczna inteligencja rozgrzewa Wall Street, akcje z tego sektora zyskują nawet 800%!

Prezydent Joe Biden wykorzystał swoje przemówienie o stanie państwa do podkreślenia postępu gospodarczego, jaki dokonał się w ciągu ostatnich dwóch lat. „Jesteśmy jedynym krajem, który wyszedł z każdego kryzysu silniejszy niż wtedy, gdy w niego wchodziliśmy" - powiedział Biden. „To właśnie robimy ponownie".

Biden apelował do Demokratów i Republikanów o współpracę. Fakt, że Republikanie kontrolują obecnie Izbę, a Demokraci Senat, utrudnia i komplikuje kompromisy w sprawie uchwalenia programu gospodarczego w ciągu najbliższych dwóch lat. „Do moich republikańskich przyjaciół, jeśli mogliśmy pracować razem w ostatnim Kongresie, nie ma powodu, abyśmy nie mogli pracować razem w tym nowym Kongresie", powiedział Biden. „Ludzie wysłali nam jasną wiadomość. Walka dla samej walki, władza dla samej władzy, konflikt dla samego konfliktu, prowadzi nas donikąd".

Fed podniósł stopy procentowe zgodnie z oczekiwaniami rynku. Wall Street wstrzymuje oddech przed konferencją Powella

Oto co będzie przynosić zyski w najbliższych latach, po tym jak rynki finansowe i gospodarka się zmieniły - raport Saxo Bank

Rekordowe zadłużenie USA

Na pewno palącą kwestią administracji prezydenta jest dług publiczny. Biden podkreślił, że nie będzie negocjował w sprawie podniesienia limitu zadłużenia, który wynosi 31,4 biliona dolarów i który został przekroczony w styczniu. Kongres ma czas do początku czerwca na podniesienie limitu, w przeciwnym razie USA grozi niewypłacalność. Spiker Kevin McCarthy, republikanin z Kalifornii, wezwał do negocjowania cięć wydatków jako części podniesienia limitu zadłużenia.

Biden poprosił Kongres o ponowne podniesienie limitu. Wywołał negatywną reakcję niektórych Republikanów na widowni, gdy wspomniał, że niektórzy ustawodawcy zaproponowali zmiany w Social Security i Medicare jako część podnoszenia limitu zadłużenia.

Biden szczególnie naciskał na przemysł naftowy, aby obniżać cenę benzyny zamiast wypłacać miliardowe premie akcjonariuszom. Skrytykował Chevron (CVX) za ostatnie ogłoszenie skupu akcji o wartości 75 mld USD. We wtorek powiedział, że Big Oil osiągnął rekordowy zysk w wysokości 200 mld USD w środku globalnego kryzysu energetycznego. „To jest oburzające".

Biden proponuje również minimalny podatek od miliarderów, argumentując, że najbogatsi Amerykanie nie płacą swojej „sprawiedliwej części" w podatkach. „Nagradzajcie pracę, a nie tylko bogactwo. Uchwalcie moją propozycję minimalnego podatku dla miliarderów" - powiedział. „Żaden miliarder nie powinien płacić niższej stawki podatkowej niż nauczyciel w szkole czy strażak".

Te spółki zaczynają 2023 rok fatalnie. Przegląd indeksu S&P500

Rynek pracy

Analizy Białego Domu wskazują, że od kiedy prezydentem jest Biden to w gospodarce powstało 12 mln miejsc pracy. Stopa bezrobocia spadła do 3,4% w styczniu i jest bliska rekordowo niskiemu poziomowi dla pracowników czarnoskórych i latynoskich oraz pracowników niepełnosprawnych, podczas gdy płace godzinowe rosną.

Piątkowy raport o zatrudnieniu pokazał, że w gospodarce USA przybyło więcej niż oczekiwano 517 tys. miejsc pracy w styczniu, i zrewidował sumę z 2022 roku, aby powiedzieć, że rynek wzrósł o kolejne pół miliona miejsc pracy.

Nowe przepisy dotyczące inwestowania miliardów w amerykańską produkcję, infrastrukturę i czystą energię przyniosą więcej możliwości gospodarczych w całym kraju. „Mój plan gospodarczy polega na inwestowaniu w miejsca i ludzi, którzy zostali zapomniani" - powiedział Biden. „Jest to w moim przekonaniu plan dla pracowników fizycznych, aby odbudować Amerykę i zrobić prawdziwą różnicę w waszym życiu w domu". CHIPS i Science Act stworzy setki tysięcy miejsc pracy z firm inwestujących w amerykańską produkcję, w tym 10 tys. w fabrykach półprzewodników Intel 's (INTC). 

Miliarder Gautam Adani bohaterem „Big Short po indyjsku". Najbogatsza osoba w Indiach celem krótkiej sprzedaży

Inflacja

Ceny benzyny i niektórych innych artykułów gospodarstwa domowego spadły w ciągu ostatniego roku, ale Amerykanie wciąż odczuwają skutki inflacji. Sondaż ABC News/Washington Post wykazał, że 16% Amerykanów czuje się lepiej finansowo pod rządami Bidena, 42% stwierdziło, że jest w takiej samej kondycji, a 41%, że jest w gorszej kondycji finansowej. 

Tesla, Nvidia, Lucid... oto spółki z Nasdaq, które zaliczyły największe wzrosty od początku 2023

Pandemia

W USA odnotowano ponad 102,4 mln potwierdzonych przypadków Covid, a ponad 1,1 mln zmarło. Biden powiedział, że Kongres musi zatwierdzić fundusze na szczepienia i leczenie, a także ścigać przestępców, którzy ukradli pieniądze na ulgi przeznaczone dla pracowników i małych firm podczas pandemii. 

Republikanie wezwali do natychmiastowego zakończenia stanów kryzysowych. W zeszłym tygodniu, Izba i większość GOP przegłosowała ustawę Pandemic is Over Act. Biuro Zarządzania i Budżetu stwierdziło, że wycofanie statusu nadzwyczajnego tak nagle „stworzyłoby szeroko zakrojony chaos i niepewność w całym systemie opieki zdrowotnej".

Wyniki gigantów z branży gier. Take-Two Interactive obniża prognozy finansowe, a Activision Blizzard liczy na finalizację przejęcia przez Microsoft w połowie roku

Wybory w 2024 roku

Jak oceniają amerykańskie media, przemówienie Bidena było swoistym show wykalkulowanym na reelekcję, której jeszcze formalnie nie zadeklarował. W zeszłym roku przemówienie obejrzało 38 milionów ludzi. Biden planuje odbyć tournee po wielu stanach, aby wzmocnić swoje główne przesłanie. „Ponieważ dusza tego narodu jest silna, ponieważ kręgosłup tego narodu jest silny, ponieważ ludzie tego narodu są silni" powiedział Biden. Jego ewentualnym przeciwnikiem mógłby być Donald Trump, który nie cieszy się dużym zainteresowaniem opinii publicznej. 

Sondaż ABC News/Washington Post z tego tygodnia wykazał, że 58% Demokratów lub niezależnych, którzy skłaniają się ku lewicy, wolałoby innego kandydata niż Biden. Po stronie republikańskiej, 49% stwierdziło, że wolałoby kogoś innego niż Trumpa jako swojego kandydata.

udostępnij: