Przejdź do treści

udostępnij:

Kategorie

Orlen dostarczy wodór dla autobusów miejskich w Poznaniu. To największy tego typu projekt w Polsce i jeden z nielicznych w Europie

Udostępnij

PKN Orlen dostarczy 1,8 mln kg wodoru dla MPK w Poznaniu. To jeden z największych tego typu projektów w Europie i największy w Polsce.


PKN Orlen podpisał umowę na dostawy paliwa wodorowego z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacji w Poznaniu. Kontrakt został zawarty na 15 lat i ma obowiązywać od 2023 roku. W tym czasie koncern przekaże stolicy Wielkopolski 1,8 mln kg wodoru.

- Umowa podpisana z MPK w Poznaniu to kolejny ważny krok, który przybliża nas do osiągnięcia celu, a przy tym realnie wspiera rozwój ekologicznego, zeroemisyjnego transportu publicznego w stolicy Wielkopolski, poprawiając jakość życia jej mieszkańców – powiedział prezes zarządu PKN Orlen, Daniel Obajtek.

W Poznaniu ma powstać stacja tankowania wodoru, z której korzystać będą nie tylko autobusy, ale także posiadacze samochodów wodorowych.

Według Orlenu to największy projekt wodorowy w Polsce i jeden z nielicznych w Europie.

 

14 lipca przetarg na autobusy wodorowe dla poznańskiego MPK wygrał polski producent Solaris. Firma dostarczy do miasta co najmniej 15 pojazdów, ostatecznie może być ich nawet 25. Pierwsze z nich mają się pojawić już w drogiej połowie 2023 roku.

Już teraz ponad 17% autobusów MPK Poznań stanowią autobusy elektryczne, bateryjne. Do 2028 roku miasto chce, aby zeroemisyjne środki komunikacji miejskiej stanowiły 30%.

PKN Orlen przejmie PGNiG. Kolejny etap budowy koncernu multienergetycznego zakończy się w listopadzie

Autobusy wodorowe już na ulicach Krakowa

Od 24 czerwca na ulicach Krakowa można zobaczyć zeroemisyjny miejski Solaris Urbino 12 hydrogen. Autobus zasilany wodorem w pierwszym tygodniu tankował 6 razy, pokonując dystans 800 km.

- Rozpoczęcie eksploatacji na linii regularnej pierwszego autobusu zasilanego wodorem to pierwszy krok do zakupu oraz eksploatacji pojazdów z takim napędem w przyszłości. W tym celu współpracujemy nie tylko z PKN Orlen, ale także z Politechniką Krakowską i Krakowskim Holdingiem Komunalnym. Dążymy do tego, aby udział pojazdów zeroemisyjnych był w naszej flocie coraz większy. Przewidujemy, że jeszcze w tym roku na krakowskich ulicach pojawią się autobusy zasilane wodorem innych producentów – powiedział Rafał Świerczyński, prezes zarządu MPK w Krakowie.

W kwietniu Orlen postawił w Krakowie swoją pierwszą w Polsce mobilną stacje tankowania wodoru. Do stacji trafiają dostawy z rafinerii w Trzebini, należącej do koncernu.

Co z tego wynika?

Wodór ma szansę stać się jednym z kluczowych paliw w Unii Europejskiej, a Orlen zamierza zostać liderem tej technologii. W Polsce koncern ma plany uruchomienia stacji w Katowicach, Wałbrzychu, Pile i Włocławku. Grupa rozwija swoją sieć tankowania także poza granicami Polski. W Niemczech powstały już dwie tego typu tankownie, a kolejne trzy mają zostać otwarte w Czechach jeszcze w tym roku.

Niemcy uruchamiają pierwszą „wodorową” linię kolejową

Udostępnij

Tagi