Przejdź do treści
Kategorie

Nowa fabryka Intela w Polsce: miliardy dolarów na rozwój półprzewodników

Udostępnij

Intel zamierza zainwestować gigantyczną sumę 4,6 mld USD w Polsce, aby zaspokoić rosnący popyt na układy scalone w Europie.

Rozbudowa europejskiego rynku chipów

W najnowszym oświadczeniu prasowym, gigant technologiczny ogłosił swoje plany dotyczące budowy nowoczesnej fabryki montażu i testowania półprzewodników na polskiej ziemi. Według Intela, ta inwestycja pomoże zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na zdolności produkcyjne i testowe, które prognozuje się na nadchodzące lata.

Nvidia na szczycie, dzięki sztucznej inteligencji. Wartość spółki przekroczyła 1 bln USD

Intel tworzy 2000 miejsc pracy w Polsce dzięki nowej fabryce półprzewodników

Zgodnie z zapowiedziami, nowa fabryka stworzy również około 2000 miejsc pracy dla lokalnej społeczności, umacniając tym samym pozycję Intelu na polskim rynku. Planowane jest, że zakład rozpocznie działalność przed rokiem 2027.

Wizualizacja pochodzi z Intel Plans Assembly and Test Facility in Poland

wizualizacja

Na wieść o tych ambitnych planach, akcje Intela (INTC) odnotowały wzrost o 0,9% na rynku przed otwarciem. Warto również zaznaczyć, że w ciągu tego roku wartość akcji firmy wzrosła o 35%, co potwierdza ich stabilność i atrakcyjność dla inwestorów.

Akcje Intela są dostępne na platformie SaxoTraderGo pod tym linkiem.

intel

Sztuczna inteligencja i potencjalna akwizycja napędzają wzrost Adobe. Wall Street czeka na wyniki spółki

Przypomnijmy, że Intel posiada już istniejące zakłady produkcyjne w Irlandii, a w zeszłym roku ogłosił również plany budowy kolejnego w Niemczech. Otwarcie fabryki w Polsce ma na celu stworzenie kompleksowego łańcucha wartości produkcji półprzewodników w Europie, co stanowi kolejny krok w rozwoju firmy - powiedział przedstawiciel Intelu.

intel polska

Przyszłość kosmicznych inwestycji: szanse, prognozy, trendy i wyzwania

Ambitne plany Intela: Nowa fabryka w Polsce w ciągu czterech lat

Według słów dyrektora generalnego Intela, Pata Gelsingera, Polska jest już uznawana za strategiczną siedzibę dla operacji Intel, co pozwala na owocną współpracę z zakładami Intel w Niemczech i Irlandii. Gelsinger podkreślił również, że Polska jest nie tylko konkurencyjna cenowo w porównaniu do innych lokalizacji produkcyjnych na świecie, ale także posiada doskonały zbiór utalentowanych specjalistów, których Intel z zapałem będzie wspierać i rozwijać.

Goldman Sachs przewiduje, że AI zmieni gospodarkę, a guru analizy fundamentalnej sprzedaje akcje spółki Nvidia

Informacje uzyskane przez Bloomberg wskazują, że Intel jest bliski otrzymania dotacji w wysokości prawie 11 miliardów dolarów od niemieckiego rządu na budowę fabryki układów scalonych w Niemczech. Oficjalne ogłoszenie w tej sprawie spodziewane jest w poniedziałek, tak informuje Bloomberg, powołując się na źródła dobrze zaznajomione z tą kwestią.

GlobalConnect wprowadza nowe spółki. GPW udostępni do handlu akcje trzech dużych niemieckich spółek

Intel zmagający się z wyzwaniem konkurencji – czy firma odzyska utraconą dominację na rynku chipów?

Intel, niegdyś dominujący gracz na rynku chipów, przeżywa obecnie trudności, zostając w tyle za konkurencją. Plan Pata Gelsingera, dyrektora generalnego Intela, który zakłada produkcję chipów dla innych firm, napotyka liczne przeszkody i wyzwania.

Jednak pojawiła się iskierka nadziei dla działalności odlewniczej Intela, dzięki komentarzowi dyrektora generalnego Nvidii, Jensena Huanga. To pierwszy raz od dłuższego czasu, gdy Intel może odczuć pewną nadzieję.

Hossa na rynku akcji nabiera tempa. Aktualne prognozy dla indeksu S&P 500 i lista ryzyk, które mogą popsuć nastroje rynkowe

Przez ostatnie dwie dekady Intel (INTC) nie zdołał nadążyć za dwoma kluczowymi trendami w branży komputerowej i popełnił szereg strategicznych błędów. Najpierw został wyprzedzony przez Apple (AAPL) i Qualcomm (QCOM) w rozwoju urządzeń mobilnych. Następnie stracił tempo na rzecz Nvidii w dziedzinie procesorów graficznych (GPU) używanych do gier i obliczeń sztucznej inteligencji (AI). W międzyczasie Intel stracił również udziały na rynku podstawowej architektury chipów x86 na rzecz wydajniejszych rozwiązań od Advanced Micro Devices (AMD).

W przeciwieństwie do tego, Nvidia czerpie prawdziwe korzyści z innowacji w dziedzinie chipów, co przełożyło się na wzrost wartości jej akcji o 105% w ciągu ostatniego roku.

Mimo to, Gelsinger nadal utrzymuje optymistyczne podejście do swojej strategii naprawy sytuacji. Intel planuje budować odlewnie chipów w Stanach Zjednoczonych, na wzór Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSM) w Azji. W ubiegłym miesiącu potwierdzono, że Intel jest na dobrym kursie, aby do 2025 roku odzyskać pozycję lidera w technologii produkcji chipów i dokonać znaczących postępów w procesie produkcji półprzewodników w ciągu najbliższych czterech lat.

Jednak aby strategia fabryki Intela odniosła sukces, firma potrzebuje kluczowego klienta z USA. Tylko cztery potencjalne podmioty spełniają te wymagania: Qualcomm, Apple, AMD i Nvidia. Intel musi zdobyć zaufanie i przyciągnąć do współpracy jeden z tych flagowych podmiotów.

Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 4.0. GPW uruchamia kolejną edycję i wprowadza kilka istotnych zmian

Materiał zawiera linki partnerskie.

Udostępnij