Przejdź do treści

udostępnij:

Kategorie

Briefing 4 stycznia [codziennie o 7.00 rano] UE zacieśnia sankcje na rosyjskie diamenty, nowe taryfy na ceny energii, udział węgla w produkcji energii najniższy w historii Polski

Udostępnij

Informacja dnia

Unia Europejska wprowadziła nowe sankcje w odpowiedzi na największe od początku wojny naloty rakietowe na ukraińskie miasta. 

Tym razem restrykcje objęły największą na świecie firmę wydobywającą diamenty, Ałrosę, oraz jej dyrektora generalnego Pawła Mariniczewa (zamrożono mu aktywa w UE i nałożono na niego zakaz wjazdu). 

Decyzja ta jest częścią szerszego zakazu grupy G7 dotyczącego importu rosyjskich diamentów, który wszedł w życie 1 stycznia br. Początkowo nie obejmował on diamentów z krajów trzecich, ale od września ma się to zmienić (co jest ciekawe bo w handlu diamentami nie są wymagane certyfikaty pochodzenia jak np. w przypadku ropy). Dodatkowo restrykcje dotkną aktywa Ałrosy w UE.

Warto zauważyć, że Ałrosa już wcześniej była objęta podobnymi sankcjami w USA od kwietnia 2022 roku, ponadto Stany Zjednoczone wprowadziły jednostronny zakaz na rosyjskie diamenty w marcu 2022 roku. 

Decyzja UE wzbudziła obawy w Belgii, która obawia się utraty swojej dominującej pozycji jako jednego z globalnych centrów handlu diamentami.

Nagłówki warte uwagi

 

Jak informuje RZ: „w związku ze spadkami cen na rynku hurtowym w stosunku do cen z kontraktów zawieranych w 2022 r., zatwierdzone przez Prezesa URE ceny energii w taryfach sprzedawców na 2024 r. są niższe o 31,3 proc. w stosunku do taryf zatwierdzonych na 2023 r. Nieznacznie, średnio o ok 2,9 proc. rok do roku, wzrastają natomiast taryfy dystrybucyjne (…) Wejście w życie tych przepisów będzie oznaczało brak zmian na rachunkach odbiorców do końca czerwca 2024 r. (do tego momentu rząd zamroził ceny energii).”

„Udział węgla w produkcji energii elektrycznej w Polsce w 2023 roku spadł do 63%, udział źródeł odnawialnych wzrósł do 27%, a udział gazu sięgnął 10%. O ile udział gazu pozostaje na poziomie, jaki obserwowaliśmy już w 2020 roku, o tyle węgiel i źródła odnawialne wykazały się najszybszymi zmianami w historii” – informuje Wysokie Napięcie.

X files

W 2023 r. uruchomiono nowe moce fotowoltaiczne i w energetyce wiatrowej o łącznej mocy ponad 520 GW. 

 

Udostępnij