Przejdź do treści
Kategorie

Bank centralny Australii zatrzyma cykl podwyżek stóp procentowych, bo gospodarka kraju mocno zwolniła - ocenia Saxo Bank

Udostępnij

Po błyskawicznym cyklu dziesięciu podwyżek stóp procentowych, inflacja w Australii spowolniła, osiągając poziom 6,8%. To, w połączeniu z ciężką sytuacją gospodarstw domowych, może skutkować zatrzymaniem podwyżek stóp procentowych, a nawet początkiem obniżek jeszcze w tym roku.


Sygnały płynące zarówno z sytuacji rynkowej w Australii, jak i kondycji finansowej gospodarstw domowych sugerują, że RBA (bank centralny Australii) może zdecydować o odwróceniu swojej dotychczasowej polityki monetarnej. Najbliższe posiedzenie odbędzie się 4 kwietnia, wtedy to zostanie podjęta decyzja odnośnie potencjalnej zmiany stopy procentowej.

Bitcoin z perspektywą nowego rynku byka. Dane z amerykańskiej gospodarki będą kluczowe dla przyszłości kryptowalut

Pierwsze efekty podwyżki już widoczne

Gospodarstwa domowe w Australii są drugie (po Szwecji) na świecie pod względem zadłużenia. Zdaniem Christophera Kenta z RBA, nadchodzące miesiące mogą być wyjątkowo ciężkie dla zadłużonych Australijczyków. Ze względu na konieczność obsługi długu, będą musieli oni ograniczyć wydatki, a to natomiast będzie skutkowało obniżeniem popytu w gospodarce. Może to bardzo mocno odbić się na gospodarce kraju, którego 70% PKB stanowi sektor usług, najbardziej podatny na zmiany przyzwyczajeń konsumentów. Dodatkowo, według badań Roy Morgan, 25% kredytów hipotecznych jest „zagrożonych” pod wpływem agresywnej polityki podwyżki stóp procentowych, co odbija się na kondycji australijskiego systemu bankowego.

stopy australia

Źródło: Trading Economics

Miesięczna inflacja spada mocniej niż zakładano

Najnowsze dane z Australii pokazują, że stopa inflacji w lutym wyniosła 6,8%, spadając z 7,4% w poprzednim miesiącu. To stanowi drugi miesiąc z rzędu, kiedy dynamika wzrostu cen spadła. Szczególnie dotyczy to cen paliw, których tempo wzrostu jest obecnie najniższe od dwóch lat. W efekcie inflacja bazowa według szacunków Saxo Banku wyniosła w lutym 4,9%.

Informacje z rynku detalicznego pokazują, że aktywność gospodarstw domowych mocno osłabła. Sprzedaż detaliczna wzrosła w lutym jedynie o 0,2%. Wynika to z coraz cięższej sytuacji gospodarstw domowych i wzrostu oszczędności, potrzebnych do spłaty kredytów.

Te dwa indykatory, wskaźnik cen towarów konsumpcyjnych (CPI) i dane o sprzedaży detalicznej, będą, zdaniem analityków z Saxo Banku, głównymi czynnikami determinującymi decyzję RBA na najbliższym posiedzeniu.

CPI

Źródło: Australian Bureau of Statistics

Potencjalny wpływ zatrzymania cyklu podwyżek

Na rynku walutowym decyzja o ograniczeniu restrykcyjnej polityki monetarnej najprawdopodobniej będzie skutkowała osłabieniem dolara australijskiego w stosunku do walut krajów będących jeszcze w trakcie cyklu podwyżek. Od początku tego roku dolar australijski stracił 6% w stosunku do dolara amerykańskiego, a w nadchodzących miesiącach spadek ten może się jeszcze pogłębić, ponieważ FED ma przed sobą perspektywę dalszej walki z inflacją. Podobnie w przypadku pary euro/australijski dolar przewidywany jest dalszy wzrost wartości europejskiej waluty, ze względu na oczekiwane podwyżki stóp procentowych przez EBC.

Słabnąca waluta i spadek rentowności obligacji może skutkować wzrostem wartości australijskiego złota. Widać to w rosnącym popycie na autralijskie kopalnie złota. Największa z nich, Newcrest Mining, wzrosła od początku tego roku o 30%.

Na rynku akcji, analitycy z Saxo Banku radzą zwrócić się w kierunku defensywnych sektorów. Nadchodzące miesiące będą najprawdopodobniej ciężkie dla australijskiej gospodarki, dlatego warto zwrócić uwagę przede wszystkim na spółki z mocnymi przepływami pieniężnymi i odpornymi na potencjalną recesję. Szczególnie polecane są sektory: opieki zdrowotnej, telekomunikacji oraz energetyczny. Analitycy dodatkowo przewidują dalsze spadki wśród australijskich banków, mocno narażonych na zagrożone kredyty. Od tegorocznych szczytów ETF MVB, w którego skład wchodzi 7 największych banków w Australii, stracił na wartości ponad 10%.

etf

Michael Burry, znany niedźwiedź z filmu „The Big Short", przyznaje się do błędu inwestycyjnego na Twitterze

Udostępnij