Przejdź do treści

udostępnij:

Kategorie

Alert europejski: nowe obowiązki dla odnawialnych i pochodzących z recyklingu paliw węglowych

Udostępnij

10 października Komisja Europejska uruchomiła wstępny etap konsultacji publicznych rozporządzenia delegowanego, które na celu poprawę identyfikowalności odnawialnych i pochodzących z recyklingu paliw węglowych. Całość działań Komisji oznacza nowe obowiązki administracyjne dla producentów biopaliw takich jak biogaz i biometan.

SUBSKRYBUJ NASZ NEWSLETTER LEGISLACYJNY 

Kolejny krok wynikający z dyrektywy RED

Przyjęta w ramach pakietu „Fit for 55” nowelizacja dyrektywy o odnawialnych źródłach energii (REDIII) ustanowiła wspólny wiążący cel w zakresie udziału OZE w końcowym zużyciu energii w 2030 r. na poziomie min. 42,5% (z ambicją osiągnięcia poziomu 45%). Aby jednak zapewnić, że produkowane w sposób zrównoważony paliwa węglowe wspierają osiągnięcie ww. celu Komisja zobowiązana została do stworzenia specjalnej bazy danych, której zadaniem jest zapewnienie przejrzystości i identyfikowalności tego rodzaju paliw w całym łańcuchu dostaw. Z tego względu już dziś prowadzone są opóźnione prace nad dedykowanym rozporządzeniem delegowanym, którego głównym zadaniem będzie wsparcie procesu dekarbonizacji na poziomie całej Wspólnoty.

Nowe dane, ale tak właściwe to po co?

Nowa baza danych ma obejmować m.in. „transakcje dokonywane przez odpowiednie podmioty gospodarcze oraz charakterystykę zrównoważonego rozwoju paliw będących przedmiotem tych transakcji, w tym ich emisje gazów cieplarnianych w całym cyklu życia, począwszy od punktu ich produkcji do momentu wprowadzenia ich do obrotu w Unii”.

Inicjatywa ma jednak, w opinii Komisji Europejskiej, zasadnicze znaczenie. Docelowo ma przyczynić się do „ograniczenia ryzyka nieprawidłowości i nadużyć w łańcuchach dostaw poprzez zwiększenie przejrzystości i zapewnienie identyfikowalności przesyłek płynnych i gazowych paliw odnawialnych”. Jak wskazuje organ wykonawczy UE: „zmniejszy to ryzyko nieprawidłowości i podwójnego liczenia tych samych jednostek energii”.

Przebieg procesu legislacyjnego

Ze względu na fakt, że przedmiotem konsultacji jest rozporządzenie delegowane, Komisja przewidziała uruchomienie wyłącznie wstępnych konsultacji publicznych w ramach, których zainteresowane strony mogą przekazywać swoje stanowiska odnoszące się do zaprezentowanego draftu rozporządzenia wykonawczego. Etap ten – uruchomiony 10 października br. – zakończony zostanie po 4 tygodniach, czyli 7 listopada br.

Tu jednak liczy się czas. Dyrektywa REDIII, która nałożyła na Komisję Europejską obowiązek utworzenia bazy danych wskazuje również precyzyjny termin wydania dokumentu. Organ wykonawczy UE ma więc czas do 21 listopada na opublikowanie i podpisanie ostatecznej treści regulacji.  Za całość prac, które planowo mają zakończyć się w IV kwartale br., odpowiedzialna jest Dyrekcja Generalna ds. Energii (DG ENER) wraz z (prawdopodobnie, ponieważ nie zostało to określone w oficjalnych dokumentach) Departamentem ds. Zielonej Transformacji i Integracji Systemów Energetycznych (ENER.C).

Biopaliwa z nowymi obowiązkami

Rozporządzenie delegowane kluczowe jest dla producentów biopaliw, a także przedsiębiorstw zajmujących się zbieraniem surowców niezbędnych do ich produkcji. Wśród nich znajdują się m.in. rolnicy oraz (obecni i przyszli) operatorzy infrastruktury biogazowej i biometanowej.

Choć ww. branża w Polsce wciąż uznawana jest za niezwykle perspektywiczną, konieczność spełnienia nowych wymogów oznacza kolejny przykry obowiązek, który w przypadku mikro i małych przedsiębiorców może oznaczać dodatkowe wątpliwości związane z opłacalnością prowadzonej działalności. Całość działań będzie się bowiem wiązała z nowymi obowiązkami administracyjnymi.
 

Udostępnij