Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Rewolucja nadprzewodników może przynieść nowe okazje rynkowe. Koreańska giełda już odnotowuje gigantyczne wzrosty

Świat pozostaje dalej pod ogromnym podziwem i zdumieniem zdobyczy technologii w dziedzinie sztucznej inteligencji. Jednakże rozwój nauki ciągle przesuwa granice i dochodzące z Korei Południowej wieści o przełomie w dziedzinie produkcji nadprzewodników mogą stworzyć kolejne niebywałe okazje inwestycyjne.


LK-99 to materiał, który w ostatnich tygodniach zatrząsnął światem nauki. Koreańscy naukowcy opublikowali artykuł, w którym twierdzą, że udało im się stworzyć nadprzewodnik działający w temperaturze pokojowej. Takie odkrycie oznaczałoby absolutny przełom w badaniach nad przewodnictwem energii elektrycznej i stanowiłoby ogromny krok w postępie cywilizacyjnym.

Bank Anglii podwyższył stopy procentowe. Niewykluczony kolejny ruch w górę

Wielkie odkrycie wciąż niepewne

Nadprzewodnik to rodzaj materiału charakteryzujący się brakiem oporu przepływowi ładunku elektrycznego. Tym samym prąd może przepływać przez nie całkowicie bez strat. W teorii oznacza to, że raz wzbudzony prąd w układzie złożonym z nadprzewodników mógłby płynąć w nim bez końca. Dotychczasowe badania wykazywały, że część metali zyskuje cechy nadprzewodników w ekstremalnie niskich lub w bardzo wysokich temperaturach. Z tego względu ich komercyjne zastosowanie było znikome, gdyż doprowadzenie i utrzymanie ich w określonej temperaturze oznaczało większy wydatek energetyczny niż zyski z doprowadzenia ich do stanu nadprzewodnictwa.

Wydawać by się mogło, że przełom w tej dziedzinie został osiągnięty przez zespół naukowców z Quantum Energy Research Centre oraz Korea University z Seulu. Opublikowana przez nich praca sugeruje, że udało im się osiągnąć pierwszy nadprzewodnik działający w temperaturze pokojowej i przy zwykłym ciśnieniu atmosferycznym. Materiał nazwany LK-99, który ma wykazywać takie cechy, stanowi połączenie ołowiu, miedzi, fosforu i tlenu.

Na razie jednak pierwsze sygnały napływające ze świata nauki są mieszane. Pierwsze nieoficjalne analizy sugerują, że LK-99 nie przejawia jednak właściwości opisywanych w artykule. Z drugiej strony słychać głosy o udanych replikacjach badania przez naukowców z Chin. Na razie nie można jednoznacznie stwierdzić, czy w Korei faktycznie dokonano rewolucyjnego odkrycia, czy jednak wyniki badań zostaną podważone.

Na ocenę przydatności i prawdziwości działania LK-99 przyjdzie jeszcze poczekać.

Gorące lato na giełdzie. Najlepiej radzą sobie rynki wschodzące oraz Azja

Szaleństwo na koreańskiej giełdzie

LK-99 może okazać się albo nadprzewodnikiem, na który czekał świat, albo może okazać się przedwcześnie ogłoszonym sukcesem. Jednakże nie ulega wątpliwości, że jego pojawienie się w świecie stwarza pretekst do wzmożonych badań w tej dziedzinie.

To natomiast może otworzyć worek z nowymi i ciekawymi okazjami rynkowymi, zarówno po stronie surowców, jak i spółek zajmujących się nowymi technologiami.

Pierwsze efekty widać już na koreańskiej giełdzie, gdzie imponujące wzrosty zanotowały koreańskie spółki związane z nowymi technologiami. Duksung wzrósł w ciągu zaledwie tygodnia o 182%, Sunam o 272% a Shinsung Delta Tech o 107%. Koreańska giełda ostrzega przed spekulacyjnymi atakami, gdyż w zeszłym tygodniu część z notowanych tam spółek przebiło dzienne limity wzrostu cen.

Notowania Duksung 

Wykres Duksung

Nowe okazje rynkowe

W perspektywie sukcesu LK-99 analitycy z Saxo Banku przewidują, że polem do dużych wzrostów cechuje się grupa metali związanych z zieloną rewolucją, przede wszystkim miedź, która jest jedną ze składowych rzekomego nadprzewodnika.

Na tej fali zyskać mogą również kopalnie miedzi, wydobywające ten metal. Mowa tu zarówno o spółkach (m.in. Southern Copper, czy Japan’s Sumitomo Metal Mining), jak również całych ETF-ach dających ekspozycję na ten rynek.

 

Kolejnymi beneficjentami tego rozwoju mogłyby być kopalnie cynku, potrzebnego do wytworzenia ołowiu. Tutaj analitycy wskazują choćby Teck Resources.

Także producenci baterii do przechowywania energii (chińskie CATL, BYD, czy koreańskie LG Energy) mogą być bezpośrednimi beneficjentami rozwoju na rynku nadprzewodników.

Oprócz tak blisko związanych z samym materiałem LK-99 sektorów potencjalnie najmocniej na rewolucji mogą skorzystać te spółki, w których ta technologia pozwoliłaby na największe zmiany. Wśród nich jest sektor energetyczny, producenci zaawanasowanych sprzętów medycznych, transport i logistyka, czy spółki pracujące nad komputerami kwantowymi.

Wszystkie powyższe sektory oraz spółki mogą okazać się ogromnymi zwycięzcami rewolucji nadprzewodnikowej. Jednak należy ciągle pamiętać, że LK-99 pozostaje niepotwierdzonym w świecie nauki nadprzewodnikiem i jego działanie nie zostało w pełni udowodnione. Dopóki nie będzie co do tego pewności, ciężko wyrokować o perspektywie komercyjnego wykorzystania tej technologii.

Notowania Global Coppers Miners UCITS ETF 

Global Coppers Miners UCITS ETF jest dostępny na platformie SaxoTraderGo pod tym linkiem.

Copper Miners ETF notowania

Hossa na giełdzie w USA się rozkręca! Analitycy prognozują nowy rekord dla indeksu S&P 500

udostępnij: