Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Akcje Apple w dół, po tym jak spółka odnotowała spadek sprzedaży iPhone'ów. Tim Cook wskazuje na trudne otoczenie makroekonomiczne

Wyniki finansowe Apple wywołały mieszane reakcje na rynku. Chociaż gigant osiągnął zyski powyżej oczekiwań na akcję, spadek sprzedaży iPhone'ów i iPadów oraz niepewność dotycząca kolejnych kwartałów przyczyniły się do spadku wartości akcji na giełdzie. Inwestorzy zwracają uwagę na perspektywy wzrostu w segmencie usług, który okazał się jasnym punktem w raporcie, generując większe przychody niż oczekiwano.


CEO Tim Cook podkreślił, że firma nadal staje w obliczu trudności spowodowanych niejednorodnym otoczeniem makroekonomicznym, co wyraźnie wpłynęło na wyniki finansowe. Jednak Apple jest zdecydowany podjąć kroki w celu kontynuacji wzrostu i utrzymania swojej pozycji na rynku.

Akcje Apple są dostępne na platformie SaxoTraderGo pod tym linkiem.

apple

Spadek sprzedaży Apple w ostatnim kwartale

Mimo znakomitej wydajności segmentu usługowego, rozczarowujące wyniki sprzedaży iPhone'ów i iPadów zrównoważyły ogólny wynik firmy. Podczas konferencji po ogłoszeniu wyników finansowych, Apple sugerowało, że wyniki w kolejnym kwartale (wrześniowym) mogą być nieco rozczarowujące.

W okresie zakończonym 1 lipca, Apple zanotował przychody w wysokości 81,8 mld USD, oznaczające spadek o 1% w porównaniu z rokiem poprzednim, co jest zgodne z prognozami Wall Street, które zakładały 81,9 mld USD. Jednakże zysk na akcję wyniósł 1,26 USD, przekraczając prognozy na poziomie 1,19 USD.

Dzisiaj wyniki Apple. Analitycy wierzą w przyszły wzrost firmy, szczególnie na rynku chińskim

Segment usługowy vs sprzedaż sprzętu

Sprzedaż iPhone'ów wyniosła 39,7 mld USD, spadając o 2,4%, nieco różniąc się od prognoz Wall Street na poziomie 40,3 mld USD. Sprzedaż komputerów Mac wyniosła 6,8 mld USD, przewyższając oczekiwania na poziomie 6,6 mld USD, ale spadając o 7,3% w porównaniu z rokiem poprzednim. Natomiast sprzedaż iPadów wyniosła 5,8 mld USD, znacznie poniżej prognoz na poziomie 6,5 mld USD i spadła o 19,8% w porównaniu z rokiem poprzednim. Segment akcesoriów i sprzętu noszonego osiągnął sprzedaż na poziomie 8,3 mld USD, co jest zgodne z oczekiwaniami i wzrosło o 2,4% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Rewolucja nadprzewodników może przynieść nowe okazje rynkowe. Koreańska giełda już odnotowuje gigantyczne wzrosty

Najbardziej wyrazistym segmentem w tym kwartale były usługi, generując 21,2 mld USD sprzedaży, co przewyższa prognozy Wall Street na poziomie 20,8 mld USD i oznacza wzrost o 8,2% w porównaniu z rokiem poprzednim. Apple podał informację, że obecnie ma ponad 1 miliard aktywnych subskrypcji w ofercie usług.

W trakcie konferencji wynikowej, CEO Tim Cook podkreślił, że firma nadal dostrzega „nierównowagę w makroekonomicznym otoczeniu”. Zauważył również, że przychody zostały zmniejszone o cztery punkty procentowe z powodu wpływu kursów walutowych, co zgadza się z wcześniejszymi prognozami firmy.

Hossa na giełdzie w USA się rozkręca! Analitycy prognozują nowy rekord dla indeksu S&P 500

Perspektywy na wrześniowy kwartał

Główny dyrektor finansowy, Luca Maestri, w rozmowie z analitykami, prognozuje, że wyniki finansowe we wrześniowym kwartale będą porównywalne z obniżeniem o 1% w czerwcu, co oznaczałoby nieco gorsze wyniki od oczekiwań Wall Street.

Maestri zwrócił uwagę, że w tym kwartale spodziewa się dwóch utrudnień związanych z negatywnymi kursami wymiany walut. Dodał, że oczekuje przyspieszenia sprzedaży iPhone'ów i usług w porównaniu z czerwcowym kwartałem, ale zarówno sprzedaż komputerów Mac, jak i iPadów prawdopodobnie spadnie dwucyfrowo w porównaniu z wynikami z roku poprzedniego.

Co do prognoz marży brutto w tym kwartale, Apple spodziewa się wyniku w zakresie 44% - 45%, co byłoby porównywalne do marży wynoszącej 44,5% zgłoszonej w czerwcu.

Maestri dodał, że firma w tym kwartale wykupiła akcje o wartości 18 mld USD. Apple zakończył okres z 57 mld USD w gotówki.

Rynek czeka na kolejne ruchy inwestycyjne Warrena Buffetta. Już wkrótce publikacja raportu Berkshire Hathaway

Kluczowy wynik w Chinach

Wyniki sprzedaży w obszarze Chin kontynentalnych utrzymały się na dobrym poziomie, wzrastając o 6,7% do 15,8 mld USD, znacznie przewyższając oczekiwania rynkowe na poziomie 13,6 mld USD i stanowiły nieco mniej niż jedną piątą całkowitej sprzedaży w tym kwartale. Z geograficznego punktu widzenia, słabym punktem były Ameryki, gdzie sprzedaż spadła o 5,5% do 35,4 mld USD, znacznie poniżej prognoz wynoszących 38 mld USD.

Już w marcowym raporcie finansowym, dyrektor finansowy Apple, Luca Maestri, zapowiadał, że wyniki finansowe w czerwcu będą porównywalne z wynikami z marca, które spadły o 2,5% w porównaniu z rokiem poprzednim. Maestri wtedy również zwrócił uwagę, że kursy walutowe obniżą przychody o około cztery punkty procentowe, a dział usług nadal będzie mierzyć się z wyzwaniami makroekonomicznymi związanymi z reklamą cyfrową i branżą gier.

Analitycy zwracają uwagę na prognozy na kolejny kwartał, z których wynika, że wyniki finansowe mogą być podobne do obecnego okresu. Obniżenie marży brutto oraz spodziewane spadki w sprzedaży komputerów Mac i iPadów są obecnie kluczowymi zagadnieniami, na które inwestorzy zwracają szczególną uwagę.

Niepewność związana z globalną sytuacją gospodarczą oraz fluktuacje kursów walutowych pozostają wśród głównych wyzwań, z którymi Apple będzie musiał się mierzyć w nadchodzących kwartałach. Jednak firma nadal ma mocną pozycję na rynku i rozwijający się segment usług, co może stanowić podstawę dla przyszłego wzrostu.

Firmy budowlane z GPW mocno wzrosły. 16 zagranicznych spółek z tego sektora, w których analitycy widzą duży potencjał

udostępnij: