Przejdź do treści

udostępnij:

Kategorie

Kolejny krok w budowie elektrowni jądrowej w Polsce. Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wydał decyzję środowiskową

Udostępnij

Plany wprowadzenia energii jądrowej do krajowego miksu energetycznego zaczynają nabierać realnych kształtów. Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wydał decyzję środowiskową dotyczącą budowy i eksploatacji pierwszej elektrowni jądrowej w kraju, która ma stanąć w Lubiatowie-Kopalino.


Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska ogłosił wydanie decyzji środowiskowej, która otwiera drogę do realizacji strategicznego projektu energetycznego. Elektrownia jądrowa, planowana na obszarze gmin Choczewo lub Gniewino i Krokowa, w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino, ma osiągnąć moc elektryczną wynoszącą do 3750 MWe.

"Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska zakończył postępowanie i wydał decyzję środowiskową dla budowy i eksploatacji pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. To milowy krok dla realizacji kluczowej z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego inwestycji. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska przeprowadziła konsultacje transgraniczne z 14 państwami, a sama decyzja liczy 558 stron" - napisała na swoim kocie X (Twitterze) minister Anna Moskwa.

Projekt zaczyna nabierać realnych kształtów. W tym tygodniu dostawca technologii, firma Westinghouse Electric Company, oraz firma Bechtel odpowiedzialna za budowę, podpisały umowę konsorcjalną. Wkrótce planowane jest także podpisanie umowy na usługi inżynieryjne przez konsorcjum i Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ), co pozwoli na kontynuację prac nad projektem.

Rząd chce w latach 40stych ręcznie ograniczać OZE robiąc miejsce na atom. Są za tym pewne argumenty…

Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce

Zgodnie z planem przyjętym przez Radę Ministrów, budowa elektrowni rozpocznie się w 2026 roku, a pierwszy blok o mocy około 1-1,6 GW zostanie uruchomiony w 2033 roku. Kolejne bloki będą wdrażane co 2-3 lata, a cały program zakłada budowę bloków o łącznej mocy zainstalowanej od około 6 do 9 GWe, wykorzystując reaktory jądrowe generacji III (+).

Europa reaguje na „zielony protekcjonizm” USA i ogłasza własną strategię dla przemysłu. Skorzysta PKN Orlen i KGHM

Udostępnij