Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Trzęsienie ziemi w świecie AI! Sam Altman, w kontrowersyjnych okolicznościach, odchodzi z OpenAI

W piątek OpenAI ogłosiło, że CEO Sam Altman odchodzi ze spółki, uzasadniając decyzję brakiem konsekwentnej szczerości w komunikacji z zarządem, co utrudniało mu skuteczne wykonywanie obowiązków.

Sztuczna inteligencja w tarapatach: Burry obstawia spadek akcji Nvidia

W oficjalnym wpisie na blogu, informującym o dymisji Altmana, firma dodała, że "zarząd nie ma już zaufania do jego zdolności do dalszego kierowania OpenAI". Niemniej jednak firma nie ujawniła od razu szczegółów dotyczących tego, w jaki sposób Altman mógł wprowadzić w błąd swój zarząd.

Mira Murati, dyrektor ds. technologii, została mianowana tymczasowym dyrektorem generalnym.

Prezes OpenAI, Greg Brockman, również ogłosił, że opuszcza firmę, najwyraźniej reagując na zwolnienie Altmana przez zarząd.

Na X, Altman napisał: "Uwielbiałem mój czas w OpenAI. Był to czas transformacji dla mnie osobiście i miejmy nadzieję, że również dla całego świata. Przede wszystkim uwielbiałem pracować z tak utalentowanymi ludźmi. Później będę miał więcej do powiedzenia na temat tego, co dalej".

Spotkanie Biden - Xi. Wizyta lidera Chin w USA, a gospodarka, giełda i geopolityka

Microsoft (MSFT), największy inwestor i udziałowej w OpenAI, wydał oświadczenie w sprawie tej informacji, ale nie odniósł się bezpośrednio do przyczyn odejścia Altmana.

Kilka godzin po ogłoszeniu zwolnienia Altmana, Brockman poinformował na platformie X, że również odchodzi w odpowiedzi. "Jestem bardzo dumny z tego, co wszyscy razem zbudowaliśmy od początku w moim mieszkaniu 8 lat temu" - napisał Brockman w liście do pracowników OpenAI. "Ale w oparciu o dzisiejsze wiadomości odchodzę. Szczerze życzę wam wszystkiego najlepszego".

"Mamy długoterminowe partnerstwo z OpenAI, a Microsoft pozostaje zaangażowany w  ich zespół, gdy wprowadzamy kolejną erę sztucznej inteligencji dla naszych klientów" - powiedział rzecznik Microsoftu.

Mocne wzrosty na Wall Street. Dane o inflacji z USA sugerują, że FED może obniżyć stopy procentowe w ciągu roku

"To szokujące, gdyż Altman był kluczowym składnikiem przepisu na sukces OpenAI" - mówi Dan Ives, analityk zajmujący się Microsoftem i innymi firmami technologicznymi z Wedbush Securities. "Mimo to wierzymy, że Microsoft i [jego CEO Satya] Nadella będą sprawować większą kontrolę nad OpenAI w przyszłości, gdy Altman odejdzie".

Wcześniej OpenAI informowało, że Brockman ustępuje ze stanowiska prezesa firmy, pozostając jednocześnie na obecnym stanowisku. Jednak Brockman ostatecznie zdecydował się opuścić firmę.

W skład zarządu OpenAI wchodzą: główny naukowiec firmy, Ilya Sutskever, oraz trzej niezależni dyrektorzy: dyrektor generalny Quora, Adam D'Angelo; Helen Toner, dyrektor ds. strategii i grantów badawczych w Georgetown Center for Security and Emerging Technology oraz Tasha McCauley, inżynier robotyki i przedsiębiorca. Żaden z dyrektorów nie skomentował jeszcze sprawy publicznie.

Akcje branży hazardowej odporne na recesje. Amerykanie, mimo kryzysu, chętnie wydają pieniądze w kasynie

W swoim wpisie na blogu OpenAI podkreśla, że Murati jest członkiem zespołu kierowniczego firmy od pięciu lat. "Wnosi unikalny zestaw umiejętności, zrozumienie wartości firmy, operacji i biznesu, a już teraz kieruje badaniami firmy, produktami i funkcjami bezpieczeństwa" - podkreśliła firma.

"Biorąc pod uwagę jej długą kadencję i bliskie zaangażowanie we wszystkie aspekty firmy, w tym doświadczenie w zarządzaniu sztuczną inteligencją i polityce, zarząd uważa, że ma ona wyjątkowe kwalifikacje do tej roli i przewiduje płynne przejście, podczas gdy prowadzi formalne poszukiwania stałego dyrektora generalnego".

Altman był współzałożycielem OpenAI w 2015 roku, razem z inkubatorem Y Combinator, Brockmanem, inwestorem Peterem Thielem, Elonem Muskiem, CEO Tesli, Jessicą Livingston, współzałożycielką Y Combinator, oraz firmą Infosys świadczącą usługi IT. Pierwotnie utworzona jako organizacja non-profit, OpenAI przekształciła się w firmę nastawioną na zysk w 2019 roku. Altman pełnił wcześniej różne funkcje w Y Combinator, w tym prezesa i przewodniczącego.

Wyniki Take-Two Interactive: przebijają konsensus Wall Street, a premiera GTA 6 rozgrzewa świat

udostępnij: