Przejdź do treści
META PLATFORMS FACEBOOK
Kategoria::
Kategoria

Facebook zacznie wypłacać dywidendy. Zuckerberg zapowiada rekordowe inwestycje w AI

Po opublikowaniu rekordowych zysków Facebook zapowiada wypłatę dywidendy. Mark Zuckerberg deklaruje "grę o wygraną" w dziedzinie AI, zapowiadając znaczące inwestycje w infrastrukturę. Podczas rozmowy z inwestorami, analitykami i dziennikarzami Zuckerberg podkreślił rosnące znaczenie sztucznej inteligencji i zapowiedział, że Meta będzie „agresywnie inwestować" w tym obszarze.


„Gramy, aby wygrać" w dziedzinie sztucznej inteligencji - zaznaczył Zuckerberg. „Spodziewajcie się, że będziemy kontynuować agresywne inwestycje w tym obszarze". Ostrzegł także przed powtórzeniem błędów z przeszłości, związanych z niedostatecznym inwestowaniem w procesory graficzne, co miało negatywny wpływ na funkcjonowanie Reels we wczesnym okresie działalności firmy.

W efekcie zapowiedzi, akcje Meta Platforms odnotowały wzrost o 14% handlu posesyjnym. To jednak nie koniec niespodzianek ze strony firmy.

Zobacz także: Ferrari publikuje fenomenalne wyniki, a plotka o przejściu Lewisa Hamiltona do ekipy rozgrzewa parkiet

Meta zaskakuje Wall Street dywidendą i mocnymi wynikami

Meta Platforms zaskoczyła Wall Street, ogłaszając wprowadzenie kwartalnej dywidendy w wysokości 50 centów na akcję. Ta decyzja sprawiła, że akcje uderzyły do poziomu 447 USD w handlu po godzinach. Taki ruch nie tylko przewyższył oczekiwania, ale także wywołał pozytywną reakcję inwestorów, podkreślając pewność i zaufanie Zuckerberga do przyszłości firmy.

Decyzja Meta Platforms o wprowadzeniu dywidendy może również wpłynąć na rywala z branży Big Tech - Alphabet, którego założyciele, Sergey Brin i Larry Page, mogą być skłonni podążyć tą samą ścieżką. Choć Alphabet dotychczas unikał wypłaty dywidendy, Meta pokazuje, że można łączyć programy odkupu akcji i wypłatę dywidendy, co jest także zauważalne w przypadku gigantów technologicznych.

Zobacz także: Amazon rezygnuje z mega-fuzji wartej 1,4 mld $ i nie kupi iRobota. Na drodzę stanęła Komisja Europejska i FTC

Oprócz Meta, inne potężne firmy technologiczne, takie jak Amazon.com i Tesla, również rozważają wypłatę dywidendy, zwłaszcza biorąc pod uwagę rosnące zyski i przepływy pieniężne. Dywidenda staje się coraz bardziej postrzegana jako oznaka zaufania zarządu do długoterminowego sukcesu firmy - co potwierdzają przykłady Apple i Microsoft, które od dawna wypłacają dywidendy i stały się dwiema największymi firmami na świecie.

Wzrost wydatków kapitałowych na rok 2024. Meta podniosła górną granicę swojego budżetu capex na ten rok od 30 do 37 miliardów dolarów. Głównym motorem napędowym wzrostu ma być sztuczna inteligencja, która pochłonie znaczną część nakładów zarówno na inżynierię, jak i infrastrukturę. Planowana jest rozbudowa centrów danych i zakup dużej liczby procesorów graficznych Nvidia H100, co może być kolejnym krokiem w rozbudowie potencjału firmy w dziedzinie sztucznej inteligencji.

Zobacz także: LVMH w 2024 roku: popyt na luksus rośnie mimo obaw o spowolnienie. Bernard Arnault zapowiada, że to będzie rok luksusu

Warto zauważyć, że Meta Platforms osiągnęła sukces finansowy, przewidując lepsze niż oczekiwano wyniki przychodów za czwarty kwartał. Skorygowany zysk na akcję wyniósł 5,33 USD, przewyższając konsensus Wall Street. Przychody wyniosły 40,1 mld USD, co było powyżej prognoz analityków. Ponadto, firma prognozuje solidne wyniki finansowe na pierwszy kwartał 2024 r., spodziewając się przychodów od 34,5 mld USD do 37 mld USD.

Zobacz także: Alphabet ofiarą euforii w sektorze AI. Google z rekordowym wynikiem, ale dla Wall Street to za mało
udostępnij: