Przejdź do treści
intel wartość księgowa
Kategoria::
Kategoria

Akcje Intela spadły w tym roku ponad 60%. Wycena spółki technologicznej jest równa wartości księgowej

Akcje Intela znalazły się na totalnym minimum, notując spadek aż do poziomu wartości księgowej. W piątek akcje tej technologicznej gigantki spadły o 4,7%, osiągając cenę 19,53 USD za sztukę, co jest niemal równoznaczne z namacalną wartością księgową, która według obliczeń analityków pokrywających spółkę wynosi około 19,50 USD.

Intel przeżywa kryzys. Akcje spadają o 26%, spółkę czekają masowe zwolnienia, restrukturyzacja i zawieszenie polityki dywidendowej

To rzadkie zjawisko, kiedy akcje dużej korporacji, szczególnie technologicznej, spadają do poziomu materialnej wartości księgowej, która zbliża się do wartości likwidacyjnej przedsiębiorstwa. Zazwyczaj wartość dużych firm znacząco przewyższa tę miarę, ponieważ operacyjne przedsiębiorstwa posiadają znacznie większy potencjał niż tylko ich aktywa fizyczne.

Dla porównania, akcje takich gigantów jak Advanced Micro Devices (AMD) oraz Nvidia (NVDA) są wyceniane na odpowiednio ponad 15 i 50 razy więcej niż ich materialna wartość księgowa. Trzeba jednak zauważyć, że zarówno AMD, jak i Nvidia generują znacznie wyższe zyski niż Intel.
 

Raport z Wall Street: amerykańskie indeksy wciąż na minusie. Airbnb notuje dramatyczne spadki. Google jest monopolistą

Istnieje przekonanie, że Intel zbliża się do punktu zwrotnego. Po spadku akcji poniżej 19 USD, materialna wartość księgowa może stanowić dolne ograniczenie dla ich ceny. Wartość ta jest konserwatywną miarą księgową, wykluczającą takie elementy jak wartość firmy oraz inne wartości niematerialne i prawne. Analitycy oszacowali namacalną wartość księgową Intela na około 83,4 mld USD, co odpowiada jego obecnej kapitalizacji rynkowej. Wycena ta została również zauważona przez Riharda Jarca, współzałożyciela i dyrektora inwestycyjnego New Era Funds.

Zdecydowana większość aktywów Intela, wycenianych na ponad 100 mld USD, to fabryki półprzewodników sklasyfikowane jako zakłady, nieruchomości i wyposażenie. Firma zmaga się również z zadłużeniem netto przekraczającym 30 mld USD, co skłoniło agencję Moody’s do obniżenia jej ratingu kredytowego do poziomu Baa1 z A3, wskazując na spadającą rentowność.

W ciągu roku akcje Intela straciły na wartości ponad 50%, z czego znaczna część spadku miała miejsce w ostatnim okresie. Firma nie poprawiła sytuacji swoimi wynikami za drugi kwartał, opublikowanymi 1 sierpnia. Skorygowany zysk na poziomie 2 centów na akcję okazał się znacznie niższy od oczekiwanego 10-centowego zysku, a prognozy na trzeci kwartał również rozczarowały inwestorów. Intel, który wydaje znaczne środki na rozwój nowych fabryk, zrezygnował również z wypłacania dywidendy.

Jednak jeden z analityków dostrzegł nadzieję dla Intela, wskazując na nową linię procesorów o nazwie Panther Lake, która ma zadebiutować w 2025 roku. Może ona pozwolić Intelowi na bardziej konkurencyjną walkę z rywalami, takimi jak AMD.
 

3 spółki z obszaru AI, które według analityków będą liderami wzrostów w drugiej połowie 2024

Pomimo pesymistycznych nastrojów, Intel prognozuje, że w tym roku zarobi 25 centów na akcję, a w 2025 roku – około 1 dolara na akcję, z potencjalnym wzrostem do prawie 2 dolarów w 2026 roku. Choć te szacunki mogą być zbyt optymistyczne, firma nie jest spodziewana, by notować straty.

Sentyment wokół Intela pozostaje jednak słaby. Spośród około 50 analityków śledzących akcje spółki, zaledwie dziewięciu rekomenduje zakup, a jeden z nich ostatnio określił je jako „nie do nabycia” dosłownie, a tłumacząc bardziej potocznie to po prostu „beznadziejne" [unownable].

Mimo to, gdy akcje stają się „nie do kupienia”, inwestorzy kontrariańscy powinni rozważyć ich zakup. Na obecnych poziomach, akcje Intela oferują atrakcyjny stosunek ryzyka do potencjalnego zysku. Wartość rynkowa Intela, wynosząca 87 mld USD, jest znacznie niższa od konkurencyjnych AMD (ponad 200 mld USD), Broadcomu (675 mld USD) oraz Nvidii (2,5 bln USD).

Akcje Intela są dostępna na platformie SaxoTraderGo pod tym linkiem
 


Gdyby Intel nie był tak strategicznie ważny dla Stanów Zjednoczonych, mógłby stać się celem przejęcia. Obecnie inwestorzy mają okazję nabyć jego akcje w cenie zbliżonej do tej sprzed 25 lat – co jest rzadkością w przypadku dużych firm technologicznych.

Na początku sierpnia dyrektor generalny Intela, Pat Gelsinger, zainwestował w firmę 250 000 USD, nabywając 12 500 akcji po cenie około 20 USD za sztukę, co sugeruje jego wiarę w przyszłość spółki.

Warren Buffett wyprzedaje akcje, mimo rekordowej gotówki. Berkshire Hathaway zaskakuje dużą redukcją akcji Apple

RAPORT JAK INWESTOWAĆ ZA GRANICĄ

Opcjonalnie: https://zagranica.strefainwestorow.pl/

Tagi

udostępnij: