Ziemia prawdopodobnie po raz pierwszy odnotuje średni odczyt 1,5°C powyżej poziomów sprzed epoki przemysłowej [Briefing]
Informacja dnia
Ten rok będzie ponownie najgorętszym w historii , ponieważ emisje gazów cieplarnianych nadal gwałtownie rosną, a Ziemia prawdopodobnie po raz pierwszy odnotuje średni odczyt 1,5°C powyżej poziomów sprzed epoki przemysłowej. Badanie opublikowane w tym miesiącu przy użyciu nowej techniki pomiaru wzrostu temperatur sugeruje, że pod koniec 2023 r. świat był już o 1,49°C cieplejszy.
Według Bloomberga obecnie bardzo niewiele krajów o wysokiej emisji, które podpisały Porozumienie paryskie, ma obecnie wdrożoną politykę lub zobowiązało się do osiągnięcia celów klimatycznych na następną dekadę, które są zgodne z celem 1,5°C.
Nagłówki warte uwagi
- Po tym, jak w poniedziałek przerwany został podmorski kabel internetowy Finlandia-Niemcy, dziś wiadomo, że także drugie podobne połączenie między Szwecją a Litwą zostało uszkodzone. NATO analizuje oba zdarzenia.
- Stany Zjednoczone są jednym z 25 państw, które podczas zeszłorocznej COP28 w Dubaju zadeklarowały potrojenie globalnych mocy jądrowych do 2050 r.
- Przeszliśmy rzadki okres wielodniowego zalegania zgniłego wyżu atmosferycznego nad Polską. Tygodniowa produkcja OZE spadła do najniższego poziomu w roku (zaledwie 44% średniorocznej wartości). Ze względu na równoległą wysoką niedostępność źródeł konwencjonalnych, ceny prądu wystrzeliły do 2075 zł/MWh, a PSE skorzystały z Rynku Mocy.
X files
Chińska przemysłowa nadwyżka eksportowa zbliża się do 2% globalnego PKB. To jest więcej niż łącznie nadwyżka Niemiec i Japonii w latach 70. i 80., gdy globalny system handlowy trzeszczał w szwach.
https://x.com/J_Jakobowski/status/1858935516785504575