Sektor przemysłowy powoli wyłania się z cienia hossy AI. Lista spółek, które zaliczają solidny wzrost w ostatnich miesiącach
Od początku tego roku amerykańskie akcje zaliczają imponujące wzrosty, będące w głównej mierze efektem ogromnej euforii spowodowanej zdobyczami z zakresu sztucznej inteligencji. Podczas gdy kurz wzbity przez firmy takie jak Nvidia czy Meta dalej przysłania rynek, niektórzy inwestorzy zwracają swoją uwagę w stronę spółek przemysłowych.
Na rynku zaczyna coraz bardziej przebijać się wiara w „miękkie lądowanie” gospodarki USA. To oraz wątpliwości w trwałość hossy na spółkach związanych ze sztuczną inteligencją sprawia, że inwestorzy śmielej spoglądają w kierunku lekko zapomnianych podczas tegorocznego giełdowego szaleństwa sektorów. Jednym z nich jest właśnie sektor przemysłowy w Stanach Zjednoczonych.
Pakiet stymulacyjny od rządu
W listopadzie 2021 r. władze USA wprowadziły w życie „Infrastructure Investment and Jobs Act”, zapowiadający duże transfery i inwestycje publiczne w infrastrukturę. Takie dotacje mogą okazać się bardzo korzystne dla sektora przemysłowego, oceniają analitycy z Morgan Stanley i podnoszą swoje prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego w Stanach Zjednoczonych.
Co więcej, jak zauważa Bryant VanCronkhite, zarządzający portfelem inwestycyjnym w funduszu Allspring Global Investments, dopiero teraz będą widoczne efekty wielu procesów zapoczątkowanych 2 lata temu. Szeroka akcja sprowadzenia biznesów z powrotem do USA w ramach walki z globalizacją koncernów, wzmożona wojną handlową z Chinami, jak również wspomniana ustawa oraz wysokie wydatki fiskalne państwa rozpoczęte w czasie pandemii tak naprawdę jeszcze nie popłynęły do końca do gospodarki. I, jego zdaniem, to właśnie teraz będą widoczne efekty wszystkich tych przedsięwzięć.
Sektor przemysłowy potencjalnym beneficjentem
Głównym beneficjentem transferów publicznych w obecnym otoczeniu może okazać się sektor przemysłowy. Jego wartość w ciągu tego roku wzrosła o 13%, natomiast odłam związany z materiałami nieenergetycznymi zaliczył 8% wzrost.
Spośród spółek związanych z materiałami budowlanymi i nieenergetycznymi VanCronkhite wyróżnia m.in. Vulcan Materials. Spółka od tegorocznego dołka zanotowała ponad +39% wzrost, a według konsensusu analityków prezentuje jeszcze +8% potencjał do dalszego wzrostu. Natomiast pod wpływem opublikowanych w na początku sierpnia wyników za 2Q23, które na każdej płaszczyźnie okazały się lepsze w stosunku do 2Q22, analitycy z Truist Securities w najnowszej rekomendacji podwyższyli swoją cenę docelową do 260$, przewidując nawet ok. 15% wzrost kursu.
Notowania Vulcan Materials
Kolejną spółką świetnie prezentującą się w ostatnich miesiącach jest Owens Corning, producent i sprzedawca izolacji dachowej. Spółka kolejny kwartał z rzędu pokazała bardzo dobre wyniki, a jej kurs od marca pozostaje w trendzie wzrostowym, mając za sobą już ponad 60% wzrost. Konsensus analityków przewiduje, że przed spółką jeszcze ok. 10% potencjał do dalszych wzrostów.
Notowania Owens Corning
VanCronkhite ocenia również, że mocnym beneficjentem dotacji może okazać się MasTec, spółka odpowiedzialna za budowę elektrowni gazowych oraz tych opartych na odnawialnych źródłach energii. Ze względu na wagę przywiązywaną do transformacji energetycznej skierowaną na zieloną energię, spółka tym bardziej ma przed sobą spore szanse na wykorzystanie przyszłej sytuacji na rynku. Na razie jednak spółka przez zdecydowanie gorsze od oczekiwań wynikach za 2Q23 zanotowała spektakularny spadek o 17%. Tym samym powróciła do poziomów z maja tego roku.
Notowania MasTec
W całym sektorze przemysłowym przewiduje się wzrost przychodów o 13,7% w drugim kwartale, natomiast w przypadku materiałów budowlanych widać już osłabienie spadków przychodów, zgodnie z danymi opublikowanymi przez Refinitiv.
Sektor przemysłowy USA
Bank Anglii podwyższył stopy procentowe. Niewykluczony kolejny ruch w górę