Przejdź do treści

udostępnij:

Kategorie

Alert europejski: ruszyły wysłuchania publiczne kandydatów na komisarzy UE

Udostępnij

Do 12 listopada br. w Parlamencie Europejskim trwać będą wysłuchania publiczne kandydatów na komisarzy UE. Od ich przebiegu uzależniony jest kształt przyszłej Komisji Europejskiej.

SUBSKRYBUJ NASZ NEWSLETTER LEGISLACYJNY

Wysłuchania publiczne, czyli stres-testy kandydatów

Wysłuchanie publiczne jest pierwszym i zarazem kluczowym sprawdzianem dla kandydatów na komisarzy UE. Odbywają się one w Parlamencie Europejskim w komisjach właściwych pod względem przyszłego zakresu kompetencji każdego z kandydatów.

W ramach wysłuchań analizowane są zarówno życiorysy, kompetencje, wiedza, a także planowane działania polityczne na całą kadencję. Co więcej, szczegółowo badane są potencjalne obszary związane z konfliktem interesów (zwłaszcza tym finansowym). Całość zazwyczaj rozpoczyna się od formalnego przemówienia kandydata (streszczenie programu politycznego), po którym rozpoczynana jest seria pytań. Te jednak nie należą do łatwych… Warto również zwrócić uwagę na fakt, że niektóre z pytań, na które europarlamentarzyści nie uzyskali satysfakcjonujących odpowiedzi mogą zostać również uzupełnione o pisemną formę. Przed odpowiedziami pisemnymi niestety nie ma więc ucieczki…

Co dalej?

Po wysłuchaniach prezydia właściwych komisji, a także przedstawiciele grup politycznych dokonują jednoznacznej oceny kandydatów, a także postaw prezentowanych podczas spotkania. Całość oceny znajduje się w specjalnych pismach, które mogą zawierać w sobie zarówno prośbę o dalsze doprecyzowanie niektórych działań (dalsze pytania) lub też prośbę o stawienie się na kolejnych wysłuchaniu potwierdzającym.

Po zakończeniu ww. etapu pisma oceniającego wszystkich kandydatów przekazywane są do Konferencji Przewodniczących Parlamentu Europejskiego, który również dokonuje własnej oceny. To od działań tego organu uzależniona jest oficjalna decyzja o zamknięciu procesu wysłuchań.

Wraz z zamknięciem procesu wysłuchań nadchodzi pora na uruchomienie działań Przewodniczącej Komisji Europejskiej, która podczas posiedzenia plenarnego całego Parlamentu Europejskiego musi przedstawić pełne kolegium kandydatów na komisarzy UE, wraz ze swoim programem na całą kadencję. Tuż po swoistym „expose 2.0” Parlament przystępuje do oficjalnego głosowania.

Co, jeśli ocena będzie negatywna?

W przypadku braku pozytywnej oceny kandydata państwo członkowskie UE, które go nominowało musi wycofać jego kandydaturę, a także w porozumieniu z Przewodniczącą Komisji Europejskiej wskazać nową osobę. Każdy kandydat jednak musi przejść taką samą ścieżkę, którą opisaliśmy wyżej.

W praktyce całość procesu wyboru nowej Komisji Europejskiej przy „pomyślnych wiatrach” może zakończyć się już w grudniu, a nawet w listopadzie (założenie optymistyczne). Na obecnej liście kandydatów jest jednak kilka nazwisk, które budzą spore kontrowersje. O jednym z nich pisaliśmy nawet w naszej analizie - TUTAJ.

Harmonogram przesłuchań:

Kluczowe przesłuchania kandydatów związanych z energetyką, środowiskiem, przemysłem i transformacją odbędą się w następujących dniach i godzinach (chronologicznie):

•    Wopke Hoekstra, kandydat na komisarza ds. klimatu, neutralności klimatycznej i czystego rozwoju – 7 listopada w godz. 9:00-12:00 w Komisji ENVI & ITRE & ECON.
•    Stéphane Séjournè, kandydat na wiceprzewodniczącego z teką komisarza ds. dobrobytu i strategii przemysłowej – 12 listopada w godz. 14:30-17:30 w Komisji ENVI & ITRE & ECON & IMCO.
•    Teresa Ribera Rodrigez , kandydatka na wiceprzewodniczącą z teką komisarza ds. czystej, sprawiedliwej i konkurencyjnej transformacji – 12 listopada w godz. 18:30-21:30 w Komisji ENVI & ITRE & ECON.

Całość procesu wysłuchań publicznych będzie transmitowana online na stronach właściwych komisji Parlamentu Europejskiego.

 

Udostępnij