Przejdź do treści

Kategoria:

Microsoft oraz Google masowo zwalniają pracowników, ponad 22 tys. ludzi straci pracę

Udostępnij

Meta Platform (wcześniej Facebook), Amazon, Salesforce, Alphabet (Google), Goldman Sachs i teraz Microsoft zwalniają masowo pracowników. To odpowiedź na oznaki spowolnienia wydatków zarówno z sektora konsumenckiego, ale również ograniczenie wydatków innych spółek. 

Lista spółek value i growth z największym potencjałem wzrostu w 2023 roku na giełdzie w USA

Microsoft zamyka 10 000 miejsc pracy, dołączając do grona firm technologicznych redukujących koszty w odpowiedzi na spowolnienie gospodarcze. Google planuje zwolnić 12 000 osób, czyli około 6% swojej globalnej siły roboczej. 

We wpisie na blogu, prezes Microsoftu Satya Nadella napisał, że koszty firmy w związku z redukcją zatrudnienia i innymi posunięciami ograniczającymi koszty, w tym konsolidacją najmu i nieokreślonymi zmianami w portfolio sprzętowym wyniosą 1,2 mld USD. „Jak widzieliśmy, że klienci przyspieszyli swoje wydatki podczas pandemii, teraz widzimy, jak je optymalizują i tną koszty. Widzimy również jak firmy zachowują ostrożność, ponieważ niektóre części świata są w recesji, a inne je przewidują”. 

Microsoft już w zeszłym roku przeprowadził pierwszą rundę zwolnień i wtedy pracę straciło mniej niż 1% pracowników. Microsoft ma wyszczególnić swoje najnowsze kwartalne zyski w przyszłym tygodniu i stoi pod presją spadającej sprzedaży komputerów osobistych oraz spowolnienia w oprogramowaniu biznesowym i cloud computingu.

Do sytuacji odniósł się jeden z czołowych analityków na Wall Street Daniel Ives z Wedbush, który od lat pokrywa spółkę. „To jest moment gdzie spółki ratują marżę tnąc koszty”. W swojej notce sugeruje, że przed nami 5 lat burzy gospodarczej i inwestorzy docenią zachowania firm, które będą optymalizować swój biznes. 

Dynamika short squeeze napędziła ostatnie wzrosty. Bitcoin na psychologicznej barierze

Jeżeli chodzi o Alphabet, Pichai napisał w mailu do pracowników: „W ciągu ostatnich dwóch lat byliśmy świadkami okresu dużego wzrostu. Aby dorównać i napędzić ten wzrost, zwiększaliśmy ilość pracowników, ale obecnie mamy do czynienia ponownie z inną rzeczywistością".

Alphabet znalazł się w zeszłym roku pod presją aktywistycznego funduszu hedgingowego TCI Fund Management. Wystosował on list, w którym stwierdził, że baza kosztowa firmy jest zbyt wysoka.

Pichai z Alphabetu wykorzystał również e-mail do podkreślenia inwestycji Google w AI. Firma przygotowuje się do zwiększonej konkurencji z Microsoftem, ponieważ ten ostatni szuka możliwości zintegrowania technologii związanej z OpenAI ze swoimi wyszukiwarkami i firmami zajmującymi się przetwarzaniem w chmurze.

alphabet wykres

Nawet jeśli FTC zablokuje transakcję Activision Blizzard i Microsoft, to wciąż warto mieć ich akcje

„Gigant zmaga się z recesją”, napisał analityk

Nie wszyscy jednak podzielają ten entuzjazm co do Microsoftu. John DiFucci, analityk Guggenheim, który ma 329 zyskownych transakcji na 491, według portalu TipRanks, obniżył swoją rekomendację z „neutralnie" do „sprzedaj" i ustanowił nową cenę docelową na poziomie 212 USD. Analityk wskazuje, że na przyszłe wyniki mocny wpływ będzie miało ogólne spowolnienie gospodarcze na świecie - pogorszenie popytu na oprogramowanie wśród klientów korporacyjnych, ale także wśród małych firm. 

„Podczas gdy większość inwestorów postrzega MSFT jako duży, stabilny biznes, który może przetrwać każdą burzę, ma on słabe punkty, z których niektóre mogą być nasilone przez to spowolnienie makro” - napisał.

DiFucci wskazuje, że Microsoft ma większą ekspozycję na małe i średnie przedsiębiorstwa, które mogą radzić sobie gorzej niż większe firmy, jeśli gospodarka wejdzie w recesję. Ponadto, zauważył, że dział firmy zajmujący się systemem Windows stanowi ponad 20% jej zysków, na które może negatywnie wpłynąć osłabienie popytu na komputery.

Perspektywy sprzedaży komputerów osobistych pogarszają się. Według IDC, światowa sprzedaż komputerów osobistych spadła w czwartym kwartale o 28% w stosunku do roku poprzedniego, powołując się na kontynuację odreagowywania boomu z czasów pandemii.

Kolejnym obszarem ryzyka jest biznes chmury obliczeniowej Azure Microsoftu, napisał analityk. „W przedłużającym się spowolnieniu makro i nikt nie jest odporny" - napisał.

microsoft wykres

Handel spółkami jest dostępny na platformie Saxo Bank.

Saxo Bank uruchamia nową platformę SaxoInvestor dla inwestorów nastawionych na akcje i fundusze inwestycyjne

Udostępnij