Przejdź do treści
Kategorie

Nowa strategia PKN Orlen: zostać liderem zielonej energii i zagwarantować bezpieczeństwo energetyczne w Europie Środkowej

Udostępnij

PKN Orlen ogłosił zaktualizowaną strategię na najbliższą dekadę. Strategia ma na celu przyspieszenie działań dekarbonizacyjnych koncernu i uczynienie go liderem przejścia na zieloną energię w Europie Środkowej, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego


Kluczowe elementy strategii

PKN Orlen zainwestuje ponad 120 mld zł (około 28 mld euro) w zieloną energię, nowoczesną petrochemię i paliwa alternatywne, w tym znacząco zwiększy liczbę stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Ponadto płocki koncern dąży także do redukcji emisji CO2 o 25% w segmentach rafineryjnym, petrochemicznym i wydobywczym do 2030 roku. Emisja CO2 z wytwarzania energii ma być zredukowana o 40% na MWh do 2030 roku. Orlen chce osiągnąć neutralność węglową do 2050 roku.

Plany płockiego potentata opierają się na silnym impulsie inwestycyjnym. Skumulowana EBITDA w latach 2023-2030 ma wynieść około 85 mld euro (400 mld zł). Koncern zainwestuje w zieloną energię około 40% swojego ambitnego portfela inwestycyjnego o wartości około 70 mld euro (320 mld zł).

Orlen planuje zainstalować ponad 9 GW mocy w energetyce odnawialnej, w tym lądowe i morskie farmy wiatrowe oraz systemy fotowoltaiczne i utworzyć w Europie Środkowej ponad 10 tys. stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Zdywersyfikowane portfolio zapewni większą odporność na wahania rynkowe.

Orlen planuje także zmniejszyć zależność od surowców rosyjskich.

Co z tego wynika?

Zaktualizowana strategia Orlenu uznaje, że nie ma odwrotu od transformacji energetycznej, szczególnie w świetle trwającego kryzysu energetycznego zaostrzonego inwazją Rosji na Ukrainę. Strategia Koncernu koncentruje się na zmniejszeniu zależności od paliw kopalnych, zwiększeniu bezpieczeństwa energetycznego w Europie Środkowej oraz osiągnięciu pozycji lidera w procesie przechodzenia na zieloną energię.

Czas na sądowe batalie z Rosjanami za wstrzymanie dostaw gazu i ropy do Polski

Udostępnij