Przejdź do treści

udostępnij:

Kategorie

Węgiel po raz kolejny okazał się głównym źródłem energii elektrycznej w Niemczech

Udostępnij

Według najnowszych danych z 2022 roku węgiel nadal pozostaje głównym źródłem produkcji energii elektrycznej w Niemczech. Zgodnie z wynikami Federalnego Urzędu Statystycznego, jedna trzecia energii wprowadzonej do niemieckiej sieci elektroenergetycznej została wytworzona przez elektrownie węglowe - to wzrost o 8,4% w porównaniu z poprzednim rokiem.


Niemiecka produkcja energii elektrycznej w 2022 roku spadła o 1,9% w porównaniu z rokiem poprzednim, osiągając poziom 509 mld kilowatogodzin. To w znacznej mierze efekt działań rządu w Berlinie, który w ramach zaradzenia kryzysowi energetycznemu nawoływał do oszczędzania energii.

Tak jak w poprzednich latach, produkcja energii elektrycznej musiała opierać się na węglu. Elektrownie węglowe były największym dostawcą prądu w kraju, zapewniając aż jedną trzecią ogólnej produkcji energii elektrycznej.

OZE dostarczyły rekordową ilość energii polskiej gospodarce

Rosnący udział OZE

"Odnawialne źródła energii w 2022 r. odpowiadały za produkcję ponad 46% energii elektrycznej. Przyczyniły się do tego w głównej mierze farmy wiatrowe, które w ubiegłym roku dostarczyły do sieci 24% wyprodukowanej w kraju energii.

Znaczący wpływ na produkcję energii elektrycznej miała także fotowoltaika. W 2022 r. dostarczyła tyle samo energii elektrycznej co gaz ziemny, który zanotował spadek do 11,4%. Jednocześnie spadł także udział atomu, który w 2022 r. odpowiadał za 6,4% produkcji energii.

energetyka Niemcy

Wodorowa zielona transformacja niemożliwa bez energetyki jądrowej

Co z tego wynika?

W związku z kryzysem energetycznym oraz decyzją o wygaszaniu elektrowni jądrowych, rosnący udział węgla w niemieckiej energetyce nie był niespodzianką. Dodatkowo kontrowersje budzi sprawa elektrowni gazowych w Niemczech. Według zaleceń Komisji Europejskiej, państwa członkowskie powinny unikać uzależniania się od dostaw gazu, nawet tych spoza Rosji. Mimo to, Niemcy planują zwiększać ilość elektrowni gazowych z założeniem przekształcenia ich w przyszłości na elektrownie wodorowe.

Chociaż udział OZE wzrósł, osiągając poziom 235 TWh, eksperci uważają, że wciąż to zbyt mały postęp. W związku z założonym celem produkcji 600 TWh do 2030 roku, konieczne byłoby podwojenie ilości produkowanej energii ze źródeł odnawialnych.

Udostępnij