Przejdź do treści
Kategoria::
Kategoria

Zielony briefing 30 stycznia [codziennie o 7.00 rano]. HSBC wraca do kredytowania paliw kopalnych, jest nowy pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, Bruksela znów pośrednio uderza w atom, audyt polskiego samochodu elektrycznego

Informacja dnia

Bank HSBC ogłosił, że zamierza nadal finansować niektórych producentów paliw kopalnych na świecie, tłumacząc, że wpisanie ich na czarne listy nie przyczyni się do poprawy ogólnej sytuacji gospodarczej na świecie. Mimo obaw związanych z rosnącym kryzysem klimatycznym, brytyjska instytucja, która ma znaczną liczbę klientów w Azji, koryguje swoje stanowisko w zakresie firm wysokoemisyjnych. HSBC podkreśla, że brak finansowania firm produkujących paliwa kopalne, nie spowoduje, że emisje znikną. Według banku lepszym modelem jest współpraca z takimi przedsiębiorstwami, która pomoże im w niedalekiej przyszłości ograniczyć produkcję gazów cieplarnianych. Odcinanie im kapitału to droga donikąd. 

Nagłówki warte uwagi

RZ: Jest nowy pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. Został nim były prezes Urzędu Regulacji Energetyki, Maciej Bando.

„W oczekiwaniu na propozycje Komisji Europejskiej dotyczące nowego celu redukcji emisji gazów cieplarnianych w UE na 2040 r., które formalnie mają zostać przedstawione 6 lutego, w obiegu nieformalnie pojawiła się ocena wpływu nadchodzącego komunikatu Brukseli na unijną gospodarkę. To 133-stronicowy dokument opisujący wpływ nowego celu w różnych wariantach poziomu ambicji na poszczególne sektory (…) Miks energetyczny Unii w 2040 roku ma być zdominowany przez OZE, które mają stanowić nawet do 87 proc. całkowitej produkcji energii elektrycznej” – pisze Maciej Burny, ekspert energetyczny działający na co dzień w Brukseli.

X files 

Ważą się losy Izery – polskiego samochodu elektrycznego. Projekt budowy fabryki w Jaworznie czeka audyt, po którym zapadnie decyzja, czy kontynuować czy skasować przedsięwzięcie.

 

 

udostępnij: