Przejdź do treści

Kategoria:

Uczelnie w Polsce zaczynają odwoływać zajęcia przez niebotyczne ceny energii

Udostępnij

Łódzka Szkoła Filmowa ogłosiła odwołanie zajęć w styczniu. Powodem decyzji są niebotyczne ceny energii, które mogłyby kosztować uniwersytet nawet pół miliona złotych. Co ze studentami?


Władze łódzkiej Szkoły Filmowej zapowiedziały odwołanie zimowych zajęć. Przestój miałaby się zacząć razem z przerwą świąteczną i trwać do końca końca stycznia. Przewiduje się, że od przyszłego roku ceny prądu mogą wzrosnąć dziesięciokrotnie. Taki ruch ze strony uczelni ma pomóc zaoszczędzić od 400 do 500 tysięcy złotych.

- To oczywiście są szacunki, bo nie wiemy jaka zima nas czeka zarówno jeśli chodzi o warunki atmosferyczne, jak i te ekonomiczne. Ceny energii i benzyny zmieniają się w ciągu tygodni, a my we wrześniu rozmawiamy o tym, co nas czeka w styczniu – powiedział Krzysztof Brzezowski, rzecznik prasowy łódzkiej Szkoły Filmowej.

Tak potężne koszty wiążą się z specyficznym charakterem uczelni, która oprócz ogrzewania opłaca sprzęt potrzebny do produkcji filmów.

- Już od pierwszego roku studenci i studentki realizują swoje zdjęcia, kręcą filmy. Tu chodzi nie tylko o ocieplenie budynków, ale też obsługę planów filmowych, w tym agregaty prądotwórcze, światło, lampy i paliwo- wytłumaczył Brzezowski.

Polska sprzeciwia się polityce solidarnego oszczędzania energii proponowanej przez UE- ,,My najlepiej wiemy, jak wygląda nasz system energetyczny’’

Co to oznacza dla studentów?

Studenci łódzkiej filmówki nie mogą liczyć na zajęcia zdalne, ani skrócenie któregoś z semestrów. Władzom uczelni zależy na stacjonarnym trybie nauczania. Wykłady, jak i plany zdjęciowe i realizacje zostaną przesunięte na czerwiec. Semestr letni zostanie przedłużony o 3 robocze tygodnie czerwca, natomiast egzaminów studenci mogą się spodziewać w lipcu.

- Studenci mają na tym nie ucierpieć. - Myślę, że w miesiącach wiosennych i letnich będzie to nawet z korzyścią dla nich - podsumował rzecznik.

Co z tego wynika?

Rekordowe ceny w sezonie grzewczym uderzą także w odbiorców wrażliwych. Rząd zaplanował regulacje, wspierające podmioty systemu oświaty, jednak koszty i tak będą stanowiły wyzwanie.

Łódzka Szkoła Filmowa jest pierwszą tego typu placówką, która podjęła decyzję o wstrzymaniu działalności w sezonie zimowym, jednak z czasem takich decyzji może być więcej.

Przeciętny człowiek musiałby żyć 550 lat, żeby wemitować tyle CO2 co przeciętny miliarder. Powstał ranking największych emitentów CO2 listy najbogatszych Forbesa

Udostępnij