Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Bitcoin i kryzys bankowy paliwem ostatnich wzrostów Nvidii

Akcje Nvidii od początku tego roku są w mocnym trendzie wzrostowym. Od stycznia zyskały na wartości aż 83%, a obecny kryzys bankowy, odbicie Bitcoina oraz popularność ChatuGPT podbija pozytywny sentyment inwestorów odnośnie tej spółki.


Zawirowania polityczne mocno dały się we znaki całemu sektorowi półprzewodników. Napięta sytuacja na Tajwanie, relacje USA-Chiny, a także kryzysy kryptowalut powodowały silne przeceny największych producentów z tej branży. Nvidia zakończyła poprzedni rok obsunięciem kursu o 50%. Teraz jednak sentyment zdecydowanie się odwrócił, a obecna wycena spółki jest na alarmująco wysokim poziomie.

Kryzys w sektorze bankowym sprzyja kryptowalutom. Wyzwania i szanse dla Bitcoina w obliczu trwającej paniki

Obecne otoczenie rynkowe mocno sprzyja Nvidii

Odwrócenie sentymentu w notowaniach największej z kryptowalut mocno sprzyja podbiciom kursu Nvidii. Od dawna wykres spółki pokazywał mocną korelację między nastrojami inwestorów dotyczącymi rynku krypto, a nastawieniem do spółki. Nvidia jest czołowym producentem kart graficznych, które wykorzystywane są przy kopaniu kryptowalut. Sama spółka jednak odcinała się zawsze od wszelkich tego typu powiązań.

Mimo to, obecny rajd na akcjach Nvidii jest również wzmocniony przez pozytywne nastroje inwestorów dotyczące Bitcoina. Trwający kryzys bankowy sprawił, że część inwestorów odwróciła się w kierunku alternatyw do trzymania swojego kapitału. Zarówno Bitcoin, jak i złoto mocno zyskały w ostatnim miesiącu – złoto od dołka z początku marca wzrosło o 6,95%, natomiast Bitcoin od najniższych marcowych poziomów zanotował wzrost o 43%.

Kolejnym czynnikiem wzmacniającym ostatnie wzrosty Nvidii jest ogromna fascynacja zdobyczami rozwoju sztucznej inteligencji, szczególnie ChatGPT, którego najnowsza wersja została zaprezentowana 14 marca. Testy związane ze sztuczną inteligencją są przeprowadzane na ultra-szybkich procesorach, jak te produkowane przez Nvidię. Choć perspektywy rozwoju sztucznej inteligencji są ogromne, analitycy z Saxo Banku ostrzegają, że obecne zainteresowanie AI może mieć znamiona przesadnego optymizmu.

Niepokojące tempo wzrostu kursu

Analitycy Saxo Banku przestrzegają, że obecne tempo wzrostu kursu Nvidii jest niepokojąco wysokie. Spółka już osiągnęła bardzo wysoki poziom wskaźników wyceny. Forward EV/Sales obecnie wynosi 20,7x, co stanowi zdecydowanie wyższy poziom niż średnia sektora technologicznego wynosząca 5,9x, typowe dla innych technologicznych gigantów takich jak Microsoft, Apple, Alphabet czy AMD. Ogromna rosnąca różnica między wyceną Nvidii a AMD, z którym spółka konkuruje może sugerować, że inwestorzy są obecnie zbyt pozytywnie nastawieni do akcji Nvidii.

Dodatkowo, analitycy z Saxo Banku podkreślają, że ceny na giełdzie pchane są przede wszystkim przez oczekiwania. A te w trakcie rosnącego sentymentu do producenta kart graficznych są coraz wyższe. Oznacza to, że spółce może być naprawdę ciężko spełnić, a dodatkowo jeszcze przebić wysokie oczekiwania dodając tym samym potencjału do wzrostu.

7 powodów dlaczego warto teraz otworzyć rachunek inwestycyjny na platformie Saxo Bank

udostępnij: