Złoto zakończyło miniony rok na rekordowych poziomach. Oto dlaczego 2024 rok może przynieść jeszcze większe wzrosty
Wzrost cen złota w 2023 roku był największy od trzech lat. Metal zakończył rok na poziomie 2062,40 USD, zyskując 13% w ciągu roku po osiągnięciu rekordowego zamknięcia na poziomie 2081,90 USD w środę na ostatniej sesji w 2023 roku.
Wzrost cen złota był napędzany nadziejami na niższe stopy procentowe w USA i słabszym dolarem. Metalowi pomógł również bank centralny Chin, który był największym nabywcą złota w 2023 roku, oraz zakupy innych banków centralnych.
Styczeń zazwyczaj jest silnym miesiącem dla cen złota, jak zauważyła niedawno Światowa Rada Złota [The World Gold Council].
Zobacz także: Hossa na obligacjach. Powell napędził spadek rentowności
Słabszy dolar sprzyja cenie złota
Rezerwa Federalna jeszcze nie rozpoczęła cykl obniżek stóp procentowych, ale inwestorzy oczekują, że cykl ten rozpocznie się w 2024 roku. Jeśli tak się stanie, to niższe stopy procentowe będą korzystne dla złota, które nie generuje żadnych dochodów.
Słabszy dolar również sprzyja złotu, ponieważ sprawia, że metal ten jest tańszy dla inwestorów trzymających inne waluty. Dolar amerykański stracił około 5% wobec głównych walut w 2023 roku.
Sprzedaż dolarów może mieć wpływ na globalny rynek walutowy. Osłabienie dolara może ułatwić eksporterom z innych krajów sprzedaż swoich towarów i usług na rynkach międzynarodowych. Może również zwiększyć koszty importu dla amerykańskich konsumentów i firm.
„Sprzedaż dolarów przez spekulantów jest znaczącym trendem, który może mieć wpływ na rynek walutowy w nadchodzących miesiącach" - jak ocenia Ole Hansen, analityk z Saxo Banku. „Oczekuję, że dolar będzie nadal osłabiać się w 2024 roku, napędzany oczekiwaniami na obniżki stóp procentowych przez Fed, rozwojem sytuacji geopolitycznej i osłabieniem gospodarki amerykańskiej".
Zobacz także: Dedolaryzacja oznacza, że banki centralne kupują złoto zamiast trzymać obligacje rządowe w USD mówi Ole Hansen z Saxo Bank
Bank centralny Chin był największym nabywcą złota w 2023 roku, kupując 800 ton metrycznych metalu. Banki centralne innych krajów również zwiększyły zakupy złota w 2023 roku.
Złoto jest dostępne na platformie SaxoTraderGo pod tym linkiem (link).
Brak entuzjazmu ze strony indywidualnych inwestorów i instytucji jest korzystnym sygnałem dla byków złota, ponieważ rynek zyskał na wartości bez ich udziału. Argumentuje się, że jeśli się zaangażują, złoto może zwiększyć swoje niedawne wzrosty.
Kolejnym znakiem braku entuzjazmu inwestorów wobec złota są wyceny akcji spółek wydobywczych. Barrick Gold zyskał 5% w 2023 roku, podczas gdy drugi lider branży, Newmont, stracił 13%. Trzecia firma, Agnico Eagle, wzrosła o 3%. Natomiast VanEck Gold Miners ETF (GDX) zwrócił około 10% w 2023 roku i zakończył rok na poziomie 31 USD, czyli niemal 15% poniżej swojego maksimum z maja.
Zobacz także: Złoto wraca do łask, a akcje spółek je wydobywające są gotowe do wzrostów
Styczeń zazwyczaj jest silnym miesiącem dla cen złota. „Od 1971 roku złoto miało średni zwrot w styczniu wynoszący 1,79% - prawie trzy razy więcej niż jego długoletnia miesięczna średnia. W tym samym okresie złoto miało dodatnie styczniowe zwroty niemal 60% czasu, a od 2000 roku niemal 70% czasu", informuje Światowa Rada Złota. Złoto było droższe w styczniu 2023 roku, ale spadło w styczniu 2022 roku.
Analitycy spodziewają się, że ceny złota wzrosną do 2200 dolarów za uncję w 2024 roku.
Zobacz także: Adaptacja AI i spadające stopy procentowe napędzą wyceny akcji w USA. Prognozy dla S&P500 na 2024 rok
Ten scenariusz jest możliwy, jeśli Rezerwa Federalna obniży stopy procentowe w 2024 roku, dolar pozostanie słaby, a banki centralne będą nadal kupować złoto.
Oczywiście, nie ma gwarancji, że ten scenariusz się spełni. Jednak obecne czynniki rynkowe wskazują, że złoto może być atrakcyjnym aktywem w 2024 roku.
Materiał zawiera linki partnerskie. Serwis Strefa Global Market uzyskuje przychody z tego tytułu.