Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Nowy szef Banku Światowego deklaruje walkę ze zmianami klimatu

Ajay Banga, nominowany przez prezydenta Joe Bidena na stanowisko przewodniczącego Banku Światowego, zadeklarował, że istnieje liczna i wiarygodna naukowa dokumentacja potwierdzająca, że spalanie paliw kopalnych stanowi istotny czynnik przyczyniający się do zmian klimatu. Tym sposobem następca Davida Malpassa ustosunkował się do obaw dotyczących zaangażowania Banku Światowego w działania związane ze zmianami klimatycznymi, jakie zrodziły się podczas kadencji ustępującego przewodniczącego.


Były szef Banku Światowego w ogniu krtytyki

W ubiegłym roku David Malpass, ustępujący już szef Banku Światowego, znalazł się pod ostrzałem krytyki po tym, jak unikał odpowiedzi na pytania odnośnie wpływu emisji dwutlenku węgla na zmiany klimatyczne. Incydent miał miejsce we wrześniu, po tym jak były prezydent Stanów Zjednoczonych Al Gore zażądał ustąpienia Malpassa z powodu niewystarczających działań w zakresie gromadzenia funduszy na kwestie klimatyczne.

"Śmieszne mieć negatora klimatycznego jako szefa Banku Światowego" – powiedział Al Gore.

Poproszony później o komentarz, Malpass bronił swojego stanowiska, jednak odmówił jednoznacznego stwierdzenia, że spalanie paliw kopalnych ma wpływ na zmiany klimatu. Dopiero w późniejszym wywiadzie udzielonym dla stacji CNN, przyznał, że nie poradził sobie najlepiej z odpowiedzią na zadane pytanie, jak również z jego zrozumieniem. Niemniej jednak, wyraźnie stwierdził, że emisja gazów cieplarnianych, wynikających z działalności człowieka, przyczynia się do zwiększania problemów klimatycznych.

W całej Europie ekolodzy atakują kluczowe projekty zagrażające Rosji. Oficjalnie z dbałości o klimat i przyszłość planety

Nowy lider, nowe podejście

Po niespodziewanej rezygnacji Malpassa, na jego następce wybrano byłego dyrektora generalnego Mastercard Inc., Ajaya Banga. Nowy lider starając się odpowiedzieć na krytykę wywołaną postawą swojego poprzednika postanowił wyrazić swoje stanowisko w kwestii zmian klimatycznych.

"Zmiany klimatyczne to nie tylko gazy cieplarniane" - powiedział Banga w wywiadzie. "To także jakość rozwoju wody. To gleba, to bioróżnorodność, to wychwytywanie dwutlenku węgla. Jest wiele rzeczy zawartych w tych dwóch słowach [zmiany klimatu] i myślę, że na pewno musimy skupić na nich naszą uwagę."

W tym samym czasie Banga musi mierzyć się z naciskiem Sekretarz Skarbu Janet Yellen, która nakłania bank do rezygnacji z dotychczasowego tradycyjnego podejścia, polegającego na udzielaniu pożyczek poszczególnym krajom, i skupieniu się na rozwiązywaniu globalnych problemów, takich jak przeciwdziałanie zmianom klimatu.

Niemieckie linie lotnicze z pierwszą na świecie taryfą zrównoważonych lotów

udostępnij: