Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Adidas zmniejsza dywidendę po kosztownym rozstaniu z Kanye Westem

Adidas, światowy lider w produkcji odzieży sportowej, odnotował w czwartym kwartale znaczną stratę finansową, co skłoniło firmę do podjęcia decyzji o zmniejszeniu dywidendy. Powodem takiej sytuacji była kosztowna separacja z raperem Kanye West, znanym wcześniej jako Ye.


Sytuacja Adidasa na giełdzie

Na skutek tych informacji, akcje Adidas (ADS.Germany) spadły o 2,2% do poziomu 141,46 euro (158 dolarów) w trakcie sesji we Frankfurcie. Warto podkreślić, że rok 2023 zostanie określony przez firmę jako okres przebudowy, ponieważ Adidas zmaga się z nadmiarem zapasów - wartość niesprzedanych towarów wzrosła o połowę w ciągu ostatniego roku i wynosi nieco poniżej 6 mld euro.

Akcje spółki Adidas są dostępne na platformie SaxoInvestor pod tym linkiem.

adidas

Warren Buffett stawia na branżę energetyczną. Berkshire Hathaway zwiększa udziały w spółce z tego sektora

Rozstanie z Kanye Westem

Firma zakończyła współpracę z Yeezy w zeszłym roku w odpowiedzi na antysemickie uwagi rapera. Z kolei firma uwzględniła 700 mln euro w odpisach związanych z niesprzedanymi trampkami Yeezy.

Warto zaznaczyć, że Adidas zanotował w czwartym kwartale stratę finansową w wysokości 482 mln euro i postanowił obniżyć dywidendę roczną z 3,30 euro w 2021 roku do 0,70 euro na akcję. Aby odwrócić sytuację, na początku roku został zatrudniony nowy CEO, Bjorn Gulden.

Rozstanie z Ye kosztowało firmę 600 mln euro (632 mln dolarów) w utraconych przychodach w czwartym kwartale, a według szacunków firmy, zmusiło ją do rezygnacji z 1,2 mld dolarów dochodów w tym roku.

15 zagranicznych spółek, których stopa dywidendy przekracza 10%, a analitycy widzą potencjał wzrostu - znalezione skanerem Saxo Bank

Handel akcjami wszystkich spółek wymienionych w artykule jest dostępny na platformie Saxo Investor. Nazwy spółek zawierają linki do platformy Saxo Banku - partnera Strefy Global Market.

udostępnij: